Strona główna Finanse i Prawo Jakie zniżki przysługują seniorom? Ulgi dla emerytów i rencistów

Jakie zniżki przysługują seniorom? Ulgi dla emerytów i rencistów

3042
Zniżki dla seniorów

O tym, że seniorom przysługuje zniżka lub nawet darmowy przejazd autobusami, tramwajami czy pociągami wie chyba każdy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele jest ulg dla emerytów i rencistów. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

  1. Bilet dla Seniora – pociągi
  2. Zniżki na przejazdy komunikacją miejską – autobusy i tramwaje
  3. Ogólnopolska Karta Seniora
  4. Zniżki dla seniorów lokalnie
  5. Zwolnienie z abonamentu RTV
  6. Darmowe badania

1. Bilet dla Seniora – pociągi

Często podróżujesz pociągiem? Musisz wiedzieć, że PKP Intercity stworzyło specjalną ofertę, tzw. “Bilet dla Seniora”, który uprawnia do stałej zniżki w wysokości 30% dla wszystkich osób, które ukończyły 60 lat.

Co więcej, możesz skorzystać również z 37-procentowej zniżki na kolejowe przejazdy regionalne. Niestety w tym wypadku upust obowiązuje tylko dwa razy w roku, a przejazd w każdym kierunku należy traktować oddzielnie.

2. Zniżki na przejazdy komunikacją miejską – autobusy i tramwaje

Znacznie częściej wykorzystywane są zniżki na przejazdy autobusami oraz tramwajami. Najczęściej seniorzy, którzy ukończyli 70 lat mogą korzystać z komunikacji miejskiej całkowicie za darmo. Ważne jest natomiast, aby mieć przy sobie dowód osobisty potwierdzający Twój wiek.

Jednak w wielu polskich miastach stworzono dodatkowy, 50-procentowy upust dla emerytów i rencistów, którzy nie przekroczyli granicy wieku 70 lat. Aby móc z niego skorzystać, należy posiadać imienną legitymację emeryta-rencisty lub mieć przy sobie aktualny odcinek emerytury lub renty. Bez tych dokumentów przysługuje Ci pełnowartościowy bilet.

3. Ogólnopolska Karta Seniora

Jeśli ukończyłeś 60 lat, możesz bezpłatnie przystąpić do programu Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dzięki niej będziesz mógł korzystać ze zniżek na wybrane usługi lub produkty. W praktyce oznacza to kilkuprocentowy upust w uzdrowiskach, ośrodkach rehabilitacyjnych, szkołach językowych, muzeach, kinach, teatrach oraz w innych ośrodkach, które przystąpiły do programu.

4. Zniżki dla seniorów lokalnie

Oprócz Ogólnopolskiej Karty Seniora, funkcjonuje wiele innych, lokalnych programów, które działają na wybranym terenie, np. Śląska Karta Seniora lub Karta Częstochowski Senior. Najczęściej dzięki nim można taniej korzystać z usług instytucji kulturalnych lub ośrodków zdrowotnych.

5. Zwolnienie z abonamentu RTV

Wszystkie osoby po 75. roku życia są zwolnione z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Co więcej, ulga ta przysługuje również seniorom po 60. roku życia, których wysokość miesięcznej emerytury nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia.

6. Darmowe badania

Dla osób starszych często organizowane są również darmowe badania na terenie całej Polski. W ramach akcji mających na celu promowanie zdrowia można skorzystać z pomocy różnych specjalistów oraz wykonać podstawową diagnostykę. Co istotne, takie programy nie funkcjonują wyłączenie w dużych miastach, ale również na wsiach.


Seniorom przysługują również zniżki m.in. podczas wyrabiania paszportu, wykupu wczasów w określonych ośrodkach czy sanatoriach, a także dodatkowe świadczenia finansowe dla osób, które ukończyły 100 lat. Warto wiedzieć o takich możliwościach i w pełni z nich korzystać.

1 KOMENTARZ

  1. A jakie badania są darmowe? Bo ja słyszałam tylko o mammografii. Moim zdaniem w ogóle to jest trochę bulwersujące, że dopiero w tak późnym wieku można wykonać to badanie, a przecież coraz więcej kobiet ma raka piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here