Strona główna Czas dla siebie i Hobby Top 5 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce

Top 5 miejscowości uzdrowiskowych w Polsce

1722
Uzdrowisko Szczawnica

Myślisz o tym, żeby wypocząć w spokojnym i uroczym miejscu, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie? Zastanów się nad wyjazdem do jednej z najbardziej znanych miejscowości uzdrowiskowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 propozycji.

  1. Ciechocinek
  2. Krynica Zdrój
  3. Kołobrzeg
  4. Szczawnica
  5. Nałęczów

1. Ciechocinek

Jedną z najbardziej popularnych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce jest Ciechocinek, który słynie z wód solankowych, których zasolenie wynosi od 0,19 do 6,4%. Oprócz bogatej oferty sanatoriów, w których dostępnych jest wiele zabiegów leczniczych, w Ciechocinku możesz odpocząć w najsłynniejszym parku zdrojowym, zwiedzić zabytkową warzelnię soli, posiedzieć nad Fontanną Grzybek oraz skorzystać z jednej z wielu tężni solankowych.

Możesz także wybrać się na wycieczkę szlakiem solankowym. To ok. 4-kilometrowy spacer, podczas którego można obejrzeć najbardziej znane obiekty w Ciechocinku. Wersja spaceru bez zwiedzania trwa 2 godz., natomiast ze zwiedzaniem zabytków 3-4 godz. To doskonały sposób na to, aby odpocząć na łonie natury i zobaczyć nowy miejsca.

2. Krynica Zdrój

Obok Zakopanego, Krynica-Zdrój stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości górskich, w której rozbudowano ofertę rozrywkowo-kulturalną. W Krynicy-Zdroju panuje specyficzny, korzystny dla zdrowia klimat, a dzięki oryginalnej architekturze, licznej obecności muzeów i kin oraz doskonałym warunkom narciarskim jeżdżą tam całe rodziny.

Musisz wiedzieć, że Krynica-Zdrój zasłynęła przede wszystkim dzięki wodom mineralnym, które obecnie są popularne w całym kraju. Tak jak w Ciechocinku, w tym uzdrowisku można skorzystać z luksusowych sanatoriów, które wyspecjalizowały się w leczeniu układu trawiennego, moczowego, krążenia oraz w zaburzeniach przemiany materii. Będąc tam musisz wybrać się również do groty solankowej oraz koleją linowo-terenową wjechać na Górę Parkową.

3. Kołobrzeg

Od górskich szlaków wolisz rześkie, nadmorskie powietrze? Zarezerwuj pobyt w jednym z sanatoriów w Kołobrzegu, który słynie z obfitych złóż borowiny oraz z kąpieli i zabiegów solankowych. Możesz udać się tam na pobyt leczniczy, rehabilitacyjny lub turnus wypoczynkowy. Warto zapoznać się z bogatą ofertą turnusów z częściową refundacją NFZ – w tym wypadku potrzebujesz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które możesz uzyskać nawet od lekarza pierwszego kontaktu.

4. Szczawnica

Jeśli wolisz spokojne, urokliwe miejscowości, wybierz się do malowniczej Szczawnicy, która zachwyca miejską architekturą. Uzdrowiskowy kurort znajdziesz pomiędzy Pieninami, a Beskidem Sądeckim, gdzie możesz przy okazji zwiedzić jeszcze kilka miejsc.

Szczawnica to nie tylko doskonałe miejsce, aby podreperować swoje zdrowie (a w szczególności drogi oddechowy oraz układ pokarmowy i moczowy), ale też by zacząć aktywnie uprawiać turystykę. Dzięki licznym trasom spacerowym o różnym stopniu długości i trudności możesz zwiedzić najciekawsze miejsca w tym uzdrowisku.

5. Nałęczów

Ostatnią z naszych propozycji jest słynący z terenów zielonych Nałęczów, nazywany również jednym z najbardziej romantycznych uzdrowisk w Polsce. Oprócz licznych, malowniczych wąwozów i lasów, odnajdziesz tu wody mineralne, a dzięki wysokiej jonizacji powietrza obniżysz ciśnienie krwi. Koniecznie udaj się na spacer do Parku Zdrojowego, w którym spotkasz zabytkowe wille oraz egzotyczną roślinność.

1 KOMENTARZ

  1. Ja byłam niedawno w Krynicy, ale zimą. Był wtedy piękny koncert kolędowy w Pijalni Wód. Miejscowość bardzo spokojna, chociaż w okresie zimowym jest tam sporo narciarzy, przez co robią się korki na ulicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here