Strona główna Czas dla siebie i Hobby Wczasy dla seniorów – gdzie wybrać się na wakacje?

Wczasy dla seniorów – gdzie wybrać się na wakacje?

2152
Seniorzy na rowerze na wakacjach

Na emeryturze w końcu jest czas, aby zacząć podróżować. Czasami jednak brakuje już pomysłów na to, gdzie wyjechać i jakie miejsca zwiedzić. Często nie ma też motywacji do tego, aby zabrać się za planowanie wymarzonych wczasów. Co wtedy robić? Czy są biura podróży organizujące wakacje dla seniorów?

Gdzie wyjechać na wczasy na emeryturze?

Na emeryturze, gdy czasu masz pod dostatkiem, możesz tak naprawdę przebierać w możliwościach wyjazdowych. Równie ekscytujące może być poznawanie nowych zakątków Polski, jak i miejscowości za granicą.

Wczasy w Polsce dają przede wszystkim okazję do wypoczynku w ustronnym, zacisznym miejscu. Zamiast do Zakopanego, warto wybrać się do znacznie spokojniejszej Krynicy-Zdrój czy w Pieniny. W górach jest wiele prostych szlaków, szczególnie w Beskidach, z którymi poradzi sobie każdy senior. Można to połączyć z uprawianiem nordic walkingu, czyli pisząc w skrócie, marszu z kijkami.

Alternatywę stanowi oczywiście wyjazd nad morze, gdzie rześkie powietrze jest korzystne dla osób z chorobami układu oddechowego lub cierpiących na osłabienie odporności. Jednak lepiej wybierać mniej popularne miejscowości, w których jest spokojniej i nie ma aż tylu turystów. Dobrym rozwiązaniem jest wyjazd nad morze zimą, wtedy panuje tam niesamowita aura.

A co z wyjazdami zagranicznymi? W tym przypadku trzeba być nieco ostrożnym w wyborze miejsca pobytu. Warto uwzględnić takie aspekty, jak czas podróży, temperatury oraz wilgotność panująca na danym obszarze. Najbardziej polecane kraje to Hiszpania, a zwłaszcza rejon Costa Brava, Chorwacja oraz Grecja (w szczególności w czerwcu, gdy upały nie są jeszcze tak dokuczliwe).

Oferty miejscowości uzdrowiskowych dla seniorów

Popularnym rozwiązaniem jest wyjechanie na kilka tygodni do jednej z miejscowości uzdrowiskowych, gdzie jest bogata oferta sanatoriów. W przypadku niektórych z nich możliwa jest częściowa refundacja pobytu z NFZ – wtedy konieczne jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza pierwszego kontaktu.

Miejscowości uzdrowiskowe, takie jak Ciechocinek, Nałęczów, Krynica-Zdrój czy Szczawnica to spokojne, pełne zieleni regiony, w których dodatkowo znajdziesz sporo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Warto pamiętać, że do sanatoriów nie trzeba wyjeżdżać wyłącznie ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim wypoczynkowych.

Biura podróży i wycieczki dla osób starszych

Wcześniejsze propozycje są przeznaczone dla tych, które lubią i czują się na siłach samodzielnie organizować podróże marzeń. Natomiast dla osób ceniących sobie przede wszystkim komfort i spokój, biura podróży przygotowują specjalne oferty wczasów i wycieczek dla seniorów. Największą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba martwić się o rezerwacje lotu czy miejsca w autobusie oraz bookowanie pobytu w hotelu. Na miejscu najczęściej przygotowane są również wycieczki dostosowane do wieku i możliwości podróżujących.

Jeszcze jednym, istotnym plusem skorzystania z oferty dla seniorów jest to, że podróżuje się w grupie osób zbliżonych do siebie wiekiem. Dzięki temu można zawrzeć nowe znajomości, który nie muszą skończyć się po wakacjach.

Jak widzisz, możliwości jest wiele. Zarówno tych niskobudżetowych, jak i bardziej „luksusowych”. Dlatego korzystaj z wolnego czasu i wyjeżdżaj tak często, jak jest to możliwe – nigdy nie jest za późno na poznawanie nowych miejsc.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here