Nowy czy używany? Duży czy mały? Z ogrzewaniem postojowym czy bez? Jaki powinien być idealny samochód dla seniora. Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.
Samochód dla seniora – jakie cechy?
Zanim przejdziemy do konkretnych modeli samochodów polecanych seniorom, zastanówmy się nad tym, jakie cechy powinien posiadać taki pojazd. W przypadku starszych osób najistotniejsze wydaje się być to, aby auto było komfortowe i wygodne. Dlatego na pewno odpadają tutaj sportowe, niskie samochody, a także te ze sztywnymi, niewygodnymi fotelami. Drugą istotną cechą jest bezpieczeństwo. Wygodne auto dla seniora powinno być wyposażone w dodatkowe poduszki powietrzne, przydatna okaże się również kamera cofania czy czujniki parkowania. A ogrzewanie i klimatyzacja? Czy to niezbędne wyposażenie auta dla seniora? Ogrzewanie samochodowe jest również ważne (materla.com.pl), ponieważ zapobiega zamarzaniu i parowaniu szyb. Dzięki temu podczas jazdy samochodem jest dobra widoczność, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.
Co jeszcze powinno charakteryzować samochody osobowe wygodne dla starszych osób? Ergonomiczna deska rozdzielcza, dzięki której senior będzie miał łatwy dostęp do najważniejszych funkcji. A jakich rozmiarów powinno być auto dla emeryta? Wbrew pozorom małe samochody wcale nie są dobrym wyborem. Senior powinien mieć auto takich gabarytów, aby pozwalało mu one na sprawne poruszanie się i załatwianie najpotrzebniejszych spraw. Takie auto powinno zapewnić mu swobodę ruchu i wystarczająco dużą ilość miejsca na zakupy.
Jaki samochód dla seniora?
Marki samochodów osobowych najczęściej polecanych osobom starszym to: Audi, Volkswagen, Opel, Toyota, Chevrolet czy Skoda. A jakie modele cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób starszych? Totalnym klasykiem jest Opel Corsa oraz Toyota Yaris. Oba samochody dostępne są w przystępnej cenie, charakteryzują się niską eksploatacją, bezpieczeństwem jazdy i dostępnością części zamiennych. Kupując Opla Corsę na rynku wtórnym, warto postawić na nieco nowszy model, ze wspomaganiem kierownicy. To znacznie ułatwi seniorom prowadzenie pojazdu.
Innym modelem samochodu polecanym osobom starszym jest Volkswagen Polo lub Golf VI i VII. Samochody tej marki charakteryzuje konkurencyjna cena, niewielkie zużycie paliwa i niskie koszty serwisowania. Większość egzemplarzy posiada co najmniej sześć poduszek powietrznych, systemy stabilizacji toru jazdy i automatycznego hamowania. Inne polecane modele to Chevrolet Cruze, Toyota Corolla czy Skoda Fabia. Jednak ostateczny wybór zależy głównie od preferencji i budżetu seniora. Kto wie, może taka osoba lepiej odnajdzie się w nowym Porsche Cayenne niż w starym Oplu.
Samochód nowy czy używany?
Wybór zależy głównie od tego, ile pieniędzy senior chce przeznaczyć na samochód, a także czy będzie nim często jeździł. Jeśli ma kupić auto tylko po to, aby jechać nim raz w tygodniu do kościoła, to zakup nowego samochodu w tym przypadku nie ma większego sensu. Jednak jeśli jest to aktywny senior, który dobrze czuje się w nowoczesnym, komfortowym wnętrzu, jak najbardziej może pomyśleć o egzemplarzu z rynku pierwotnego. Tym bardziej że nowe auta gwarantują naprawdę bogate i komfortowe wyposażenie.
Im mniejszy, tym lepszy. Do tego dobrze, by wsiadało się w miarę na prosto. Tutaj fiat Panda jest okej i Modus. Inne trudno wskazać.