Strona główna Dom i Ogród Jak założyć przydomowy ogródek?

Jak założyć przydomowy ogródek?

2125
pomidory na krzaku

Własny ogródek, który dostarczałby świeżych, naturalnych warzyw, to dobry pomysł. Ale żeby rośliny dobrze się przyjęły, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Od czego więc zacząć? Jakie powinny być pierwsze kroki, by twój wymarzony przydomowy ogródek stał się faktem?

Wybierz miejsce

Ogródek powinien być zlokalizowany w odpowiednim miejscu na działce. Jakie będzie się nadawało do tego celu? Powinno być one oczywiście dobrze nasłonecznione, a oprócz tego osłonięte od wiatru. Najlepiej żeby znajdowało się od południowej strony.

Ale nie tylko warunki odpowiednie dla roślin mają znaczenie przy wyborze miejsca na ogródek. Powinieneś kierować się również własną wygodą. Będziesz musiał sporo wysiłku włożyć w pielęgnację ogródka, ale dzięki właściwej lokalizacji można sobie to nieco ułatwić, a przynajmniej uniknąć stworzenia sobie dodatkowych trudności. Jeśli będziesz podlewać ogródek konewką, umieść go w takim miejscu, by źródło wody nie znajdowało się zbyt daleko. Jeżeli do podlewania posłuży ci wąż, ogródek powinien znaleźć się w jego zasięgu.

Jeśli masz na działce budynek gospodarczy albo po prostu schowek na ogrodowe narzędzia, to oczywiście najlepiej, żeby ogródek znajdował się w jego bliskim sąsiedztwie.

Zadbaj o glebę

Gleba też musi być odpowiednia. Dla warzyw najlepsza jest przepuszczalna, żyzna i szybko się nagrzewająca. Najlepiej zdecydować się na glebę próchniczą, z której roślinom najłatwiej jest pobierać odżywcze składniki.

Ważny jest też jej odczyn. Niektóre rośliny, takie jak borówki, wrzosy, magnolie czy hortensje, dobrze reagują na bardzo kwaśną glebę, jednak dla większości flory nie jest ona korzystna. Jeżeli zatem gleba w twoim ogródku ma zbyt kwaśny odczyn, to zanim posadzisz rośliny, dobrze byłoby przeprowadzić nawożenie nawozem wapniowo-magnezowym. Można też dodać zmieloną kredę – efekt jest podobny.

Przed wysiewem teren na ogródek należy oczyścić z kamieni i resztek roślin. Następnie powinieneś spulchnić glebę, aby rozluźnić jej strukturę i tym samym utworzyć przestrzeń, która będzie wypełniona przez powietrze i wodę. Spulchnienie gleby zapobiega jej zeskorupieniu, poprawia warunki powietrzne i wilgotnościowe. W przydomowym ogródku można użyć do tego celu zwykłego szpadla.

Zasiej rośliny

Początkującym ogrodnikom zaleca się, aby zaczynali od roślin, których uprawa nie przysparza szczególnych trudności – bo czemuż by rzucać się od razu na głęboką wodę? Do tych łatwiejszych w uprawie należą między innymi ogórki, rzodkiewki, sałata, fasolka szparagowa i dynia.

Ważna jest tutaj pora wysiewu. Zależnie od rodzaju rośliny, inny miesiąc jest tym optymalnym. W marcu wysiewaj cebulę, kapustę i seler. Przełom marca i kwietnia to dobry czas dla marchwi, pietruszki, pomidora, rzodkiewki i grochu. W kwietniu sadzi się zieloną sałatę. Na przełomie kwietnia i maja powinno się sadzić brokuły i buraki, natomiast w maju przychodzi pora na dynie, cukinie i ogórki.

2 KOMENTARZE

  1. Własne warzywa to pewnie też jakieś oszczędności finansowe, bo w sklepach to często wygląda tak, że im co bardziej naturalne i zdrowsze, tym wyższe ceny.

  2. Taki przydomowy ogródek to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, którego mamy aż nadmiar… 🙂 Na dodatek nie musimy iść do sklepu, żeby kupić pomidorki, cebulę czy marchew.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here