Strona główna Czas dla siebie i Hobby Jakie zwierzątko dla starszej osoby?

Jakie zwierzątko dla starszej osoby?

2575
Pies na kolanach

Zwierzęta domowe to stworzenia, którymi się opiekujemy i którzy dają nam całe mnóstwo radości. Seniorzy pragnący towarzystwa mogą rozważać zaadoptowanie pupila, który będzie towarzyszył im w latach starości. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak należy pamiętać, że nie zawsze i nie każde zwierzę może się do tego nadawać. Które będzie dobrze dla seniora?

Czy zwierzęta to dobry pomysł dla seniora?

Odpowiedź może być tutaj oczywiście – tak, jak najbardziej zwierzęta to dobry pomysł dla seniora, ponieważ wprowadzają one jakiś ruch w życie i dają radość na stare lata, zwłaszcza, jak jest się samotnym. Pytanie to jest jednak zasadne z tego powodu, że nie każde zwierzę będzie tu właściwym wyborem. Im jesteśmy starsi, tym liczniejsze są nasze dolegliwości, słabsze zdrowie i mniejsza mobilność. Zwierzęciem trzeba się opiekować, karmić je, czasem wyprowadzać na spacer, a z tym bywa różnie dlatego, zanim osoby starsze zdecydują się na przygarnięcie pupila, należy zastanowić się nad tym, czy będą w stanie się nim zająć.

Jakie zwierzę dla osoby starszej?

Najczęściej pod dach przygarnia się psa albo kota. Pies to wybór przede wszystkim dla seniorów aktywnych, którzy nie mają problemów z wychodzeniem z domu, ponieważ jak wiadomo, z takim pupilem trzeba często wychodzić. Jest to także zwierzę, które w pozytywny sposób może wpłynąć na naszą aktywność, dzięki czemu częściej wychodzi się na spacery i różnego typu wyprawy. Odpowiednia rasa psa także ma tu znaczenie – zazwyczaj odpadają tu rosłe zwierzęta, które mają zazwyczaj zbyt dużo siły i może być ciężko je utrzymać.

Drugim wyborem jest kot, który zdecydowanie polecany jest przede wszystkim dla osób, które więcej siedzą w domu. Nie powinno się jednak wybrać byle jakiego kota, ponieważ każda rasa i każde zwierzę ma swój charakter. Konieczna będzie więc obserwacja pupila, a także wiedza o tym, jak się nim zajmować. Wiele informacji o tym, jak wychować kota wskazuje poradnik na blogstyle.pl, co może być pewną podstawą dla osób, które wcześniej nie miały styczności z tymi zwierzętami.

Koty i psy nie są jednak jedyne, czasem więc seniorzy decydują się na chomika, rybki, świnkę morską czy kanarka. Niezależnie jednak od tego, jakiego pupila się wybierze, należy mieć świadomość odpowiedzialności.

Kot siedzący na krześle

Dlaczego seniorzy powinni mieć zwierzęta?

Podstawową zaletą posiadania zwierząt jest zmniejszenie uczucia samotności, co niestety w wieku starszym jest przypadłością bardzo powszechną. Poza tym, zwierzęciem trzeba się zajmować, a to wymaga pewnej, nawet minimalnej aktywności – innymi słowy, dzięki zwierzętom będzie się bardziej zaangażowanym w różne czynności. Kolejną zaletą jest poprawa nastroju, a także jak wiadomo, są one traktowane także jako źródło terapii. Dlatego jak najbardziej warto o tym pomyśleć.

Kiedy posiadanie zwierzęcia przez seniora nie jest wskazane?

Są to rzadkie przypadki i najczęściej dotyczą osób przewlekle chorych, którymi musi zajmować inna osoba. Zwierzę to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki – psem, kotem czy nawet rybkami trzeba się zajmować, karmić, czasem wyprowadzać (psa), kąpać czy wymieniać kuwetę oraz wodę. To wymaga jednak pewnej aktywności i odpowiedzialności. Jeżeli senior nie jest w stanie zająć się zwierzęciem, lepiej się nie decydować na nie, a gdy już się je posiada, czasem wymagane jest oddanie go z inne ręce, co może być trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here