Strona główna Czas dla siebie i Hobby Co robić w domu w czasie epidemii koronawirusa? Pomysły dla starszych osób

Co robić w domu w czasie epidemii koronawirusa? Pomysły dla starszych osób

2026
Starsza kobieta w oknie

Pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na dobre już na całym świecie. W miarę możliwości rządy wszystkich państw zachęcają do tego, by pozostać w domach i nie wychodzić, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne. Dla wielu osób taka izolacja jest trudna i dotyczy to zarówno osób młodszych, jak i starszych. Jak sobie poradzić z nudą? Czym można się zająć?

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla seniorów?

Niestety badania naukowców mówią wprost – im starszy jest człowiek, tym bardziej obniżona jest odporność jego organizmu, a także, tym częściej pojawia się szereg chorób współistniejących. To niestety sprawia, że senior jest bardziej narażony na zarażenie koronawirusem (plus50.pl), a co więcej, znacząco rośnie także odsetek zgonów. Zaleca się więc, by osoby starsze nie wychodziły z domów, choć często nie jest łatwo przekonać do tego rodziców czy dziadków.

Dla osób starszych, które często czują się samotne, wyjście nawet do sklepu jest szansą na spotkanie znajomych i rozmowę, przez co zazwyczaj nie zważają na czyhające zagrożenie. Albo przeciwnie – mają stosunek obojętny, ponieważ starszy wiek sprawia, że już są przygotowani na śmierć, co nie zmienia faktu, że inni chcieliby jeszcze żyć. Bywa też i tak, że osoby starsze po prostu nie mają nikogo, kto mógłby im pomóc, na przykład w zrobieniu zakupów, choć czasem wystarczyłoby na przykład popytać u sąsiadów.

Pozostanie w domu, bywa trudne z jeszcze jednego powodu. Czym można się w tym czasie zająć? Osoby młode mają problemy z nudą i znajdowaniem zajęć w czasie izolacji, co jednak mogliby robić w tym czasie seniorzy?

Czytanie książek i czasopism

Izolacja dla seniorów często jest o wiele dotkliwsza, niż w przypadku osób młodszych, dlatego warto znaleźć sobie zajęcie, które zajmie nam czas i pozwoli zapomnieć o całej sytuacji. Świetnie sprawdzi się tu czytelnictwo – jeżeli mamy stos nieprzeczytanych książek, warto nadrobić lekturę. Dobrze będzie też zaopatrzyć się w czasopisma różnego rodzaju, nie tylko plotkarskie, ale i bardziej tematyczne, np. o ogrodnictwie, robótkach ręcznych czy innych tematach, które nas interesują. Jeżeli nie mamy gazet, zawsze warto zapytać rodzinę, czy sąsiadów i poprosić ich o podrzucenie czegoś ciekawego, by uniknąć wychodzenia.

Robótki ręczne i inne prace manualne

Seniorzy zazwyczaj nie mają już tak sprawnych rąk, jak kiedyś, mimo to, jednym z częściej spotykanych hobby wśród osób starszych jest szycie lub dzierganie na drutach. Warto włączyć w to także inne prace ręczne jak decoupage, haftowanie, lepienie z gliny, masy solnej czy szydełkowanie. Jeżeli miało się plany wziąć za to, nie ma lepszego czasu niż okres izolacji, który może być naprawdę bardzo twórczy.

Gotowanie

Kwarantanna to także doskonały moment na to, by zacząć gotować i nie chodzi tutaj tylko o codzienne obiady, ale całe mnóstwo innych dań oraz wypieków, którymi można się zająć. Jeżeli mamy rodzinę, która co jakiś czas nas odwiedza z zakupami, nowe wymyślne ciasto może być wspaniałym prezentem. To także szansa na poszerzenie swoich kulinarnych możliwości i zrobienie czegoś, na co wcześniej nie miało się czasu lub ochoty. Kuchnia może być wspaniałą pasją, w którą można wciągnąć także innych, zwłaszcza gdy senior nie mieszka sam.

Aktywność fizyczna w domu

Wyjście do sklepu czy codzienne spacery dla wielu seniorów były czymś normalnym i zapewniały im minimum aktywności fizycznej. Przymusowa izolacja może być dużym ciosem, zwłaszcza jeżeli chodzi o stałe przyzwyczajenia, ale w domu także można zadbać o odpowiedni ruch. Zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem, warto pilnować codziennej gimnastyki. Kilka minut zaraz po wstaniu z łóżka i kilka minut przed pójściem spać może wiele zdziałać. Spacerowanie po domu także jest jakąś opcją. Warto więc wyrobić nowe nawyki i przyzwyczajenia, które sprawdzą się zarówno w czasie pandemii, jak i później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here