Strona główna Czas dla siebie i Hobby Nauka jazdy na nartach po 50? Od czego zacząć?

Nauka jazdy na nartach po 50? Od czego zacząć?

3229
Narty

Wydaję Ci się, że jesteś „za stary” na to, aby rozpocząć naukę jazdy na nartach? Nic bardziej mylnego! To idealny czas na to, aby zacząć realizować swoje marzenia, to, na co wcześniej nie było czasu, pieniędzy czy odwagi. Tylko może spontaniczny wypad w najbliższy weekend, bez żadnego przygotowania, to niezbyt dobre rozwiązanie. Dlatego podpowiadamy, od czego zacząć.

Nauka jazdy na nartach – samodzielnie czy z instruktorem?

Nasza porada – naukę jazdy na nartach zacznij… od umówienia się na lekcje z instruktorem. Mogą to być zajęcia indywidualne lub grupowe, jak dla Ciebie jest wygodniej.

Lekcje narciarstwa zaleca się tak naprawdę osobom w każdym wieku. Dzięki temu można nauczyć się poprawnej techniki jazdy na nartach, od razu korygować błędy. W przypadku osób po 50 czy seniorów jest to szczególnie ważne. Dlaczego? Ponieważ uprawiając sporty zimowe, nietrudno o kontuzje, przeciążenia stawów. Z takich wypadów można wrócić z poważnym bólem kolan czy ze stłuczonymi kośćmi. A niestety, prawda jest taka, że im jesteś starszy, tym poważniejsze może mieć to konsekwencje.

Instruktor zadba o Twoje bezpieczeństwo, pokaże, jak jeździć, by zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek wypadków i problemów zdrowotnych. Nauka jazdy na nartach dla seniorów podczas kursów narciarskich z instruktorem odbywa się na wydzielonym terenie, nie musisz bać się o obecność innych narciarzy/snowboardzistów, którzy szybko szusują. To zdecydowanie zwiększa komfort jazdy.

Wyciąg narciarski

Jak wybrać lekcje jazdy na nartach?

Przekonaliśmy Cię? W takim razie mamy jeszcze jedną podpowiedź. Musisz zdecydować, czy wybierasz lekcje indywidualne, czy grupowe. My nie powiemy, co jest lepsze, a co gorsze, przedstawimy natomiast wady i zalety obu tych rozwiązań.

Podczas zajęć indywidualnych uwaga instruktora skupiona jest wyłącznie na Tobie. Możesz nauczyć się więcej w krótszym czasie. To rozwiązanie dla osób, które odczuwają dyskomfort na myśl o tym, że swoje umiejętności (czy też raczej – ich brak), będą musiały prezentować przed innymi. Plusem jest także większa elastyczność, tzn. możesz umówić się na zajęcia wtedy, kiedy Ci to odpowiada. Ale te zalety, mogą okazać się też wadą.

Kursy grupowe zwykle trwają dłużej, oprócz lekcji, przewidziane są dodatkowe atrakcje, jak zajęcia integracyjne, przerwy na posiłek, podczas których można wymienić się doświadczeniami z innymi oraz poznać kogoś. W końcu – w grupie raźniej. I weselej, co nie jest bez znaczenia, gdy na co dzień nie masz okazji do tego, by poznawać nowych ludzi. Minusem jest natomiast to, że takie kursy zwykle odbywają się w wyznaczonych terminach, do których Ty się musisz dopasować.

Co wolisz? To już zależy od Ciebie.

Co trzeba wiedzieć, przed pierwszą jazdą na nartach?

Czy do nauki jazdy na nartach trzeba się specjalnie przygotować? Koniecznie należy zadbać o odpowiedni strój oraz sprzęt. Zaczniemy od stroju.

Odradzamy zakup profesjonalnej odzieży. Dlaczego? Nie masz pewności, czy to Ci się spodoba, a spodnie narciarskie raczej nie są typowym elementem garderoby na niedzielne spacery. Strój możesz pożyczyć od rodziny, znajomych lub wybrać z tego, co masz w domu. Najważniejsze jest, aby wierzchnie warstwy odzieży były nieprzemakalne. To, co musisz mieć obowiązkowo, to rękawice oraz kask. A skoro jesteśmy przy kasku, to od razu przejdziemy do sprzętu.

Potrzebujesz jeszcze nart, butów, opcjonalnie kijków. I pewnie się domyślasz, że skoro odradzaliśmy zakup stroju narciarskiego przed pierwszą lekcję, to sprzętu również nie każemy Ci kupować. Od tego są wypożyczalnie, znajdujące się przy każdym popularnym stoku. Narty wraz z całym ekwipunkiem możesz wynająć na godziny lub na cały dzień. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a zakup nowego sprzętu – kilkuset do kilku tysięcy złotych. Rachunek jest prosty, prawda?

Natomiast gdy planujesz zapisać się na lekcje/kurs narciarstwa, wstrzymaj się z zakupem karnetu na wyciągi. Może okazać się, że jest on wliczony w cenę lub szkółka narciarska będzie mieć zniżki dla swoich uczestników. O to dopytaj się podczas rezerwacji terminu. W końcu – po co przepłacać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here