Strona główna Senior za kółkiem Ile kosztuje OC dla emeryta?

Ile kosztuje OC dla emeryta?

1956
ile kosztuje oc dla emeryta

W opinii wielu seniorzy za kółkiem należą do grupy osób, które stwarzają wysokie zagrożenie na drodze. Statystyki jednak jednoznacznie wskazują, że wiekowi kierowcy jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej niż młodzi użytkownicy dróg, co przekłada się na niższy koszt ubezpieczenia. Ile kosztuje polisa OC dla emeryta?

Czy ubezpieczyciel docenia doświadczenie za kółkiem?

Wzrost cen obowiązkowego ubezpieczenia OC boleśnie dotyka wszystkich kierowców. Trzeba pamiętać, że stale rośnie również liczba aktywnych osób na emeryturze, które często prowadzą samochód do późnej starości. Dla towarzystw ubezpieczeniowych osoby w jesieni życia za kółkiem są pozornie klientami wysokiego ryzyka, wiek nie wywiera wpływu na wyższy koszt polisy OC.

Podważana przez wiele osób niższa sprawność psychomotoryczna emerytów, spadek czasu reakcji i osłabienie refleksu rekompensuje fachowość, rozwaga i dojrzałość. Prowadzący samochód seniorzy dysponują rozległym doświadczeniem za kierownicą, są ostrożni i przewidujący. Wyważona i spokojna jazda przekłada się na mniejszą ilość stłuczek z ich udziałem. Znikoma kolizyjność powoduje, że ubezpieczyciele chętniej oferują niższe składki OC dla emerytów niż dla kierowców z pozostałych grup wiekowych.

Analizując potencjalne zagrożenie oraz szkodowość jaką może stwarzać wiekowy kierowca ubezpieczyciele biorą pod uwagę jego doświadczenie i wprawę za kółkiem. Brak wypadków z udziałem pojazdu w historii ubezpieczenia sprawia, że starsze osoby płacą za obowiązkowe OC najniższe kwoty.

Od czego uzależniony jest koszt polisy OC dla emeryta?

Na poziom stawek ubezpieczenia OC wpływa wiele czynników. Polisa OC w dużej mierze uzależniona jest od wypracowanych zniżek, nie bez znaczenia są również parametry pojazdu, istotną rolę odgrywa wiek kierowcy. Regułą jest, że najmłodsi użytkownicy dróg muszą liczyć się z najwyższą ceną obowiązkowego ubezpieczenia, natomiast seniorzy mogą oczekiwać zdecydowanie mniejszych wydatków w tym zakresie.

Na koszt OC dla emeryta wpływa nie tylko metryka, ale również jego miejsce zamieszkania. Osoby po sześćdziesiątym roku życia z małych miejscowości płacą za OC mniej niż kierowcy w tym samym wieku, zamieszkujący duże aglomeracje. Ograniczony ruch kołowy w małych miastach lub wsiach przekłada się na niższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki wypadków i kolizji w danym regionie.

Koszt OC dla emeryta zależy też od marki i rocznika samochodu, doświadczeni właściciele aut z dużą pojemnością silnika muszą zapłacić więcej niż ich rówieśnicy kierujący małymi samochodami.

Ile kosztuje OC dla emeryta?

Średnia cena polisy OC dla emeryta jest zdecydowanie niższa niż dla pozostałych grup wiekowych. Warto porównać poszczególne propozycje ubezpieczeniowe, ponieważ różnice pomiędzy ofertami mogą wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Seniorzy po sześćdziesiątym roku życia płacą najniższe stawki, których wysokość oscyluje średnio od 520 do 750 zł rocznie. Statystycznie najmniej, bo około 550 zł, płacą emeryci zamieszkujący rejon województwa podkarpackiego, lubelskiego i opolskiego. Najwięcej muszą wydać seniorzy z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego i pomorskiego, średnio od 650 do 750 zł rocznie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here