Strona główna Emerytura i Renta Upadłość konsumencka emeryta — co powinien wiedzieć senior?

Upadłość konsumencka emeryta — co powinien wiedzieć senior?

2091
Upadłość konsumencka emeryta

Dla niektórych emerytów upadłość konsumencka to jedyna szansa na uporanie się z bardzo trudną sytuacją finansową. Jednak warto wiedzieć, że to rozwiązanie posiada zarówno zalety, jak i wady. Zobacz, co emeryt powinien wiedzieć o upadłości konsumenckiej. Czy emerytura również wchodzi w skład masy upadłościowej?

Emeryt a upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka skierowana jest do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby pracujące, jak i emeryci, ponieważ oni również mają źródło stałego dochodu. A jak seniorzy mogą ogłosić bankructwo? Na początek muszą złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Mogą zrobić to samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Upadłością konsumencką zajmuje się adwokat (upadlosckonsumencka.expert), który pomoże przygotować niezbędne dokumenty, ale też doradzi, czy aktualna sytuacja emeryta w ogóle pozwala na ogłoszenie bankructwa. Pomoc doświadczonego prawnika może okazać się tutaj kluczowa, ponieważ istotne jest także odpowiednie uzasadnienie przed sądem, że emeryt nie ma realnych możliwości na spłatę zobowiązań.

Na czym polega upadłość konsumencka emeryta?

Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie, jednak warto pamiętać, że dotyczy ona wyłącznie długów, które zaistniały przed ogłoszeniem bankructwa. Dla wielu niewypłacalnych emerytów, którzy nie są w stanie spłacić pozaciąganych kredytów i pożyczek, ogłoszenie upadłości konsumenckiej wydaje się jedynym słusznym wyjściem. Jednak warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie za tym idą. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej emeryt traci wszelkie prawa do zarządzania swoim majątkiem, zostaje on przekazany syndykowi i tworzy tzw. masę upadłościową. A co to oznacza w praktyce? Wszelkie cenne dobra emeryta, na przykład posiadane nieruchomości, samochody czy sprzęt elektroniczny zostają sprzedane na spłatę zobowiązań. Na osobę upadłą zostają również nałożone ograniczenia dozwolonych umów konsumenckich, taki emeryt może kupować wyłącznie produkty niezbędne mu do przeżycia. Warto wiedzieć, że syndyk może również pieniądze z emerytury przeznaczyć na spłatę zaległych zobowiązań (oczywiście nie w całości). Zatem jaką część emerytury może przejąć syndyk? Co mówią przepisy?

Masa upadłościowa a emerytura

Warto wiedzieć, że emerytura również wchodzi w skład masy upadłościowej. Oczywiście nie w całości, w końcu bankrut musi mieć jakieś środki do życia. W związku z tym przepisy określają kwotę wyłączoną od egzekucji, która wynosi 825 złotych miesięcznie. Ponadto syndyk nie może zabrać więcej niż 25% emerytury brutto. W praktyce oznacza to, że jeśli po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej emeryt pobiera emeryturę w wysokości 900 złotych netto, to zostanie mu zabrane jedynie 75 złotych, tak aby zostało mu 825 złotych na przeżycie. Z kolei emerytom, którzy uzyskują 1600 złotych emerytury, zostanie zabrane 25% tej kwoty, czyli 400 złotych. Warto również wiedzieć, które świadczenia nie wchodzą w skład masy upadłościowej. Jest to m.in. 13. emerytura, świadczenia wychowawcze i rodzinne, zasiłki dla opiekunów. Oczywiście nie oznacza to, że te pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, nad osobą upadłą stale czuwa syndyk i sąd.

2 KOMENTARZE

  1. Patrząc na wysokość emerytur i ceny w sklepach to niedługo co drugi emeryt będzie ogłaszać upadłość, tak nie da się żyć…

  2. W obecnym okresie kryzysu wszystkim seniorom 75+ powinno nastąpić umożenie długów. Była by to chwila wytchnienia przed odejściem w niebyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here