W różnych częściach Polski powstaje coraz więcej klubów seniora, których zadaniem jest aktywizacja osób starszych, umożliwienie kontaktu z rówieśnikami i dzielenie wspólnych pasji. Często przy takich ośrodkach organizowane są uniwersytety trzeciego wieku, spotkania towarzyskie oraz imprezy rozrywkowo-kulturalne. Dlatego warto wiedzieć, jaka jest idea klubów seniora oraz gdzie szukać informacji o nich.
Idea klubów seniora
Na początku warto zaznaczyć, że kluby seniora to niezależne związki zrzeszające osoby starsze, które działają na terenie całej Polski. Ich głównym celem jest aktywizacja osób w podeszłym wieku, dla których nadmiar wolnego czasu stał się największym problemem.
To przede wszystkim miejsce spotkań dla osób samotnych lub w przypadku których kontakt z rodziną jest utrudniony. Jednak do tych organizacji zgłaszają się także seniorzy, którzy chcą pozostać aktywni w różnych aspektach swojego życia i nie chcą, aby rodzina stała się ich jedynym życiem – tak jak osoby młode, pragną towarzystwa, rozwijania pasji w gronie osób, które je rozumieją.
Najczęściej aby przystąpić do klubu emeryta należy opłacić niewielką składkę, która umożliwia ich funkcjonowanie. Podczas spotkań można wymienić poglądy, podzielić się ciekawymi informacjami, swoimi zainteresowaniami czy po ludzku „wygadać się”. To jednak nie wszystko. Najczęściej dzięki zajęciom możliwa jest poprawa kondycji ruchowej oraz umysłowej. W jaki sposób? Organizowana jest m.in. rehabilitacja ruchowa, koła zainteresowań, przygotowywane są różne turnieje (np. gry w szachy czy w brydża). Seniorzy mogą wspólnie jeździć na różne wycieczki, poznawać nowe miejsce, ale też wychodzić do kina, teatru, muzeum czy… uczyć się tańca lub języków obcych!
Korzyści z uczestnictwa w klubach emeryta
Na początku warto wiedzieć, że aby móc uczestniczyć w klubie emeryta, wystarczy ukończyć określoną, dolną granicę wieku – najczęściej jest to 55-60 lat. Oprócz „ogólnomiastowych” spotkań tworzone są kluby działające wyłącznie na terenie danej dzielnicy czy zrzeszające osoby wykonujące w przeszłości określony zawód.
Jakie są korzyści z posiadania członkostwa w takich organizacjach? Przede wszystkim można w sposób przyjemny spędzić czas z osobami w tym samym wieku. Jest to szczególnie ważne dla osób samotnych, dla których jedyną formą rozmowy w ciągu dnia jest krótka pogawędka z sąsiadami czy w sklepie. To również doskonałe rozwiązanie dla seniorów o skromnych możliwościach finansowych, których nie stać na kosztowne rozrywki czy podróżowanie w dalekie kraje.
Dzięki zajęciom można rozwijać swoje zainteresowania, odkrywać nowe pasje, aktywizować się zarówno pod względem umysłowym, jak i ruchowym. Kursy tańca, gimnastyka dla seniorów czy choćby wspólne spacery to tylko jedne z wielu możliwości.
Co więcej, osoby samotne należące do klubu seniora mogą wspólnie przygotowywać święta, celebrować swoje urodziny. Dzięki temu nikt nie musi być sam w tak ważny i uroczysty czas.
Kluby seniora w Polsce
Informację o funkcjonujących w Polsce klubach seniora najłatwiej jest znaleźć w internecie, gdzie zamieszczane są na bieżąco aktualizowane wykazy, wraz z adresem.
Jednak często najlepszym źródłem informacji jest tzw. „poczta pantoflowa”. Jako, iż najczęściej kluby emeryta działają przy ośrodkach kultury, kościołach czy osiedlowych organizacjach, również tam warto się udać. Wystarczy taki niewielki „wywiad”, by pozyskać adres oraz godziny funkcjonowania klubu seniora.
Jak widać, istnieje wiele korzyści z uczestnictwa w organizacjach zrzeszających osoby starsze. Dlatego warto jak najszybciej zgłosić się do najbliższego związku emeryta…
W naszym Osiedlowym Domu Kultury też działa klub seniora. Moja babcia uczestniczyła tam w warsztatach komputerowych. Teraz jak do niej przychodzę, to pokazuje mi co nowego się nauczyła. Widzę, że sprawia jej to dużą radość.