Posiadając samochód trzeba o niego odpowiednio zadbać, aby mógł nam służyć bez większych problemów przez lata. Niektóre części należy wymieniać regularnie, aby zapobiec ewentualnym większym i bardziej kosztownym awariom. Zaliczają się do tego między innymi filtry samochodowe. Jakie konkretnie?
- Filtry w aucie – jakie wyróżniamy, do czego służą?
- Filtry powietrza – czemu służą?
- Filtry oleju silnikowego – o czym pamiętać?
- Filtry paliwa – jak zadbać o prawidłowe oczyszczenie?
- Filtry kabinowe – kiedy wymienić?
Filtry w aucie – jakie wyróżniamy, do czego służą?
Mówiąc o częściach samochodowych, zazwyczaj mamy na myśli większe jego elementy, zapominając o takich małych rzeczach jak filtry. Te niewielkie drobiazgi mają niestety bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie naszego samochodu. Jeżeli są sprawne, pojazd pracuje tak, jak powinien, jeżeli nie zadbamy o ich jakość, wówczas może dojść do nieprzyjemnych i bardzo kosztownych awarii. Najczęściej wymienia się tutaj cztery rodzaje filtrów: powietrza, oleju silnikowego, paliwa oraz filtra kabinowego. Co warto o nich wiedzieć? Jakie mają znaczenie dla samochodu? Jak i kiedy je wymieniać?
Filtry powietrza – czemu służą?
Jednym z najważniejszych zadań filtra powietrza jest ochrona silnika. Mówiąc konkretniej, oczyszcza on powietrze dostające się z zewnątrz do środka samochodu. Jeżeli filtr nie działa prawidłowo, wówczas może dojść do sytuacji, w której zanieczyszczone powietrze przedostaje się do silnika zakłócając jego właściwą pracę. Filtry do wentylacji w samochodach choć nie są tanie to warto wymieniać dla zdrowia (market-filter.pl), a także dla sprawności pojazdu. Należy to robić przynajmniej raz do roku lub po przejechaniu około 20 tys. km. Niestety w Polsce istnieje duże zanieczyszczenie powietrza, a to nie pozostaje bez wpływu na nasze samochody i nasze własne zdrowie.
Filtry oleju silnikowego – o czym pamiętać?
Olej silnikowy ma dość proste zadanie – musi przepłukać i odprowadzić zanieczyszczenia wynikające ze spalania paliwa. Oczywiście jeżeli te zanieczyszczenia będą dalej krążyć mogą doprowadzić do pogorszenia stanu jakości oleju i tutaj pojawia się istotna rola filtra. Zatrzymuje on i magazynuje zbędne zanieczyszczenia gromadząc w jednym miejscu. Wymaga się, aby filtry oleju były wymieniane za każdym razem, gdy wymieniamy sam olej. Nie jest to duży wydatek, ale konieczny i należy to robić mniej więcej co 15 tys. przejechanych kilometrów, ewentualnie raz do roku.
Filtry paliwa – jak zadbać o prawidłowe oczyszczenie?
Paliwo napędza nasz samochód, jest więc bardzo ważnym elementem jego funkcjonowania. W jego działaniu bardzo pomaga również filtr paliwa, który odpowiada za jego właściwe oczyszczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników diesla niż benzynowych, co nie oznacza, że należy ten element ignorować. Oczywiście sama wymiana tej części będzie zależała właśnie od typu samochodu, jak i producenta danego filtra, który odpowiada za jego jakość. Patrząc na te wytyczne, wymiana powinna nastąpić mniej więcej po przejechaniu od 15 do nawet 50 tys. kilometrów (w zależności od jakości filtra). Zarówno zakup, jak i wymiana tego elementy nie jest wysokim kosztem i mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych.
Filtry kabinowe – kiedy wymienić?
W przypadku filtrów kabinowych, mają one przede wszystkim bezpośredni wpływ na zdrowie samego kierowcy oraz jego pasażerów. Jego podstawowym zadaniem jest oczyszczania powietrza wewnątrz samochodu z pyłów i zanieczyszczeń smogowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, dzieci oraz osób o słabszym zdrowiu i problemach oddechowych. Podobnie jak w przypadku innych filtrów i te kabinowe zaleca się wymieniać przynajmniej raz w roku. Ich cena jednak będzie zależała od typu i jakości samego filtra i może wynieść od ok 100 zł wzwyż.