Strona główna Senior za kółkiem Senior za kółkiem ― jak zwiększyć bezpieczeństwo? Częstsze badania dla kierowców, znajomość...

Senior za kółkiem ― jak zwiększyć bezpieczeństwo? Częstsze badania dla kierowców, znajomość nowych znaków drogowych? Co jeszcze?

3045
senior-na-drodze

Zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych rośnie wraz z doświadczeniem. Jednak mimo długiego stażu za kierownicą, nasz organizm z wiekiem zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Coraz częściej seniorzy za kółkiem stają się zagrożeniem na ulicy. Przeważnie wynika to z obniżającej się koncentracji, słabego wzroku czy spadającej koordynacji ruchowej. Dowiedz się co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo za kierownicą.

Obowiązkowe badania dla starszych kierowców

Jednym ze sposobów, aby zapewnić sobie oraz innym większe bezpieczeństwo na drodze jest poddawanie się okresowym badaniom oceniającym zdolność do kierowania pojazdami. Warto także wybrać się co 2 lata na konsultację okulistyczną. W wielu krajach takie badania są obowiązkowe. W Polsce Ministerstwo Infrastruktury zaczyna prowadzić działania zachęcające kierowców po 60. roku życia do regularnych badań, tworząc różnego rodzaju kampanie informacyjno-edukacyjne dla seniorów.

samochód

Znaki drogowe w najbliższej okolicy ― sam zadbaj o bezpieczeństwo

Często błędy popełniane przez seniorów za kierownicą, nie do końca wynikają z ich winy. W wielu miejscach brakuje oznakowania, a poziome linie są wyblakłe i prawie niewidoczne. W przypadku drogi prywatnej, której jesteśmy właścicielami, sami możemy zwiększyć bezpieczeństwo, korzystając z pomocy firm takich jak https://unistop.pl/, zajmujących się profesjonalnym oznakowaniem dróg. W ten sposób, montując na przykład lustra drogowe, czy poprawiając jakość oznakowania poziomego, unikniemy wypadków i kolizji, a także zwiększymy bezpieczeństwo kierowców.

Znajomość nowych przepisów drogowych i kursy doszkalające dla seniorów

Dobrym rozwiązaniem dla seniorów za kółkiem są wszelkiego rodzaju kursy i jazdy doszkalające, które pomagają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Starsi kierowcy nie tylko ponownie uczą się tam jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych pod okiem instruktora, ale także zaznajamiają się z nowymi, obecnie panującymi przepisami i znakami drogowymi.

trudne-warunki-na-drodze

Czego powinien unikać senior za kółkiem?

Starsze osoby, o pogarszającej się koncentracji wzrokowo-ruchowej powinny szczególnie unikać jazdy w godzinach szczytu, przy dużym natężeniu ruchu, a także po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności, w tym podczas trudnych warunków atmosferycznych. Seniorzy nie powinni także jeździć z dużą prędkością. Ponadto zwiększą bezpieczeństwo na drodze, jeśli będą unikać skrętów i zawracania na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej oraz korzystać z urządzeń wspomagających kierowanie pojazdem, np. czujników cofania, które znacznie ułatwią im jazdę.

Zalety starszych kierowców

Mimo wszystko trzeba pamiętać, że zabraniając seniorom kierowania pojazdami ograniczamy ich samodzielność. Wielu z nich, mimo słabszej koncentracji i wzroku, porusza się bezpieczniej po drodze niż młodzi kierowcy, popisujący się prędkością przed kolegami. Seniorzy raczej nie jeżdżą za szybko i nie wsiadają do samochodu po spożyciu alkoholu, więc jeśli tylko zastosują się do powyższych rad, to nie będą stwarzać dużego zagrożenia na drodze.

2 KOMENTARZE

  1. Moja babcia jak po kilkunastu latach zasiadła za kółkiem, to wcześniej wykupiła parę godzin jazd. I wydaję mi się, że taki dodatkowy mini kurs dla osób w pewnym wieku to podstawa. Nawet jeśli chodzi o zawodowych starszych kierowców, bo oni często pamiętają całkiem inne zasady. Np. ostatnio kłóciłam się z przyjacielem moich rodziców o to, czy przed wjazdem na rondo z zamiarem skręcenia w lewo trzeba dawać lewy kierunkowskaz…

  2. Mam 62 lata ,właśnie zdałam prawp jazdy za drugim podejściem.Takie uogólnianie,że wiek generuje złego kierowcę,a po 60 to już należy się tylko kulać w stronę cmentarza jest niesprawiedliwe i mylące.Znam wielu młodych ludzi,których poziom umysłowy przypomina rozwielitkę, a brawura na drodze wręcz głupotę! Zaświadczenia medyczne często nie oddają rzeczywistego stanu rzeczy,często są kupowane przez cwaniaków…Uważam,że wielu starszych ludzi jest zmuszanych do podjęcia tego wysiłku,jakim jest prawo jazdy z powodu ograniczeń w kursowaniu autobusów i pociągów.Takie odcięcie od świata dla starszych ludzi to śmierć społeczna,zdrowotna i umysłową. Nie każdy ma kogoś kto go podwiezie…Sytuacja ukazuje dwie opcje: albo rozwój komunikacji miejskiej i podmiejskiej albo starsi ludzie zmuszeni do robienia prawa jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here