Strona główna Czas dla siebie i Hobby Jak uczyć się języka obcego? Porady dla osób w dojrzałym wieku

Jak uczyć się języka obcego? Porady dla osób w dojrzałym wieku

2480
Nauka języka obcego dla osób starszych

Im jesteś młodszy, tym łatwiej jest nauczyć się języka. Dlatego dzieci od pierwszych lat posyła się na kursy językowy czy do przedszkoli, w których kładzie się nacisk na naukę angielskiego, francuskiego czy niemieckiego. Czy to jednak oznacza, że w starszym wieku nie możesz się już niczego nowego nauczyć? Oczywiście, że nie! Trzeba jedynie wykazać się cierpliwością oraz posiadać odpowiednią motywację.

Jak uczyć się języka w podeszłym wieku?

Dwa lata temu, w okresie świątecznym, głośna stała się wzruszająca reklama jednego z serwisów aukcyjnych, w której dziadek uczy się języka angielskiego. Pomagają mu w tym książki, kursy audio, które może słuchać w domu czy w autobusie. Na koniec okazuje się, skąd u niego taka motywacja – robi to wszystko, aby móc porozumieć się z wnuczką mieszkającą za granicą.

Reklama ta doskonale pokazuje, że języka obecnego można nauczyć się w każdym wieku. Jak mówi słynne stwierdzenie, chcieć to móc. Jak się więc do tego zabrać?

Sposoby są tak naprawdę trzy: domowa nauka, udział w kursach językowych oraz prywatne lekcje z native speakerem.

Domowe sposoby na naukę języka obcego

Jeśli nie stać się na wykupienie lekcji nauki wybranego języka, możesz, tak jak wspomniany dziadek z reklamy, uczyć się w domu. W księgarniach znajdziesz wiele podręczników oraz zeszytów z ćwiczeniami, możesz również skorzystać z kursów online lub audio. To oczywiście wymaga motywacji oraz dyscypliny, nie zrażaj się jednak – tak naprawdę wystarczy 15 min dziennie, aby powoli, lecz sukcesywnie przyswajać informacje.

Zacznij od podstawowego słownictwa i zwrotów, które przydadzą Ci się podczas zagranicznych podróży. A jeśli jesteś całkiem dobrze zaznajomiony z nowymi technologiami, wykorzystaj bardziej efektywne sposoby nauki języka obcego – rozmawiaj z obcokrajowcami poprzez Skype czy fora internetowe. Możesz również poczytać o ciekawej inicjatywie, tzw. postcrossingu. Polega to na wymianie pocztówek z osobami z różnych krajów na całym świecie. To prosty i ekscytujący sposób na poznanie i przyswojenie nowych słówek.

Szkoły językowe dla seniorów

Wystarczy przejrzeć kursy w popularnych szkołach językowych, by przekonać się, jak bogata jest oferta dla seniorów, co doskonale świadczy o tym, że naukę można rozpocząć w każdym wieku. Jaka jest zaleta tego rozwiązania?

Przede wszystkim sam udział w zajęciach jest dla ich uczestników wystarczającą motywacją. Lekcje są tak przygotowywane, aby nauka była prosta i przyjemna. A co najważniejsze – przebywasz w gronie osób w zbliżonym wieku. Możesz dzięki temu zawrzeć nowe znajomości, a z dopiero co poznanymi kolegami i koleżankami ze wspólnej „klasy” możecie uczyć się wspólnie „po lekcjach”.

Zajęcia z native speakerem

Kim jest native speaker? To lektor, dla którego język obcy jest językiem rodzimym. Lekcje z native speakerem najczęściej polegają na nieustannej rozmowie – choć w międzyczasie uczysz się gramatyki (ta część lekcji najczęściej odbywa się w języku polskim). Twój nauczyciel „zmusza” Cię do mówienia w języku obcym, co jest najlepszym sposobem na jego naukę.

Bez problemu znajdziesz lektora, który ma doświadczenie w prowadzeniu lekcji z seniorami. Takie zajęcia możesz połączyć też ze spotkaniami grupowymi lub z domowymi sposobami na naukę.


Choć jeszcze parę lat temu nauka języków obcych była zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych, dziś zarówno oferta kursów, jak i szkół językowych nieustannie się powiększa. Dzięki temu nigdy nie jest za późno na zdobycie nowej wiedzy.

1 KOMENTARZ

  1. A kojarzycie reklamę allegro na święta? Tę o dziadku, który uczył się angielskiego, żeby móc rozmawiać ze swoją wnuczką? Wydaję mi się, że po prostu najważniejsza jest odpowiednia motywacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here