Strona główna Senior za kółkiem Youngtimery, które ucieszą seniora, czyli uśmiech za kierownicą w każdym wieku!

Youngtimery, które ucieszą seniora, czyli uśmiech za kierownicą w każdym wieku!

2179
Mercedes

Samochód dla wielu to nie tylko pojazd, który służy przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, ale również cenny nabytek, który darzony jest sentymentem. Zwłaszcza, jeśli jest to auto, o którym marzyli. Klasyk, sportowy wóz czy legenda motoryzacji. Youngtimery to auta, które ucieszą zwłaszcza seniorów. Sprawią, że w ich oczach pojawi się błysk. Jak je można zdobyć?

Youngtimery – jakie to pojazdy?

Youngtimery są to stare samochody, ale wciąż jeszcze nie klasyki. Nie można ich więc zarejestrować jako zabytki. To pojazdy z lat 80. i na początku 90. Są tacy, którzy za nie uznają auta z lat 60. i 70. Jednak nie każe auto będzie uważane za wyjątkowe. Muszą być to specjalne wersje nadwoziowe, silnikowe, limitowane edycje modelu.

To, czym najbardziej charakteryzują się youngtimery, to bardzo proste w budowie, kanciaste nadwozie. Jednak wykonane z wysokiej jakości materiałów, gwarantujących im wytrzymałość i atrakcyjny wygląd mimo upływu lat. Wszystko z powodu znacznie mniejszej ilości produkowanych samochodów w dawnych latach. Producenci, którym zależało na renomie, musieli stawiać na wysokiej jakości materiały, które gwarantowały wytrzymałość.

Co ważne, youngtimery to auta praktycznie pozbawione elektroniki. Mimo braku systemów, które wpływają na bezpieczeństwo, takich jak ESP, kontrola trakcji oraz umilających podróż multimediów, wiele osób w nie inwestuje. Warto wspomnieć, że brak elektroniki nie oznaczał braku bezpieczeństwa. Wiele samochodów miało kontrolowane strefy zgniotu, ale i wzmocnienia w drzwiach. Nie bez znaczenia było również wprowadzenie w tym okresie poduszek powietrznych czy ABS-u.

Warto wiedzieć że youngtimery miały w przeciwieństwie do dzisiejszych pojazdów – miękkie zawieszenia. Dzięki temu dawały ogromny komfort jazdy. Co więcej, dzięki niskiej masie własnej i mocnym silnikom, są znacznie szybsze niż współczesne konstrukcje.

Skąd wziąć youngtimera?

Bez wątpienia plusem youngtimerów jest to, że w przeciwieństwie do samochodów zabytkowych są zdecydowanie bardziej dostępne. W zasadzie codziennie widzi się je na drogach. Zwracają na siebie uwagę, zwłaszcza tych, którzy w młodości nimi jeździli. Darzy się youngtimery sentymentem. Wspomina z nostalgią.

Dużą zaletą youngtimerów jest ich na ten moment niska cena. Były drogie w czasach premier i będą drogie za jakiś czas, jak staną się już bardziej oldtimerami. Teraz jest najlepszy czas, by kupić okazyjnie samochód z lat 80. i 90.

Niestety problemem jest to, że najczęściej samochody te są w rękach osób, które nimi jeżdżą od wielu lat lub po prostu kupiły pojazd, bo był tani. To przekłada się na to, że o youngtimery często się nie dba. Przez to nie wyglądają zbyt dobrze.

Tak więc, o ile nie ma problemu ze znalezieniem samochodu marzeń, o tyle niekoniecznie w stanie, za który chciałoby się zapłacić. Szukanie ich na polskim rynku może być mało efektywne. Czasami lepiej skorzystać z usług oferowanych przez firmy takie jak richtermotors.com, które zajmują się pozyskiwaniem tego typu samochodów także z zagranicy.

Youngtimery, które ucieszą seniora – jakie auto wybrać?

Trudno powiedzieć, jakie auto wybrać. Wiele zależy od wspomnień. Może ma się auto, o którym się marzy? Z pewnością nie bez znaczenia jest budżet, jakim się dysponuje.

Dobrze jest poszukać auta, które jest z serii limitowanej lub ma bardziej nowatorskie rozwiązania niż inne modele.

Nie bez znaczenia jest też stan techniczny. Nie mówiąc o tym, czy części, jakie ma pojazd, powinny być oryginalne.

Można kupić youngtimera w gorszym stanie i poddać go renowacji, a można poszukać samochodu, który już jest doprowadzony do genialnej formy.

Pomyśleć trzeba o zakupie Audi 80 B2, Audi V8. Warto wziąć pod uwagę i BMW. Zwłaszcza serii 3 E30, serii 5 E34, serii 8 E31 i serii 7 E32. O limuzynach Mercedesa: W123, czy W124 nie mówiąc. Youngtimer to już także Volkswagen Golf II GTI. To oczywiście nie wszystkie modele, warto poszukać swojego klasyka marzeń i dołożyć starań, by go pozyskać.

1 KOMENTARZ

  1. Takie samochody nie do końca są tanie. Owszem, możemy kupić youngtimera za okazyjną cenę, ale najczęściej drugie tyle wydamy na jego naprawę…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here