Strona główna Zdrowie i Choroby Jak dbać o stawy? 5 sposobów

Jak dbać o stawy? 5 sposobów

1599
Pacjent u ortopedy

Uporczywe problemy ze stawami to jedna z typowych chorób cywilizacyjnych. Spowodowane najczęściej nieaktywnym trybem życia, przeciążeniami fizycznymi czy niezdrową dietą. Ich prawidłowa kondycja jest niezbędna dla uniknięcia szeregu dolegliwości. W poniższym artykule podpowiadamy, jak zadbać o stawy.

  1. Postaw na aktywność fizyczną
  2. Kontroluj swoją wagę
  3. Nie lekceważ obrażeń
  4. Zastosuj odpowiednią dietę
  5. Rzuć palenie

1. Postaw na aktywność fizyczną

Uprawianie sportu i regularna aktywność fizyczna pozwala na utrzymanie stawów oraz kręgosłupa w dobrym stanie. Nie musi być to intensywny trening, ponieważ nawet minimalny ruch i umiarkowane ćwiczenia poprawiają ukrwienie oraz dotlenienie stawów i tym samym, zmniejszają ryzyko ich uszkodzeń. Co więcej, ruch lepiej stabilizuje połączenia kostne, co wpływa na zmniejszenie bólu. Regularna aktywność fizyczna chroni przed występowaniem stanów zapalnych. W tym zakresie świetnie sprawdzi się pływanie, które pomaga budować siłę i giętkość stawów. Można zdecydować się również na jazdę na rowerze, zajęcia z Pilatesu czy jogę.

2. Kontroluj swoją wagę

Nadwaga jest jedną z bezpośrednich przyczyn dolegliwości stawów. Nadmierne obciążenie źle wpływa na kręgosłup i prowadzi do bólu w poszczególnych partiach ciała. Każde pół kilograma mniej na wadze, to nawet czterokrotne zmniejszenie obciążenia dla organizmu. Zachowanie prawidłowej wagi ciała ułatwia wykonywanie aktywności fizycznej oraz sprzyja dobrej kondycji stawów. Ogromnym zagrożeniem jest otyłość, która może powodować szereg chorób zwyrodnieniowych stawów kolanowych, biodrowych, a nawet tych u rąk. Przeciążenie stawów, wynikające z dużej masy ciała bardzo źle wpływa na ich kondycję i prowadzi do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej.

3. Nie lekceważ obrażeń

Każdy, nawet najmniejszy guz powstały w wyniku uderzenia lub upadku, może prowadzić do rozpadu chrząstki i tym samym zwiększyć ryzyko dużego bólu oraz powodować choroby zwyrodnieniowe. Szczególnie narażeni są osoby starsze, których kości i stawy są znacznie osłabione ze względu na wiek. Zatem w sytuacji doznania urazu lub systematycznie powracającego bólu należy niezwłocznie umówić się na wizytę lekarską. Im szybciej podejmie się stosowne leczenie, tym większe szanse na szybsze dojście do zdrowia oraz do pełnej sprawności.

Rentgen kolan

4. Zastosuj odpowiednią dietę

Zmniejszenie stanu zapalnego pomaga w kontrolowaniu kondycji stawów, oraz poprawia ich stan ogólny. Dieta przeciwzapalna zakłada spożywanie wyłączenie takich produktów, które go zmniejszają. W zachowaniu zdrowych stawów pomoże dieta śródziemnomorska, obejmująca świeże owoce, warzywa, tłuste ryby oraz produkty pełnoziarniste. Taka dieta pozwoli również na zrzucenie kilku kilogramów oraz na utrzymanie prawidłowej wagi ciała.

5. Rzuć palenie

Palenie ma bardzo destrukcyjny wpływ również na stawy i kości. Nikotyna zwiększa ryzyko osteoporozy, osłabia stawy i sprawia, że są bardziej podatne na złamania. Zwiększa się również zagrożenie związane z doznawaniem urazów będących wynikiem zapalenia kaletki lub poszczególnych ścięgien. Nałogowi palacze są bardziej narażeni na bóle krzyża oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Zatem, aby mieć zdrowie i silne stawy, koniecznie wyrzuć papierosy do kosza.

2 KOMENTARZE

  1. Świetne porady, warto też wspomnieć o suplementach, które zadbają o zdrowe kości. A jak kości to także zęby, które mogą nam dłużej posłużyć. Wiele seniorów, jeśli dbają o stan swoich kości mogą cieszyć się jeszcze swoim uśmiechem bez protezy. Oprócz wizyty u reumatologa, warto także dbać o tkankę kostną. Stanem naszych kości zajmuje się ortopeda, natomiast regularnie należy badać tkankę kostną także w jamie ustnej, stan dziąseł oraz zębów. Czasami drobne zaniedbania mogą prowadzić do groźnych chorób czy powikłań.

  2. Trudno jest utrzymać aktywność fizyczną, jak bolą stawy, to wydaje się być błędne koło…. Lepiej chyba pójśc najpierw na rehabilitację i zbudować sobie chociaż nawyk ćwiczenia, dopiero potem mozna mowic o wzmozonej aktywnosci fizycznej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here