Przebywanie osoby starszej w ogrodzie ma bardzo pozytywny wpływ na jego samopoczucie oraz zdrowie. W końcu przyroda to lekarstwo na każdą bolączkę. Jednak taki ogród powinien być pozbawiony wszelkich barier, zapewniający bezpieczeństwo, wygodę oraz dające poczucie niezależności. Sprawdź, jak stworzyć idealny ogród dla seniora.
Jak urządzić ogród dla seniora?
Wystarczy niewielka działka, mały skwerek przed blokiem lub domem, ogrodzony niewysokim płotem. W kwestii samych roślin najlepiej wybierać pośród tych gatunków, które są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym warto zadbać o odpowiednie nawodnienie ogródka, dzięki czemu nie trzeba będzie dźwigać konewki z wodą kilka razy dziennie. W tym przypadku sprawdzi się automatyczne podlewanie trawnika, które zadba o zieleń za Ciebie (czystyzysk.com.pl) i pozwoli na korzystanie z uroków ogródka. To, o czym absolutnie nie wolno ci zapomnieć, to kwestia bezpieczeństwa. Należy stworzyć taki projekt, który zminimalizuje ryzyko wypadku i nie będzie utrudniał poruszania się. Rośliny nie powinny wychodzić z rabat na ścieżkę ani nie zwisać zbyt nisko nad alejkami. Wszelkie elementy małej architektury jak murki czy ławki należy umiejscowić tak, aby zmniejszyć ryzyko potknięcia, upadku czy uderzenia. Taka swoboda poruszania się jest szczególnie ważna w przypadku osoby przemieszczającej się na wózku inwalidzkim. Aby nie musiała się schylać czy wstawać z wózka, rośliny należy posadzić na podwyższonych rabatach. To samo dotyczy kranów oraz innych urządzeń w ogrodzie, do których musi mieć ułatwiony dostęp.
Ścieżki powinny być wykonane w taki sposób, aby łatwo można było manewrować wózkiem. Dodatkowo należy pamiętać o ich odpowiednim wyprofilowaniu, co zapobiegnie zbieraniu się wody i tym samym, zmniejszy ryzyko poślizgnięcia. Ścieżki wylewamy betonem, który ma szorstką strukturę, dlatego poradzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
W przypadku osób niedowidzących w ogrodzie powinien znaleźć się dodatkowy element będący dla niego drogowskazem. Jak wiadomo, starsze osoby zmagające się z problemami wzrokowymi, rekompensują sobie tę wadę innymi zmysłami jak słuch, węch czy dotyk. Zatem warto zainwestować w takim wypadku w rośliny czy elementy małej architektury, których kompozycja będzie działać na zmysły. Może być to fontanna lub kaskada.
Jakie rośliny do ogrodu dla seniora?
Jak już wspomniano, najlepiej zasadzić takie rośliny, które nie będą skomplikowane w uprawie ani w pielęgnacji. Dlatego gatunkami, które sprawdzą się w tej roli, będą z pewnością:
- Rozchodnik
Nie jest wymagająca w kwestii rodzaju i jakości gleby. Bardzo ładnie się prezentuje i nie przysporzy żadnych trudności podczas pielęgnacji.
- Lawenda
Ta piękna i wyśmienicie pachnąca roślina potrafi rozrosnąć się do imponujących rozmiarów. Nie wymaga nadmiernego podlewania, gdyż ich naturalnym środowiskiem jest właśnie ekspozycja na słońce. Trzeba ja tylko regularnie przycinać, aby nie dopuścić do zwiędnięcia i w celu nadania jej ładnego kształtu.
- Floksy
Kwiaty te wydzielają piękny zapach, który łagodzi nerwy i pozwala się odprężyć. Zabiegi pielęgnacyjne polegają na przycinaniu, usuwaniu chorych liści i regularnym podlewaniu.
- Łąka kwietna
Ożywia ogród i sprzyja innym gatunkom roślin. To idealna opcja dla seniora, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie czasu i pracy na jej pielęgnację, która w tym wypadku jest praktycznie znikoma. Zadba o nią sama natura, gdyż łąka kwietna przyciąga pszczoły, chrabąszcze, motyle i wszystkie inne owady zapylające rośliny.
Ogród dla osoby starszej może stać się dla niej sensem i radością życia. Wpłynie pozytywnie na nastrój oraz dostarczy zajęcia, które pozwoli poczuć się potrzebnym. Sam widok pięknego ogrodu da uczucie satysfakcji, poprawi humor i ukoi nerwy.