Strona główna Dom i Ogród Panele fotowoltaiczne – jak działają? Jakie wymagania musi spełniać budynek?

Panele fotowoltaiczne – jak działają? Jakie wymagania musi spełniać budynek?

1784
Panele fotowoltaiczne

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Najczęściej wybierana jest tutaj energia gromadzona ze słońca, czyli system paneli fotowoltaicznych. Jak to działa? Jakie wymagania musi spełnić budynek, by można było postawić panele słoneczne?

Czym są panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, to system, dzięki któremu możliwe jest pobieranie energii wysyłanej przez słońce, czyli korzysta z odnawialnego źródła, dostępnego dla każdego z nas. W ten sposób można produkować prąd, jednocześnie nie wpływając negatywnie na środowisko, co ma też znaczenie pod względem naszych finansów. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy w znacznym stopniu ograniczyć korzystanie z konwencjonalnych źródeł energii i drogiego prądu, na rzecz tańszej alternatywy. Jest to system, który dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów i technologii, jest w stanie gromadzić energię ze słońca – panele pochłaniają ją, gromadzą i uruchamiają ruch elektryczny.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne oraz zasadę ich działania wyjaśnia silesiasolar.pl, gdzie można się dowiedzieć, że jest to instalacja złożona z kilku lub kilkunastu modułów, które wykonane są ze specjalnych materiałów. Najczęściej jako źródło półprzewodnikowe wykorzystuje się krzem, który składa się na serce mechanizmu, czyli ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki nim, po zetknięciu się promieniowania wysyłanego przez słońce, zamieniane jest ono na energię stałą – prąd, który potem może być wykorzystany w domu.

Kiedy można zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby móc zamontować panele fotowoltaiczne na dachu swojego domu lub w jego okolicy, należy spełniać przy tym określone warunki. Po pierwsze trzeba wziąć pod uwagę ilość dni słonecznych w roku, jaka występuje w naszej okolicy. Od tego będzie zależało, jakie panele trzeba wybrać i z ilu ogniw powinny się składać. Po drugie – żeby instalacja działała poprawnie, musi być ona umieszczona w odpowiedni sposób. Najlepiej, jeżeli panele będą znajdować się w południowej części dachu, a one same będą nachylone pod kątem 30 – 35 stopni względem poziomu. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć lepsze wyniki poboru energii.

Co dają panele fotowoltaiczne?

Dzięki energii zgromadzonej przez instalację fotowoltaiczną możliwe jest wykorzystanie prądu w domu. W jaki sposób go użyjemy, będzie zależało od tego, jakie panele posiadamy, ile jesteśmy w stanie zgromadzić prądu w ten sposób i jak duża jest nasza rodzina. Można więc podłączyć niektóre urządzenia do instalacji elektrycznej, na przykład telewizor czy sprzęty kuchenne. Często panele fotowoltaiczne wykorzystuje się też do podgrzewania wody. W ten sposób można oszczędzić tradycyjne podgrzewanie przez kocioł i to nie tylko latem, ale i w innych porach roku.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Montażem paneli fotowoltaicznych zajmują się zarówno firmy je produkujące, jak i standardowi dostawcy prądu. Niezależnie od tego, co wybierzemy, instalacją tą, powinni zająć się profesjonaliści, dzięki czemu będzie możliwe jak najlepsze dopasowanie zarówno samych paneli, jak i ich ustawienia, względem naszych realnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here