Strona główna Zdrowie i Choroby Jak znaleźć pomoc dla osoby starszej? Czym się kierować wybierając opiekuna dla...

Jak znaleźć pomoc dla osoby starszej? Czym się kierować wybierając opiekuna dla seniora?

1462
Senior na wózku inwalidzkim

Czasami seniorzy wymagają stałej pomocy pielęgniarskiej lub opiekuńczej – nie potrafią samodzielnie zaspokoić wszystkich potrzeb. W takich sytuacjach trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla osoby starszej i kiedy można zgłosić się do instytucji państwowych.

Opieka nad osobami starszymi

W wielu przypadkach jest tak, że seniorzy nie chcą obciążać swoją rodzinę dodatkowymi problemami związanymi z opieką nad nimi lub bliscy mieszkają zbyt daleko, by codziennie im pomagać. Wtedy można szukać dodatkowej pomocy. Jakie są możliwości?

Można skorzystać z domowej opieki pielęgniarskiej, usług opiekuńczych z pomocy społecznej lub wynająć opiekuna dla osoby starszej. Na czym polega każde z tych rozwiązań?

Domowa opieka pielęgniarska – komu przysługuje?

Przewlekle chorzy pacjenci, którzy nie podlegają hospitalizacji oraz nie korzystają z usług hospicjum, mogą uzyskać długoterminową opiekę pielęgniarską w domu. Aby taka możliwość przysługiwała seniorom, należy uzyskać skierowanie od lekarza oraz wybrać ośrodek, w którym oferowane są takie usługi. Podczas pierwszej wizyty pielęgniarka wykonuje ocenę stanu zdrowia w skali Barthel, dzięki której możliwe jest określenie, w jakim stopniu pacjent jest samodzielny.

Następnie opracowywany jest plan opieki – pielęgniarka przychodzi z wizytą nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu, w dni robocze, między godzinami 8:00 a 20:00. W ramach opieki długoterminowej pacjent może liczyć m.in. na pomoc w podaniu leków i zastrzyków oraz podczas codziennych czynnościach higienicznych.

Przy okazji warto wiedzieć, że pielęgniarską opieką długoterminową mogą zostać objęci nie tylko seniorzy, ale osoby w każdym wieku, które spełniają podstawowe wymagania zdrowotne.

Opiekun dla seniora – jak wybrać?

Czasami osoby w podeszłym wieku wymagają pomocy związanej ze zrobieniem zakupów, przygotowaniem obiadu czy posprzątaniem. Opiekun często pełni też rolę towarzyską, a jego zadaniem jest przede wszystkim rozmowa z seniorem, aby nie czuł się osamotniony.

To rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, dlatego należy starannie wybrać opiekuna, który co więcej – zatrudniany jest legalnie, a nie „na czarno”. Najlepiej skorzystać z poleceń znajomych lub umówić się na rozmowę wstępną z kandydatami. Czym powinien wyróżniać się opiekun osoby starszej? Musi odznaczać się sprawnością fizyczną, która potrzebna jest podczas pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, ale również empatią i przyjaznym podejściem do innych. Ważne aby była to osoba, która swoją pracę wykonuje z powołania, a nie z przymusu.

Usługi opiekuńcze z pomocy społecznej – dla kogo?

Osoby, których nie stać na prywatną opiekę, mogą skorzystać z usług opiekunek środowiskowych, które pracują w ośrodkach pomocy społecznej. Co istotne, w tym przypadku to ośrodek pomocy społecznej przyznaję prawo do wizyt opiekunek oraz ustala zakres, miejsce i okres świadczeń. Najczęściej zakres pomocy jest ten sam, co w przypadku prywatnej opieki – doświadczony opiekun osoby starszej wykona zakupy, zawiezie seniora do lekarza, posprząta lub dotrzyma towarzystwa.


W sytuacji, gdy rodzina nie może w odpowiednim stopniu zająć się osobą starszą, istnieje wiele możliwości pomocy, zarówno płatnej, jak i darmowej. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie należy się zgłosić.

1 KOMENTARZ

  1. Z takimi opiekunami różnie bywa, nigdy nie wiemy na jaką osobę trafimy…
    Dobrym rozwiązaniem są także przedszkola dla dorosłych, w których seniorzy spędzają czas, np. od 8 do 15. Mają tam zapewnione posiłki, opiekę, a ponadto uczestniczą w różnych warsztatach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here