Nauka języka obcego dla osób starszych

Jak uczyć się języka obcego? Porady dla osób w dojrzałym wieku

Im jesteś młodszy, tym łatwiej jest nauczyć się języka. Dlatego dzieci od pierwszych lat posyła się na kursy językowy czy do przedszkoli, w których kładzie się nacisk na naukę angielskiego, francuskiego czy niemieckiego. Czy to jednak oznacza, że w starszym wieku nie możesz się już niczego nowego nauczyć? Oczywiście, że nie! Trzeba jedynie wykazać się cierpliwością oraz posiadać odpowiednią motywację.

Jak uczyć się języka w podeszłym wieku?

Dwa lata temu, w okresie świątecznym, głośna stała się wzruszająca reklama jednego z serwisów aukcyjnych, w której dziadek uczy się języka angielskiego. Pomagają mu w tym książki, kursy audio, które może słuchać w domu czy w autobusie. Na koniec okazuje się, skąd u niego taka motywacja – robi to wszystko, aby móc porozumieć się z wnuczką mieszkającą za granicą.

Reklama ta doskonale pokazuje, że języka obecnego można nauczyć się w każdym wieku. Jak mówi słynne stwierdzenie, chcieć to móc. Jak się więc do tego zabrać?

warto zerknąć:  Dla kogo Uniwersytet Trzeciego Wieku? Edukacja w późnym wieku

Sposoby są tak naprawdę trzy: domowa nauka, udział w kursach językowych oraz prywatne lekcje z native speakerem.

Domowe sposoby na naukę języka obcego

Jeśli nie stać się na wykupienie lekcji nauki wybranego języka, możesz, tak jak wspomniany dziadek z reklamy, uczyć się w domu. W księgarniach znajdziesz wiele podręczników oraz zeszytów z ćwiczeniami, możesz również skorzystać z kursów online lub audio. To oczywiście wymaga motywacji oraz dyscypliny, nie zrażaj się jednak – tak naprawdę wystarczy 15 min dziennie, aby powoli, lecz sukcesywnie przyswajać informacje.

Zacznij od podstawowego słownictwa i zwrotów, które przydadzą Ci się podczas zagranicznych podróży. A jeśli jesteś całkiem dobrze zaznajomiony z nowymi technologiami, wykorzystaj bardziej efektywne sposoby nauki języka obcego – rozmawiaj z obcokrajowcami poprzez Skype czy fora internetowe. Możesz również poczytać o ciekawej inicjatywie, tzw. postcrossingu. Polega to na wymianie pocztówek z osobami z różnych krajów na całym świecie. To prosty i ekscytujący sposób na poznanie i przyswojenie nowych słówek.

Szkoły językowe dla seniorów

Wystarczy przejrzeć kursy w popularnych szkołach językowych, by przekonać się, jak bogata jest oferta dla seniorów, co doskonale świadczy o tym, że naukę można rozpocząć w każdym wieku. Jaka jest zaleta tego rozwiązania?

warto zerknąć:  Opłatomaty bardziej przyjazne dla seniorów!

Przede wszystkim sam udział w zajęciach jest dla ich uczestników wystarczającą motywacją. Lekcje są tak przygotowywane, aby nauka była prosta i przyjemna. A co najważniejsze – przebywasz w gronie osób w zbliżonym wieku. Możesz dzięki temu zawrzeć nowe znajomości, a z dopiero co poznanymi kolegami i koleżankami ze wspólnej „klasy” możecie uczyć się wspólnie „po lekcjach”.

Zajęcia z native speakerem

Kim jest native speaker? To lektor, dla którego język obcy jest językiem rodzimym. Lekcje z native speakerem najczęściej polegają na nieustannej rozmowie – choć w międzyczasie uczysz się gramatyki (ta część lekcji najczęściej odbywa się w języku polskim). Twój nauczyciel „zmusza” Cię do mówienia w języku obcym, co jest najlepszym sposobem na jego naukę.

Bez problemu znajdziesz lektora, który ma doświadczenie w prowadzeniu lekcji z seniorami. Takie zajęcia możesz połączyć też ze spotkaniami grupowymi lub z domowymi sposobami na naukę.


Choć jeszcze parę lat temu nauka języków obcych była zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych, dziś zarówno oferta kursów, jak i szkół językowych nieustannie się powiększa. Dzięki temu nigdy nie jest za późno na zdobycie nowej wiedzy.

warto zerknąć:  Tylna belka w Peugeot 206 - najczęstsze objawy uszkodzenia. Czy tylną belkę można naprawić samemu?