Strona główna Finanse i Prawo Hazard i pomoc adwokata, jak może pomóc adwokat w sprawach hazardowych?

Hazard i pomoc adwokata, jak może pomóc adwokat w sprawach hazardowych?

1991
Automaty do gier hazardowych

Aby móc uprawiać hazard w Polsce, należy spełnić szereg ściśle określonych warunków, a także dopełnić wielu formalności. Jest to czasochłonne, wymaga zaangażowania, dużych środków. Dlatego niektórzy idą na łatwiznę, inni natomiast nieświadomie, z powodu małych błędów, łamią prawo. Jak wtedy może pomóc im adwokat?

Hazard – prawo w Polsce

Kwestie związane z możliwością uprawiania hazardu określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwana częściej ustawą hazardową. Od 2009 r. do teraz była kilkukrotnie nowelizowana, aby przystosować regulacje do wciąż zmieniającego się rynku.

Mowa jest w niej m.in. o sposobie organizowania loterii i bingo fantowych, sposobie prowadzenia tego typu działalności w Polsce przez zagraniczne spółki, a także o tym, kiedy można w swoich lokalach używać automatów do gier. W 2017 roku ustawa umożliwiła organizowanie turniejów w pokera bez konieczności posiadania koncesji na prowadzenie kasyna.

W 2019 r. wprowadzono kolejną, długo wyczekiwaną nowelizację. Co wprowadza? Przede wszystkim bukmacherzy mogą wnosić o koncesję w Ministerstwie Finansów, przy czym muszą zobowiązać się do odprowadzania podatków w wysokości 12% od obrotu.

A jak jest z hazardem online? Tylko jedno kasyno będzie mogło posiadać licencję na prowadzenie gier hazardowych. Ponadto obowiązuje rejestr domen nielegalnych, blokowanych.

Co więcej, wyszczególniono działania marketingowe, których bukmacher nie może realizować.

To tylko część przepisów. A co w przypadku, gdy nie będziesz ich przestrzegać? Sprawy hazardowe z pomocą adwokata (takiego jak np. adwokat Krzyżak) można wygrać, aczkolwiek niezbędne będzie gruntowne przygotowanie się do sprawy. Lepiej też skonsultować się z prawnikiem, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki mające na celu utworzenie miejsca gier hazardowych.

Kary za nielegalny hazard

Zacznijmy od tego, jaką karę może ponieść gracz, który obstawia u nielicencjonowanego bukmachera lub w gra w nielegalnym kasynie online. Będzie on musiał zwrócić wszystkie postawione pieniądze, wygraną oraz zapłacić grzywnę, która może wynieść do… 3 200 000 zł.

A czym grozić będzie nielegalna organizacja gry? Karą pozbawienia wolności od 5 dni do 5 lat oraz grzywną w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych. A ile wynosi jedna stawka dzienna? Od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia do czterystukrotności tej kwoty.

Sprawy hazardowe a pomoc prawnika

W wielu przypadkach zarówno gracze, jak i organizatorzy gier hazardowych nie zdają sobie sprawy z tego, jakie aktualne przepisy obowiązują. Choć to oczywiście nie zwalnia ich z obowiązku znajomości prawa, przemawia na ich korzyść podczas spraw hazardowych.

Aby więc zmniejszyć wymiar kary, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który po przeanalizowaniu sprawy zbierze dowody, które mogą okazać się pomocne w sądzie. I tak jak już wspominaliśmy, prawnik pomoże w prowadzeniu tego typu działalności na każdym jej etapie. Wtedy można mieć pewność, że wszystko będzie funkcjonować zgodnie z aktualnymi przepisami.

1 KOMENTARZ

  1. Nie mam wątpliwości, że prowadzenie tego typu interesu wymaga współpracy z prawnikiem. Może jestem zbyt zachowawcza, ale uważam, że hazard nic dobrego jeszcze nikomu nie dał, poza kasynami, które jak wiadomo, zawsze wygrywają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here