Strona główna Dom i Ogród Jak konkretnie działają oczyszczalnie przydomowe?

Jak konkretnie działają oczyszczalnie przydomowe?

1907
Dom z ogrodem

Przydomowe oczyszczalnie to rozwiązanie skierowane do właścicieli domów, którzy nie mają możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej. Jak działają? I jakie są korzyści z realizacji tych projektów?

Co to jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia to system urządzeń, które służą do neutralizacji ścieków. To ekologiczna i wygodna alternatywa dla szamba szczelnego. Rozwiązanie to stosowane jest głównie w gminach o rozproszonej zabudowie, w których nie opłaca się tworzyć zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej.

A jak to wszystko działa?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie?

Jak zostało to już zasygnalizowane, przydomowe oczyszczalnie służą do neutralizacji ścieków. Jak to jest możliwe? Dzięki zainicjowaniu naturalnych, intensywnych procesów biologicznych, pod wpływem których ścieki ulegają rozkładowi. Poddane tym procesom zmieniają się w bezpieczne dla środowiska związki mineralne, która można odprowadzić do gruntu, tym samym go nawadniając bądź też do rzeki, bez obawy o to, że woda w niej zostanie skażona.

Oczyszczalnie przydomowe obejrzeć można w sieci (np. ekodrensklep.pl), gdzie dokładnie opisana została ich budowa. Dzięki temu można zapoznać się z ich działaniem, specyfikacją. Przedtem trzeba jednak wiedzieć, że w urządzeniach tych przeprowadzane są dwa etapy: beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków.

Podczas pierwszego etapu w osadniku gnilnym zachodzą procesy biochemiczne, które zostają wywołane przez bakterie beztlenowe. Dzięki temu nieczystości ulegają rozkładowi. Trwa do dwa do trzech dni, w wyniku czego płynna część ścieków może zostać wprowadzona do studzienki rozdzielczej, przy czym wcześniej przechodzi przez tzw. kosz filtracyjny.

Podczas drugiego etapu rozłożone na proste związki i sole mineralne nieczystości są dalej oczyszczane, już w warunkach tlenowych. Wtedy też pozbawiane są groźnych dla środowiska zanieczyszczeń.

Ponadto oczyszczalnie mogą być drenażowe, biologiczne lub roślinne. To, które z nich zostaną wybrane, powinno zależeć od oczekiwań i warunków gruntowych. Dlatego ich wybór warto wcześniej skonsultować ze specjalistą.

Korzyści z budowy/montażu przydomowych oczyszczalni

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to przede wszystkim alternatywa dla tradycyjnego szamba. Ich koszty eksploatacji, w perspektywie lat, są o wiele niższe, ponieważ nie jest konieczne zamawianie firmy, która zajmuje się wywozem nieczystości. Według obliczeń ekspertów, taka inwestycja, jeśli tylko jest dobrze zaprojektowana, zwraca się już po 3 latach. Gdy natomiast mowa jest o wygodzie, jest ona nieporównywalnie większa. Wiąże się również z eliminacją przykrych zapachów, które często występują, gdy właściciele domów posiadają szambo.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że oczyszczone ścieki mogą zostać odprowadzone do gruntu, co może być istotnym czynnikiem, jeśli ziemia jest słabo przepuszczalna, a co za tym idzie – nieodpowiednio nawodniona.

A czy są minusy tego rozwiązania? Do nich zalicza się przede wszystkim wyższy koszt inwestycji oraz konieczność posiadania odpowiednio dużej przestrzeni. Jeśli jednak skorzysta się z jednego z gotowych rozwiązań, eksperci pomogą go dostosować do warunków panujących w gospodarstwie domowym.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here