Strona główna Czas dla siebie i Hobby Jak otworzyć klub seniora czy klub dla emeryta?

Jak otworzyć klub seniora czy klub dla emeryta?

3133
Starsza kobieta w pomieszczeniu

Klub seniora czy też klub dla emerytów to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, które po zakończeniu pracy zawodowej nie wiedzą jak spędzić czas wolny i go spożytkować. Tylko w jaki sposób można założyć takie miejsca? Jak powstają kluby dla emerytów?

Czy klub seniora do dobry pomysł?

Przejście na emeryturę to często ogromna zmiana w życiu. Nie ma już pracy, jest za to dużo czasu wolnego, z którym nie wiadomo co zrobić. Aby nie popaść w marazm, wielu seniorów decyduje się na uczestnictwo w specjalnych klubach i stowarzyszeniach. W ten sposób się integrują, mogą spędzić wspólnie czas i czymś się zająć. To ważne zwłaszcza dla zdrowia psychicznego, ponieważ jak się okazuje, wiele osób starszych po przejściu na emeryturę prawie całkowicie traci kontakty z innymi ludźmi. Kluby seniora pozwalają na podtrzymanie życia towarzyskiego i pozwala na dalszy rozwój oraz utrzymanie się w odpowiedniej kondycji, także na stare lata.

warto zerknąć:  Joga dla seniora – jak zacząć? Na co pomaga joga osobom 65+?

Co można robić w klubie seniora?

Już wiemy, że kluby dla emerytów to dobre miejsce, które pozwoli im na zachowanie zdrowia, tak fizycznego, jak i umysłowego. Ale co seniorzy mogą w takich miejscach robić? Naprawdę wiele rzeczy! Zazwyczaj są organizowane różnego rodzaju warsztaty, szkolenia i kursy, typu nauka malowania, zajęcia teatralne, nauka korzystania z komputera czy kursy językowe i wiele innych. Nierzadko organizowane są też różnego rodzaju wycieczki, dzięki czemu osoby starsze mogą być też bardziej aktywne fizycznie. Ciekawą opcją są choćby organizowane zajęcia jogi dla seniorów.

Seniorzy grający w szachy

Kto może założyć klub dla emerytów?

Kluby dla seniorów najczęściej otwierane są przy instytucjach publicznych, jak choćby osiedlowe czy miejskie domu kultury, ale z powodzeniem można też stworzyć je prywatnie, choć to akurat rzadkość. Fundusze na otworzenie takich ośrodków najczęściej pozyskuje się ze zbiórek publicznych, ale można sięgnąć po różnego rodzaju programy dedykowane dla osób starszych, za co odpowiada między innymi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Żeby stworzyć klub seniora, najlepiej założyć fundację lub stowarzyszenie albo dołączyć się do już działającej. O powstanie takich ośrodków mogą ubiegać się także parafie, Domy Opieki Społecznej, Spółdzielnie mieszkaniowe oraz ośrodki kultury.

warto zerknąć:  Joga dla seniora – jak zacząć? Na co pomaga joga osobom 65+?

Jak założyć klub dla emerytów?

Jak wiemy już, kto może się podjąć założenia klubu dla seniora, można pójść o krok dalej, czyli zorientować się w formalnościach, jakie będą przy tym konieczne do spełnienia. Najczęściej działa to na zasadzie publicznego konkursu, kiedy to instytucje przedstawiają swoje projekty i to, w jaki sposób chcą działać i wspierać lokalnych seniorów. Potrzebne będzie więc ustalenie miejsca – lokalu z pomieszczeniami przystosowanymi do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, określenie, do jakiej grupy wiekowej będzie to miejsce przeznaczone. Oczywiście wiele będzie zależało też od kosztów, tego jak wysokie są dotacje oraz jakie wymagania będą postawione przez zarząd miasta.

Można też wszystko załatwić na drodze administracyjnej, zwłaszcza jeżeli tworzy się takie miejsca na zasadzie stowarzyszenia czy organizacji. Mimo wszystko trzeba się liczyć z wieloma formalnościami oraz poniesieniem konkretnego nakładu finansowego. Pieniądze można pozyskać jednak choćby ze składek społecznych i zbiórek. Warto przy tym rozpowszechnić informację o powstającym dla seniorów miejscu, by móc ich zachęcić do większej aktywności.

warto zerknąć:  Joga dla seniora – jak zacząć? Na co pomaga joga osobom 65+?

3 KOMENTARZE

  1. Moja mama dołączyła teraz do klubu seniora w swoim mieście, za kilka miesiecy będą jechać na wycieczkę do Chorwacji 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here