Strona główna Czas dla siebie i Hobby Senior za kółkiem ― jak zwiększyć bezpieczeństwo? Częstsze badania dla kierowców, znajomość...

Senior za kółkiem ― jak zwiększyć bezpieczeństwo? Częstsze badania dla kierowców, znajomość nowych znaków drogowych? Co jeszcze?

46
senior-na-drodze

Zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych rośnie wraz z doświadczeniem. Jednak mimo długiego stażu za kierownicą, nasz organizm z wiekiem zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Coraz częściej seniorzy za kółkiem stają się zagrożeniem na ulicy. Przeważnie wynika to z obniżającej się koncentracji, słabego wzroku czy spadającej koordynacji ruchowej. Dowiedz się co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo za kierownicą.

Obowiązkowe badania dla starszych kierowców

Jednym ze sposobów, aby zapewnić sobie oraz innym większe bezpieczeństwo na drodze jest poddawanie się okresowym badaniom oceniającym zdolność do kierowania pojazdami. Warto także wybrać się co 2 lata na konsultację okulistyczną. W wielu krajach takie badania są obowiązkowe. W Polsce Ministerstwo Infrastruktury zaczyna prowadzić działania zachęcające kierowców po 60. roku życia do regularnych badań, tworząc różnego rodzaju kampanie informacyjno-edukacyjne dla seniorów.

samochód

Znaki drogowe w najbliższej okolicy ― sam zadbaj o bezpieczeństwo

Często błędy popełniane przez seniorów za kierownicą, nie do końca wynikają z ich winy. W wielu miejscach brakuje oznakowania, a poziome linie są wyblakłe i prawie niewidoczne. W przypadku drogi prywatnej, której jesteśmy właścicielami, sami możemy zwiększyć bezpieczeństwo, korzystając z pomocy firm takich jak https://unistop.pl/, zajmujących się profesjonalnym oznakowaniem dróg. W ten sposób, montując na przykład lustra drogowe, czy poprawiając jakość oznakowania poziomego, unikniemy wypadków i kolizji, a także zwiększymy bezpieczeństwo kierowców.

warto zerknąć:  Youngtimery, które ucieszą seniora, czyli uśmiech za kierownicą w każdym wieku!

Znajomość nowych przepisów drogowych i kursy doszkalające dla seniorów

Dobrym rozwiązaniem dla seniorów za kółkiem są wszelkiego rodzaju kursy i jazdy doszkalające, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Starsi kierowcy nie tylko ponownie uczą się tam jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych pod okiem instruktora, ale także zaznajamiają się z nowymi, obecnie panującymi przepisami i znakami drogowymi.

trudne-warunki-na-drodze

Czego powinien unikać senior za kółkiem?

Starsze osoby, o pogarszającej się koncentracji wzrokowo-ruchowej powinny szczególnie unikać jazdy w godzinach szczytu, przy dużym natężeniu ruchu, a także po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności, w tym podczas trudnych warunków atmosferycznych. Seniorzy nie powinni także jeździć z dużą prędkością. Ponadto zwiększą bezpieczeństwo na drodze, jeśli będą unikać skrętów i zawracania na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej oraz korzystać z urządzeń wspomagających kierowanie pojazdem, np. czujników cofania, które znacznie ułatwią im jazdę.

Zalety starszych kierowców

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że zabraniając seniorom kierowania pojazdami ograniczamy ich samodzielność. Wielu z nich, mimo słabszej koncentracji i wzroku, porusza się bezpieczniej po drodze niż młodzi kierowcy, popisujący się prędkością przed kolegami. Seniorzy raczej nie jeżdżą za szybko i nie wsiadają do samochodu po spożyciu alkoholu, więc jeśli tylko zastosują się do powyższych rad, to nie będą stwarzać dużego zagrożenia na drodze.

warto zerknąć:  Jak dbać o protezy zębowe? Jak czyścić sztuczną szczękę?