Strona główna Dom i Ogród Jakie grzejniki do mieszkania w bloku aby było ciepło i tanio?

Jakie grzejniki do mieszkania w bloku aby było ciepło i tanio?

8560
Grzejnik dekoracyjny

Każdy chce, aby w domu było ciepło, szczególnie zimą, gdy temperatura najczęściej spada grubo poniżej zera. Mieszkając w bloku zazwyczaj mamy odgórnie zainstalowane grzejniki, które mogą lepiej lub gorzej grzać. Jeżeli jednak w naszym mieszkaniu jest zimno, a chcielibyśmy to zmienić, najlepszą opcją byłaby wymiana grzejnika. Tylko jak to zrobić? Który grzejnik wybrać, by był dobry i w miarę tani? Jakie w ogóle wyróżniamy grzejniki?

Jakie grzejniki mamy do wyboru?

Obecnie na rynku mamy naprawdę duży wybór grzejników mieszkaniowych i mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Warto jest zapoznać się z dostępną listą:

 • Grzejniki płytowe – najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach, gdzie jest niewiele miejsca do ich powieszenia; moc grzejnika będzie zależała od jego wielkości
 • Grzejniki członowe – grzejniki stalowe lub żeliwne, składające się z połączonych żeberek
 • Grzejniki drabinkowe – najczęściej wykorzystywane są w łazienkach, można na nich suszyć między innymi ręczniki czy ubrania
 • Grzejniki konwektorowe – są to miedziane rury zamknięte okryte aluminiową blachą i zamknięte w obudowie
 • Grzejniki dekoracyjne – fantazyjne kształty i kolory służące przede wszystkim jako dekoracja do pomieszczenia (ale i ogrzewanie)
 • Grzejniki elektryczne – to niewielkie urządzenia, które można podłączyć do prądu w celu ogrzania
 • Grzejniki higieniczne – zwane również szpitalnymi, najczęściej wykorzystywane w placówkach medycznych i miejscach o podwyższonych standardach higienicznych

Wystarczy przejrzeć oferty sklepów, żeby się przekonać o tym, jak duży jest obecnie wybór grzejników (np. na https://www.homebook.pl/produkty/grzejniki) i wiele osób naprawdę mogłoby się w tym pogubić. Dobrze jest jednak wiedzieć mniej więcej na co zwracać uwagę i co może się nam przydać przy świadomym wybieraniu urządzenia do domu.

Jaki materiał grzejnika?

Materiał z którego został wykonany grzejnik też ma znaczenie, zarówno jeżeli chodzi o jakość grzania, jak i cenę. Do wyboru mamy trzy główne materiały:

 • Stal – grzejniki stalowe to jedne z popularniejszych i chętniej wybieranych, głównie ze względu na dużą różnorodność wzorów i modeli, a także stosunkowo niskiej cenie, wadą tych urządzeń jest jednak wysoka podatność na wodę, a tlen w instalacji znacząco skraca ich życie
 • Aluminium – grzejniki aluminiowe są lekkie i zbudowane członowo, jak również bardzo dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami; ich popularność na rynku nie jest tak duża, jak grzejników stalowych
 • Żeliwo – najczęściej spotykane są w starych instalacjach i coraz częściej wymieniane na innego typu; mimo wszystko ich dużą zaletą jest wysoka odporność na korozję, niewielka podatność na wodę złej jakości, a ich trwałość liczy się na wiele lat, niestety dość wolno się nagrzewają i słabo reagują na zmiany temperatury

Producenci mają w swoich ofertach różne rodzaje grzejników, lepsze i gorsze, dlatego też czasem warto jest sprawdzić ranking grzejników, by nie kupować na ślepo.

Grzejnik dekoracyjny aluminiowy

Które grzejniki najchętniej są wybierane?

Jak zostało już wymienione przy rodzajach materiałów, obecnie najbardziej popularne i chętnie wybierane są grzejniki aluminiowe, nawet pomimo ich dość słabej jakości. Przemawia na nimi przede wszystkim stosunkowo niska cena, a także duża różnorodność kształtów, wzorów, a nawet kolorów, dzięki czemu można dobrać grzejnik do mieszkania taki, jaki się będzie chciało. Jeżeli jednak chcemy, by nasze mieszkanie nagrzewało się szybko, lepszym rozwiązaniem byłby grzejnik stalowy.

Jaka moc grzejnika do ogrzania mieszkania?

Moc grzejnika także ma tutaj znaczenie, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, by grzał on dobrze i w miarę szybko nagrzewał mieszkanie. Przy wyborze grzejnika powinno się wziąć pod uwagę takie kwestie jak wielkość pomieszczenia, a także jego przeznaczenie. Warto jednak pamiętać, że w przeliczeniu na 1 m2 moc grzejnika powinna wynosić odpowiednio 60 W jeżeli budynek jest dobrze izolowany, 100 W jeżeli budynek jest słabo izolowany i 140 W jeżeli w budynku w ogóle nie występuje izolacja cieplna.

Grzejnik stalowy dekoracyjny

Walory estetyczne grzejników

Czy walory estetyczne grzejników mają jakiekolwiek znaczenie? Dla wielu osób nie, ale dobrze jest pamiętać o tym, że coraz częściej grzejniki w mieszkaniach pełnią nie tylko swoją standardową funkcję grzewczą, ale są też częścią wystroju wnętrza. Dlatego też zwrócenie uwagi na wygląd, kształt czy nawet dekoracyjność grzejnika może mieć bardzo duże znaczenie pod względem tego, jak będzie się on prezentował w naszym mieszkaniu. Dla wielu osób, w tym osób starszych nie jest to kwestia najważniejsza, ale warto ją rozważyć.

Jak zainstalować grzejnik w mieszkaniu?

Samodzielne zainstalowanie grzejnika może być bardzo trudne, dlatego też zdecydowanie lepiej byłoby poprosić o to fachowca, którzy wszystko właściwie poodłącza. Dodatkowo, jeżeli wcześniej mieliśmy w mieszkaniu grzejniki żeliwne, a chcemy je wymienić na grzejniki stalowe, wówczas konieczne będzie przerobienie systemu instalacji, ponieważ jedne i drugie grzejniki mają nieco inne rozstawienie. Takimi rzeczami więc musi się zająć fachowiec, który na tym się zna i zrobi to prawidłowo. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć ciepłem w mieszkaniu niezależnie od warunków atmosferycznych.

1 KOMENTARZ

 1. Szczerze mówiąc, to nawet nie wiedziałam, że istnieje tyle rodzajów grzejników O.o My w całym mieszkaniu mamy te członowe i z tego co zauważyłam, to chyba są one dosyć popularne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here