Strona główna Senior za kółkiem Wypożyczalnia samochodów – kto może z niej skorzystać? Jakie warunki należy spełnić,...

Wypożyczalnia samochodów – kto może z niej skorzystać? Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć auto?

2006
samochody

Wynajem samochodów nie jest już niczym zaskakującym. Wiele osób decyduje się na taki krok za granicą, ale i we własnym mieście. Wypożyczają samochody osoby będące w podróży, prowadzące firmy, ale i ci, którzy raz na jakiś czas potrzebują auta. Jakie warunki należy spełnić, by móc wypożyczyć samochód? Czy są limity wiekowe? Czy senior może jeździć wynajętym autem?

Kto może wynająć samochód?

Zanim wybierzemy się do wypożyczalni samochodów powinniśmy wiedzieć, że nie każdy może skorzystać z ich usług. Każda z firm ma swoje rygory. Jedno jest pewne – nie da się wynająć auta bez dokumentu. Pracownik wypożyczalni z pewnością poprosi nie tylko o dowód osobisty, ale i o prawo jazdy. Chociaż każda z firm ma swoje ustalenia, raczej jedno jest pewne, wypożyczalnia samochodów umożliwia wynajem aut osobom, które mają prawo jazdy co najmniej od roku (www.wypozyczalnia-aut24.pl). Tak więc w sytuacji, gdy ktoś dopiero co odebrał dokument, nie ma możliwości, by udostępniono mu pojazd.

Można więc założyć, że minimalny wiek osoby, która może wynająć samochód, to 19 lat. Nie do końca. Nie w każdej wypożyczalni tak jest. Bywa, że aby móc wypożyczyć auto, trzeba mieć skończone 21 lat. Ale to nie wszystko. Zdarza się, że takim osobom wynajmuje się i tak jedynie samochody niższych klas. Są wypożyczalnie, które w regulaminie mają napisane, że przy minimalnym wieku 21 lat trzeba mieć też 2-letnie doświadczenie za kierownicą, by móc wynająć auto klasy średniej. Zdarza się, że firmy wymagają ukończenia 25 lat i 3-letniego stażu, by wynająć najbardziej luksusowe pojazdy.

Tyle o dolnej granicy. A jak to wygląda z seniorami? Tutaj nie wszystkie wypożyczalnie mają swoje regulacje. Zdarza się jednak, że zgodnie z regulaminem, samochód można wynajmować tylko do 75. roku życia. Tak więc osoby, które przekroczyły już ten wiek, nie otrzymają auta na wynajem.

Czy wypożyczone auto może prowadzić tylko wynajmujący?

A co, gdy autem chce lub musi kierować inna osoba niż wynajmujący? Czy jest to możliwe? Nie. Zgodnie z regulaminami firm zajmujących się wynajmem aut, nie jest to dozwolone. Chyba, że podczas podpisywania umowy zostanie zaznaczona taka opcja i spisane zostanie upoważnienie. Najczęściej jest to rzecz dodatkowo płatna. Warto jednak wiedzieć, że również w przypadku dodatkowego kierowcy są wymagania co do wieku i doświadczenia. W razie złamania takich zasad, można ponieść konsekwencje finansowe.

Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć auto?

Są wypożyczalnie, które samochody wynajmują tylko osobom z polskim obywatelstwem, ale da się znaleźć i takie, które nie mają tego wymogu. Warto czytać nie tylko informacje podane na stronie internetowej czy ulotce, ale i wnikliwie zapoznać się z regulaminem, umową.

Oczywiście, samochód można wynająć i na firmę. Jednak wówczas należy przedstawić kserokopie dokumentów, z których można będzie poznać REGON, NIP, wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub odpis z rejestru KRS.

Czasami, aby móc wynająć samochód, należy posiadać kartę kredytową. Bywa, że wypożyczalnie honorują karty debetowe, ale warto być przygotowanym na to, że nie zostanie ona uwzględniona. A co z gotówką? Tutaj niestety jest duży problem. Nawet, jeśli wypożyczalnia się na nią zgodzi, to na pewno zażyczy sobie wpłacenia kaucji znacznie wyższej niż normalnie.

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze, że jest również górna granica wieku przy wypożyczaniu auta. Sama nie jestem już młoda, uwielbiam jeździć, ale wiem, że mój wzrok i refleks pomału odmawiają posłuszeństwa. Pewnie za parę lat, z bólem serca, sprzedam samochód i już nigdy do niego nie wsiądę jako kierowca. Nie chcę narażać innych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here