Strona główna Finanse i Prawo Własna firma na emeryturze – jaką księgowość wybrać?

Własna firma na emeryturze – jaką księgowość wybrać?

1634
kalendarz i kalkulator na biurku

Na prowadzenie własnej firmy decydują się nie tylko młode i odważne osoby. Z odpowiednim wsparciem, z jej założeniem oraz prowadzeniem mogą poradzić sobie także seniorzy, emeryci, renciści. Dzisiaj pochylamy się nad kwestiami księgowości w posiadanych przez nich przedsiębiorstwach.

Jak założyć własną firmę na emeryturze? Jakie zasady?

Założenie własnej firmy przez emeryta nie różni się w kwestii procedur niczym od formalności załatwianych przez osoby, które nie korzystają z tego świadczenia. Aby to zrobić, konieczne jest uzyskanie wpisu do CEIDG lub KRS. Ponadto bardzo podobne są kwestie rozliczania np. podatku dochodowego. Nie istnieją żadne limity, które regulują kwestie maksymalnych przychodów, które uzyskać mogą emeryci. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które skorzystały z prawa do wcześniejszego świadczenia, będą miały je zmniejszone, gdy przekroczone zostanie 70% średniego miesięcznego wynagrodzenia oraz zabrane, gdy przekroczone zostanie 130% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Jedną ze znaczących różnic pomiędzy osobami z emeryturą i bez niej, które prowadzą własną firmę, jest brak obowiązku opłacania składek społecznych do ZUS-u (z wyjątkiem zdrowotnej – są jednak od tego pewne wyjątki). Dobrowolnie można uiszczać jednak te emerytalne i rentowe. Warto zaznaczyć, że kwestie związane z otwieraniem własnej firmy mogą przysporzyć wielu kłopotów. Księgowość w Chrzanowie i okolicach oferuje sykulska.pl, specjalista, który pomoże w założeniu własnej firmy, dopełnieniu formalności oraz zrozumieniu zasad, których należy przestrzegać, prowadząc własną firmę na emeryturze. Profesjonalistów w tym zakresie znaleźć można jednak w całej Polsce.

Jaką formę księgowości wybrać na emeryturze?

Senior prowadzący działalność gospodarczą może rozliczać się na zasadzie uproszczonej (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatkowa księga przychodów i rozchodów), jak i pełnej księgowości. Zazwyczaj w wyborze idealnej formy jej prowadzenia pomaga specjalista, czyli doświadczona księgowa. Najlepszy wybór prowadzenia rachunkowości pozwala na zoptymalizowanie płaconych podatków. Dodatkowo warto wiedzieć, że wsparcie seniora w firmie przez księgową to także pomoc w zakresie:

  • księgowania przychodów i rozchodów,
  • ewidencji posiadanych aktywów i pasywów,
  • prowadzania rejestrów VAT,
  • rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
  • rozliczeń z Urzędem Skarbowym,
  • obsługi kadr i płac,
  • sporządzania sprawozdań,
  • sporządzania deklaracji,
  • archiwizacji dokumentów,
  • obsługi plików JPK,
  • rozliczania dotacji unijnych.

Jak można zauważyć na podstawie powyższego wyliczenia, że we własnej firmie jest bardzo wiele zadań z zakresu księgowości i rachunkowości. Wiele osób decyduje się na samodzielne działania w tym zakresie, jednak nie jest to rekomendowane przez nas rozwiązanie. Wynika to z faktu, że niedoświadczonej osobie jest stosunkowo trudno wdrożyć się we wszelkie procedury – wymaga to włożenia sporej ilości czasu w nauczenie się przepisów oraz obsługi programów. Dodatkowo zapisy w prawie ulegają ciągłym zmianom, przez co trzeba poświęcać wiele godzin na śledzenie zmian. W przypadku osób, które na emeryturze debiutują z własną firmą dużo łatwiej o kosztowne pomyłki, których można uniknąć, decydując się na pomoc księgowej w tym zakresie.

Czy warto zakładać własną firmę na emeryturze?

Uważamy, że prowadzenie własnej firmie na emeryturze jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego seniora, który ma ochotę oraz siłę na prowadzenie biznesu. Pozwala ono na ciągły rozwój, nie tylko zawodowy, ale i duchowy i emocjonalny. Zajęty przedsiębiorstwem senior nie będzie narzekał na nudę, pozostanie także dłużnej sprawny intelektualnie. Warto podkreślić, że własna firma może być spełnieniem marzenia z młodości. Stanowi także dobry pomysł na zainwestowanie gromadzonej przez lata gotówki. Domowy budżet emeryta zostanie zasilony, przez co odczuwalne będzie większe bezpieczeństwo finansowe. Nie należy także zapominać o opłacalności takiego biznesu, dzięki zwolnieniu z obowiązku opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowo ograniczony jest stres – gdy biznes „nie wypalił” wciąż otrzymywane są środki z emerytury.

3 KOMENTARZE

  1. Ja zaczęłam szydełkować na emeryturze i dużo tego robię. Nie mam już komu dawać to może firmę założę i zacznę sprzedawać… Myślałam, że to wszystko trudniejsze jest, ale jak widać mała pomoc kogoś doświadczonego i wszystko można ładnie załatwić.

  2. Ja myślę, że Własna firma na emeryturze, własna firma na emeryturze to dobry pomysł na to, żeby się nie zanudzić 🙂 Na pewno lepsze to, niż krzyżówki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here