Strona główna Kulinaria i Dieta Kawa czy herbata jest zdrowsza dla seniora?

Kawa czy herbata jest zdrowsza dla seniora?

2652
Kawa czy herbata?

Czy senior może pić kawę i herbatę? Co będzie dla niego zdrowsze i jaka jest zalecana dzienna dawka? Sprawdzamy zdrowotne właściwości kawy i herbaty, podpowiadamy, który napój może się znaleźć w diecie osób starszych?

Czy kawa jest zdrowa dla seniora?

Wiele zależy od tego, jaką kawę wybierzemy, w końcu na rynku można znaleźć jej różne gatunki. Im więcej wiemy o danej kawie (w tym o jej dokładnym pochodzeniu), tym większa szansa, że będzie ona smaczna i bezpieczna dla naszego organizmu. Dlatego kawę najlepiej zamawiać tylko ze sprawdzonych palarni kawy, gdzie często trafiają ziarna z segmentu specialty, czyli ziarna najwyższej jakości. Kawa specialty, np. z warszawskiej palarni JAVA COFFEE, to dobre gatunkowo ziarna, o której uzyskasz pełne informacje na temat ich pochodzenia, sposobu uprawy czy zbioru. Będą więc najbezpieczniejszą i najzdrowszą opcją dla seniora-kawosza.

A jakie są zdrowotne właściwości kawy? Pita w odpowiednich ilościach pobudza, poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania. Ponadto liczne badania wskazują, że picie dobrej gatunkowo kawy, może obniżać ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, Parkinsona oraz ryzyko wystąpienia demencji. Ponadto kawa wspomaga metabolizm, zmniejsza ryzyko cukrzycy czy rozwoju nowotworów. Do jej cennych właściwości należy zaliczyć także pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, kawa minimalizuje ryzyko wystąpienia m.in. ataku serca.

Zdrowotne właściwości herbaty

Choć kofeina kojarzy nam się głównie z kawą, znajdziemy ją również w herbacie, ale będzie tam nieco inaczej odczuwalna. Dlatego do właściwości herbaty również zalicza się wpływ na poprawę krążenia czy koncentracji. Ponadto zdrowotne właściwości herbaty zależą od tego, na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Za najbardziej wartościową uznaje się herbatę zieloną, która (odpowiednio przygotowana) zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Regularne spożywanie zielonej herbaty pomaga w stanach depresyjnych, chorobach dziąseł, a także zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych skrzepów. Ponadto podobnie jak kawa poprawia pamięć i może chronić przed zapadnięciem na demencję starczą, ma też dobroczynny wpływ na metabolizm wątroby.

Seniorom polecana jest również herbata czerwona, która znacząco obniża cholesterol i reguluje przemianę materii. Podobno spowalnia ona również procesy starzenia.

Kawa czy herbata – co powinien wybrać senior?

Zatem co będzie zdrowsze dla seniora? Co powinny pić osoby w starszym wieku? Warto wiedzieć, że zarówno kawa jak i herbata mogą mieć pozytywny i negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wiele zależy od spożywanej dawki. Przyjmuje się, że bezpieczna ilość kawy, jaką senior może wypić w ciągu dnia to dwie filiżanki. Przy takiej ilości dobra kawa na pewno nie zaszkodzi, a nawet może korzystnie wpłynąć na organizm seniora. Warto jednak, dla prawidłowego nawodnienia, popijać kawę szklanką wody. Herbaty można pić nieco więcej, najlepiej do posiłków, nie zaleca się picia herbaty na pusty żołądek – może to powodować zgagę.

3 KOMENTARZE

  1. Miałam nawyk picia kawy jak tylko otworzyłam oczy, to nic że bolał mnie żołądek i zbierało na wymioty- kawa musiała być. Od niedawna przerzuciłam się na herbatę konopną faktycznie wpływa dodatnio: żadnego uczucia zmeczenia, bólu żołądka itp. A pierwsza kawa ok 11 i to dla smaku bo nie jest mi niezbędna. Niestety przerzuciłam się na herbatę dopiero jak poczułam że organizm tego potrzebuje

  2. My z koleżankami uważamy, że przedpołudniowa kawka albo herbatka jeszcze nikogo nie zabiła. Nie ma się co ograniczać, życie jest za krótkie, żeby unikać dobrych rzeczy i fajnych chwil!
    Pozdrawiam wszystkich Czytelników!

  3. Kawa powoduje wrzody, odwadnia i wypłukuje magnez, już nie mówiąc o tym, że serce źle na nią reaguje. A herbata? Jedyne co ci zrobi to pofarbuje zęby na żółto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here