Strona główna Senior za kółkiem Prawo jazdy dla seniora – czy możliwe?

Prawo jazdy dla seniora – czy możliwe?

1900
Starsza kobieta za kółkiem

W szkołach jazdy pełno jest 20, 30-latków, którzy marzą o zdaniu egzaminu, zakupie własnego samochodu i o poczuciu niezależności. Zdarzają się też osoby po 40, 50 roku życia, którzy z osobistych względów nie zdali egzaminu wcześniej lub muszą go powtórzyć. A co w przypadku osób powyżej sześćdziesiątki? Czy możliwe jest zdanie i otrzymanie prawa jazdy w późnym wieku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czy senior może kierować pojazdem?

Zdaniem wielu Polaków, osoby starsze, które osiągnęły już pewien wiek, mogą prowadzić samochód, lecz powinny być poddawane częstym badaniom lekarskim lub nawet odnawiać prawo jazdy. To wiąże się z koniecznością zapisania na kurs i przejścia zarówno przez część teoretyczną, jak i praktyczną. Czy senior płaci taką samą stawkę co młodsi kursanci? Te oraz inne pytania o koszty prawa jazdy omawia tekst na motostyle.pl. Jest to oczywiście słuszna uwaga i można zrozumieć, że swoje poglądy motywują podeszłym wiekiem oraz tym, że seniorzy mogą częściej powodować wypadki i stłuczki. W praktyce okazuje się, że jest zgoła inaczej. Według statystyk, osoby starsze stwarzają o wiele mniejsze zagrożenie od młodszych, a zwłaszcza tych najmłodszych kierowców. Seniorzy są bardzo ostrożni, starają się nie przekraczać dozwolonej prędkości oraz nie łamać przepisów jak to się dzieje w przypadku młodych kierowców, którymi kieruje brawura i zbyt duża pewność siebie.

Ograniczenia fizyczne osób starszych nie wpływają wbrew pozorom na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Stosują się oni bowiem do pasów bezpieczeństwa, nie piją alkoholu, a podróżując późną porą, zachowują bezpieczną prędkość oraz trzymają się pewnych i sprawdzonych tras. Ponadto w trakcie jazdy nie używają telefonów komórkowych ani innych, rozpraszających urządzeń.

Senior za kółkiem a przepisy

Większość kierowców uważa, że powinny istnieć przepisy, określające granicę wieku, która dopuszcza do kierowania pojazdem. Obecnie nie ma regulacji prawnych, które narzucałyby limit wiekowy. To, czy osoba starsza zrezygnuje z prowadzenia samochodu, zależy tylko i wyłącznie od niej samej. Prawo jazdy wydawane jest terminowo na 15 lat. Po tym czasie kierowca zobowiązany jest do przejścia stosownych badań. Wówczas to lekarz ocenia, czy nadal może kierować autem. Jednak ci, którzy otrzymali prawo jazdy przed 2013 rokiem, mogą jeździć bezterminowo. Można się jednak spodziewać, że coraz więcej krajów w Europie, w tym Polska, będzie wprowadzać specjalne przepisy prawa drogowego dedykowane seniorom. Już teraz, prowadzi się coraz więcej warsztatów dla starszych kierowców, podczas których uwrażliwia się ich na bezpieczną jazdę i szkoli z umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach na drodze np. z kontrolowania poślizgów na mokrej nawierzchni. Szkolenia te mają również na celu sprawdzanie wzroku i refleksu, co często pozwala uniknąć zderzenia i ciężkich wypadków.

Absolutnie nie należy stygmatyzować kierowców powyżej 60 roku życia, jako tych gorszych i bardziej niebezpiecznych. Choć ze względu na wiek i problemy zdrowotne ich reakcje mogą być spowolnione, to jednak nie można w ich przypadku mówić o brawurowej i nieodpowiedzialnej jeździe. Im więcej będzie regulacji prawnych dotyczących seniorów za kołkiem, im częściej będą poddawani regularnym badaniom i więcej będzie różnorodnych szkoleń oraz warsztatów, tym na drodze będzie bezpieczniej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here