Strona główna Zdrowie i Choroby Jakie cechy powinno mieć krzesło ergonomiczne, aby sprzyjało zdrowemu siedzeniu?

Jakie cechy powinno mieć krzesło ergonomiczne, aby sprzyjało zdrowemu siedzeniu?

1607
Krzesło ergonomiczne w biurze

Jeśli dużo czasu spędzasz za biurkiem lub nawet podczas krótkotrwałego siedzenia odczuwasz ból pleców, zainwestuj w krzesło ergonomiczne. A w jakie? Mamy dla ciebie kilka praktycznych wskazówek.

Krzesło ergonomiczne – korzyści

Dobrze dobrane krzesło ergonomiczne sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy, a co za tym idzie, długotrwałe siedzenie nie stanowi tak dużego obciążenia dla kręgosłupa. I choć tak naprawdę każdy powinien pomyśleć o jego zakupie, to często sporą przeszkodą jest wyższa cena. Lecz mimo tego, taka inwestycja jest opłacalna, a my wyjaśniamy dlaczego.

Należy zacząć od tego, że ogólnie pozycja siedząca nie jest zdrowa dla organizmu, jej długotrwałe utrzymywanie często prowadzi do bólu pleców, powoduje drętwienie kończyn, obrzęki. Można tego uniknąć tylko wtedy, gdy krzesło/fotel biurowy dopasowane są do naturalnych krzywizn kręgosłupa, a także, gdy są dostosowane do twojego wzrostu, gabarytów ciała. Jak to osiągnąć, skoro każdy ma inną budowę? Dzięki zaawansowanym możliwościom regulacji, o których będziemy jeszcze pisać.

Krzesło ergonomiczne można stosować profilaktycznie, aby w przyszłości uniknąć problemów zdrowotnych. Jednak czasami, ze względu na już dokuczające bóle, jego wykorzystanie jest konieczne, aby nie potęgować problemów ze zdrowiem. Siedząc na zwykłym krześle, utrudniasz krążenie, możesz zauważyć skurcze mięśni, a także ich sztywność, drętwienie. Oprócz tego, że ma to konsekwencje zdrowotne, to jeszcze utrudnia skupienie się, zmniejsza wydajność.

A jaki jest koszt tego rozwiązania? Zwykle ceny foteli biurowych z szeroką regulacją zaczynają się od 1000 zł, mogą dochodzić nawet do 2000-3000 zł. Pamiętaj, że są trwałe, to zakup na lata, a nie na rok, czy dwa. Krzesło ergonomiczne, które wspiera zdrowe siedzenie możesz sprawdzić na mildis.pl – porównaj nie tylko jego cenę, ale też funkcjonalności. A skoro o tym mowa, to przechodzimy już do tego, jakie cechy powinno mieć krzesło do komputera.

Cechy krzeseł ergonomicznych

Jak już sygnalizowaliśmy, krzesło ergonomiczne umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała dzięki możliwości regulacji, dopasowania go do swoich indywidualnych potrzeb. To, co je wyróżnia, to wyprofilowane oparcie, dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa (dobrze podpiera wybrane odcinki).

Powinien posiadać co najmniej opcję regulacji wysokości siedziska, aby umożliwiać ugięcie w kolanach pod kątem 90 stopni oraz regulację głębokości siedziska (siedzisko powinno podpierać nogi na ok. 2/3 długości ud, nie może kończyć się bezpośrednio przy zgięciu kolan, aby nie utrudniać krążenia). Jeśli fotel biurowy wyposażony jest w zagłówek, też powinien być regulowany.

To podstawowe cechy, a jakie jeszcze funkcjonalności są ważne? Dobrze, jeśli ma regulację odchylenia oparcia oraz pochylenia siedziska. Niektóre modele są wyposażone w mechanizm synchroniczny, ułatwiający dopasowanie oparcia i siedziska.

Co jeszcze jest ważne, wybierając krzesło ergonomiczne?

Kupując krzesło ergonomiczne, trzeba zwrócić uwagę na jeszcze kilka rzeczy. Ważna jest tapicerka. Musi cechować się wysoką odpornością, a także zapewniać dobrą wentylację, oddychalność. Przy czym dotyczy to także wypełnienia.

Większość krzeseł ergonomicznych posiada kółka pozwalające na swobodne przesuwanie się na nich. Sprawdź, czy mają system samo-hamowania (blokują się, np. podczas siadania, dzięki czemu nie ma ryzyka, że krzesło samo „odjedzie”).

Oprócz tego warto sprawdzić, czy fotel umożliwia swobodne obracanie się.

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie najważniejsze w moim krześle jest regulacja wysokości siedziska, bo jestem niska i regulacja głębokości siedziska, dzięki której nie kończy się przy zgięciu kolan i nie utrudnia krążenia. Fotel ma też oczywiście zagłówek, który jest regulowany. Jeśli już kupować fotel, to tylko ergonomiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here