Farmoakologiczne sposoby leczenia żylaków kończyn dolnych

Zwykle zaczyna się niewinnie – kilka razy w tygodniu bolą i puchną nam nogi, potem pojawiają się na nich lekkie rozszerzenia żył. Te zmiany nie wzbudzają w nas jednak jeszcze niepokoju. Ale z czasem te drobne rozszerzenia przekształcają się w duże, nieestetyczne zgrubienia, które wpływają na komfort poruszania się i na psychikę. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy w miarę szybko rozpocząć leczenie i zahamować postępujący proces. Jak to zrobić?

Współczesna medycyna zna kilkanaście metod leczenia żylaków. Do najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych należy terapia farmakologiczna. Terapia, której zadaniem jest zniwelowanie objawów, wspomożenie walki z przewlekłą chorobą żylną. To właśnie ona w połączeniu ze skleroterapią, kompresoterapią czy każdą inną metodą leczenia żylaków przyniesie określone rezultaty.

Rodzaje leków
Lista leków stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych jest bardzo długa. Preparaty te podzielić można minimalnie na dwie grupy – produkty pochodzenia naturalnego i produkty syntetyczne.

Produkty pochodzenia naturalnego stworzono w oparciu o wyciągi roślinne, które zawierają w sobie  przede wszystkim flawonoidy, które uszczelniają ściany naczyń włosowatych i przywracają im elastyczność. Priorytetowe miejsce w danej grupie zajmuje kasztanowiec zwyczajny, który zawiera w sobie substancję czynną zwaną es cyną. Dana substancja wykazuje korzystne działanie o charakterze przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym. Oprócz tego usprawnia przepływ krwi, zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, etc.

Drugie miejsce zajmuje diosmina, która hamuje procesy zapalne, zapobiega kruchości naczyń i niweluje obrzęki. To właśnie ona jest najczęściej rekomendowana w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Oprócz ww. do grupy leków naturalnych stosowanych w leczeniu żylaków należą również: pestki z winogron, czarne jagody, iglica włoska, sosna nadmorska. Dane leki można przygotować samodzielnie bądź też skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w aptekach.

Drugą grupę leków stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych zajmują leki syntetyczne, a więc leki stworzone w oparciu o pochodne flawonoidów. Do tej grupy preparatów zaliczyć można m.in. dobesylan wapnia, nafta zon, fosforan adenozyny.

Stosowanie leków
Flebolodzy informują, że terapia farmakologiczna może zapobiec nasileniu się dolegliwości, powstaniu powikłań, ale nie doprowadzi do całkowitego wyleczenia choroby żylakowej. To terapia wspomagająca, zapobiegawcza, która dopiero w połączeniu z innymi metodami może przynieść określone rezultaty. Ponadto, należy pamiętać o tym, że każdy wybór leków należy najpierw skonsultować z lekarzem bądź skorzystać z porady farmaceuty.