Strona główna Dom i Ogród Wanny z drzwiczkami, siedziskiem, kabiny walk-in – aranżacja łazienki dla seniorów

Wanny z drzwiczkami, siedziskiem, kabiny walk-in – aranżacja łazienki dla seniorów

2032
Kabina prysznicowa i umywalka

Urządzenie łazienki dla seniora wymaga nie tylko dobrych chęci, ale także wiedzy, na jakie rozwiązania można się zdecydować, by ułatwić starszej osobie samodzielne korzystanie z tego pomieszczenia. Najwięcej uwagi skupia się zazwyczaj na przestrzeni do mycia, czyli wannach i prysznicach. Co koniecznie musi znaleźć się z łazience dla osoby starszej?

Wanna z drzwiczkami i siedziskiem do łazienki

Wanna czy prysznic – to największy z dylematów, który pojawia się podczas aranżowania łazienki. Większe możliwości mamy, kiedy pomieszczenie jest puste i wszystko można dobrze rozplanować. Wiele osób jednak nie decyduje się na remont generalny łazienek, a wybiera rozwiązania, które pomogą seniorom, a nie będą przy tym wiązały się z dużymi kosztami i pracami budowlanymi. Z tego względu u niektórych starszych osób wciąż można spotkać w łazienkach wanny, jednak są one nieco unowocześnione.

Dobrym pomysłem jest zastąpienie tych tradycyjnych modelami z drzwiczkami, przez które będzie można wejść. To zapobiegnie poślizgnięciom i upadkom podczas podnoszenia wysoko nóg i wchodzenia do wanny, szczególnie kiedy ma się ograniczone możliwości ruchowe. Można dodatkowo pomyśleć o specjalnym siedzisku montowanym na brzegach wanny, na którym senior będzie mógł usiąść. Warto uzupełnić taką aranżację uchwytami na ścianach, za które starsza osoba chwyci, kiedy będzie chciała wyjść z wanny lub poczuje, że traci równowagę.

Prysznic w łazience dla seniora

Najczęstszym rozwiązaniem jest oczywiście prysznic. Najlepiej sprawdzają się kabiny typu walk in, czyli takie, które mają bezprogowe wejście. To znaczne ułatwienie nie tylko dla seniorów, ale także dla osób niepełnosprawnych, dla których próg przestaje już być problemem. Pod prysznicem warto rozważyć zamontowanie specjalnych krzesełek, na których będzie można usiąść, by myć się w pozycji siedzącej. Nie wszyscy mogą wytrzymać kilka minut stojąc, szczególnie pod gorącą wodą, dlatego takie siedzisko jest wręcz obowiązkowe. Podobnie jak uchwyty umieszczone na ścianie, których będzie można się chwycić, jeśli wystąpią zaburzenia równowagi. W kabinach muszą znaleźć się także maty antypoślizgowe, które zapobiegną upadkom.

Wysokości w łazience dla osób starszych

Bardzo ważne jest także dostosowanie wysokości do potrzeb użytkowników łazienki. Chodzi tu głównie o toaletę i umywalkę. Sedes nie może być za niski, ponieważ będzie utrudniał korzystanie osobom starszym. Lepiej by był on zamontowany wyżej, ewentualnie można dokupić specjalne nakładki podwyższające. Osoby poruszające się na wózki inwalidzkim powinny mieć natomiast niski sedes. Jeżeli chodzi o umywalkę, one powinna być umieszczona niżej niż zazwyczaj. To ułatwi do niej dostęp. Obniżone powinno być także lustro i półki, by można było swobodnie z nich korzystać. Warto też pomyśleć o dostosowaniu baterii. Lepiej zdecydować się na modele tzw. lekarskie niż na tradycyjne kurki, które czasami trudno się odkręca. Dostępne są także baterie bezdotykowe, które także sprawdzą się w łazience seniora.

1 KOMENTARZ

  1. Zastanawiam się, co lepsze: kabina walk in czy wanna z siedziskiem? Bo to pierwsze jest praktyczne i bezpieczne, ale co z osobami, którym zaczyna być trudno ustać i to na śliskiej podłodze? Choć widziałam tez takie krzesełka pod prysznic, może to byłoby najlepszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here