Urządzenie mieszkania dla osoby starszej wcale nie jest prostym zadaniem, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by pomieszczenia po których będzie poruszał się senior, były jak najbardziej funkcjonalne, ale i bezpieczne. O czym trzeba pamiętać przystosowując mieszkanie do osoby starszej?
Jak urządzić łazienkę dla seniora?
Łazienka to najczęściej modernizowane pomieszczenie w mieszkaniu, głównie z powodu częstego użytkowania, ale też dlatego, ponieważ sporo tam przeszkód dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. W łazienkach dla osób starszych warto zamontować kabiny z niskimi brodzikami. Seniorom łatwiej będzie do nich wchodzić i mniejsze będzie ryzyko poślizgnięcia się. Najlepsze będą prysznice typu walk-in, ale nie wszędzie może być możliwość zamontowania takiego rozwiązania.
Oprócz tego, warto pomyśleć o kilku dodatkowych rozwiązaniach, które ułatwią starszym osobom mycie się. Obecnie dostępne są specjalne krzesełka do kąpieli na których senior może usiąść. Są one stabilne i zapewniają bezpieczeństwo osobom, które nie wytrzymają długo w pozycji stojącej i szybko się męczą. Ponadto, warto łazienkę wyposażyć w maty antypoślizgowe i dodatkowe uchwyty, za które starsza osoba będzie mogła się złapać, kiedy poczuje, że traci równowagę.
Urządzając łazienkę należy zwrócić także uwagę na wysokości. Toaleta powinna być niższa niż ta dla osób w pełni sprawnych. Można też kupić specjalne nakładki, które podwyższą sedes. Umywalka również powinna być zawieszona niżej, by łatwiej było starszym osobom z niej korzystać.
Jaka kuchnia dla osoby starszej?
Kuchnia powinna być przede wszystkim bezpieczna dla osoby starszej, a to łączy się głównie z wysokością zabudowy. Łatwiej będzie korzystać z niskich szafek niż wspinać się na palcach lub drabinkach, by zdjąć coś z półki. Dzięki takiej zabudowie możliwe będzie także korzystanie z kuchni na siedząco, co docenią osoby, które mają trudności z utrzymaniem równowagi. Do wysokości mebli powinna być też dostosowana wysokość stołu i krzeseł, by zapewnić seniorom możliwie jak największy komfort.
Nie bez znaczenia są także urządzenia. One także powinny być na wyciągnięcie ręki. Głównie chodzi tu o lodówkę. Osobom starszym łatwiej będzie korzystać z wysokich lodówek, natomiast ci, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, docenią niskie lodówki, zatem warto niektóre urządzenia dopasować do potrzeb.
Salon i sypialnia dla seniora
W salonie i sypialni, podobnie jak w kuchni, liczy się wysokość. Jeżeli chodzi o łóżka, starszym osobom łatwiej będzie korzystać z tych wysokich. Wyjątkiem będą seniorzy poruszający się na wózkach inwalidzkich. Podobnie jest z wysokością kanap i sof w salonach. Warto wiedzieć, by nie wybierać tych miękkich kompletów wypoczynkowych, a zdecydować się na twarde, które nie będą się zapadały. Jeżeli chodzi o fotele, dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu z podnóżkiem, podłokietnikami i zagłówkami. Najlepiej, jeśli będą one regulowane, by dopasować je do potrzeb konkretnej osoby. Takie fotele będą nie tylko dla seniorów bezpieczne w użytkowaniu, ale także zwiększą komfort podczas codziennego odpoczynku.
Tylko wydaję mi się, że jak seniorzy mieszkają kilkanaście, kilkadziesiąt lat w tak samo urządzonym mieszkaniu to mimo wszystko się do tego przyzwyczają i nie jest dla nich problemem otwieranie szafki, lodówki. No chyba, że mówimy o osobach z jakimiś dysfunkcjami, no ale ja bym do jednego worka osoby starsze nie wrzucała.