Strona główna Zdrowie i Choroby Zdrowy senior – jak dbać o swoje stawy?

Zdrowy senior – jak dbać o swoje stawy?

1279
Kobieta idąca o kuli

Problemy ze stawami niewątpliwie uznawane są za bardzo uciążliwe i znacząco utrudniające życie. Najczęściej spotykają je osoby starsze, choć obecnie kłopoty ze stawami ma także wiele osób młodszych, także dzieci. Czy da się jednak zachować sprawne stawy nawet w późnej starości? Jak należy dbać o swoje zdrowie?

Skąd problemy ze stawami u seniorów?

Ktoś mógłby powiedzieć „starość!” i poniekąd miałby rację, ale tylko poniekąd. Wszyscy się starzejemy, ale to w jakim tempie w pewnym stopniu zależy od nas i od tego, jakie wiedziemy życie na co dzień. To znaczy, jak się odżywiamy, jaką mamy aktywność fizyczną i tak dalej. Najczęściej problemy zdrowotne, w tym problemy ze stawami biorą się nie tylko z urazów czy genetyki, co zwykłego zaniedbania swojego ciała.

Jeżeli całe życie spędzaliśmy na niewielkiej aktywności fizycznej, przeważnie siedząc, na czym polegała nasza praca, a do tego odżywialiśmy się nieprawidłowo i niezbyt zdrowo, problemy ze stawami mogą wystąpić dosyć szybko. Na stan naszych stawów pływa również nasza tusza, a otyłość niestety wpływa na nie destrukcyjnie, podobnie jak długotrwały stres czy wrodzone wady postawy.

Ćwiczenia na stawy dla seniora

Aby utrzymać dobrą kondycję stawów, bardzo istotna jest aktywność fizyczna. Trzeba pamiętać, że o zdrowie trzeba dbać zawczasu, jeszcze zanim osiągniemy wiek uznawany za starczy. Jednak i później spokojnie można myśleć o ćwiczeniach, które powinny wspomóc nasze stawy i uchronić je przed degradacją.

Można tutaj zadbać o proste ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportów, ale codzienna aktywność także jest bardzo ważna. Chodzenie po schodach, zamiast wybierania windy, czy nawet prace w ogrodzie mogą bardzo pomóc. Oczywiście wysiłek należy dawkować i nie przeciążać się, bo zamiast pomóc swoim stawom, można im zaszkodzić.

Bolące kolano

Witaminy i leki a wpływ na stawy

Na starość często zaczyna nam brakować odpowiedniej ilości witamin i minerałów, które bezpośrednio wpływają na stan stawów i ich późniejsze zwyrodnienie. Prawidłowe ożywianie się ma więc tutaj niebagatelne znaczenie. Czasem jednak pomimo naszych starań i tak zaczyna nam brakować podstawowych składników, co niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Trzeba więc zadbać o to, by prawidłowo uzupełnić te braki.

Na właściwie funkcjonowanie kości i stawów niewątpliwie wpływa witamina D, którą można znaleźć w wielu pokarmach, jak orzechy czy ryby. Po konsultacji z lekarzem, można też jej niedobór uzupełnić specjalnymi suplementami diety. Przyda się również pamięć o tym, by nasze posiłki zawierały także witaminę A, C, E, a także selen czy kwasy Omega-3.

Przy dolegliwościach bólowych stawów, lekarz często może też zalecić branie specjalnych leków i najczęściej są to leki niesteroidowe lub iniekcje kwasu hialuronowego. W tym wypadku jednak konieczna jest konsultacja ze specjalistą, najlepiej lekarzem ortopedą.

Profilaktyczne badania dla seniorów

Oprócz codziennego dbania o zdrowie, odpowiedniej dawce ruchu oraz zdrowego odżywiania, należy również pamiętać o tym, by regularnie się badać. Im starsi jesteśmy, tym więcej problemów zdrowotnych zaczyna nas dotykać, a czasem nawet jeżeli nic nas nie boli, wcale nie musi to oznaczać, że jesteśmy zdrowi. Regularne badania profilaktyczne mogą pomóc we wcześniejszym wykryciu chorób, albo też zapobiegnięcie ich pojawieniu się.

Jakie terapie na stawy?

Gdy dotykają nas dolegliwości bólowe stawów, oprócz leków i profilaktyki, w tym ćwiczeń i diety, można także pomyśleć o skorzystaniu z zabiegów terapeutycznych. Mamy tutaj na myśli fizykoterapię, w tym rezonans magnetyczny, terapia prądem (diatermia, galwanizacja, diadynamik), leczenie światłem (podczerwonym i nadfioletowym) czy też korzystanie z okładów rozgrzewających. Ulgę mogą przynieść także zabiegi ultradźwiękami oraz krioterapia. Na wiele z tych zabiegów można otrzymać skierowanie od lekarza specjalisty, jak również istnieje możliwość skorzystania z rehabilitacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here