Senior na wózku inwalidzkim

Jak znaleźć pomoc dla osoby starszej? Czym się kierować wybierając opiekuna dla seniora?

Czasami seniorzy wymagają stałej pomocy pielęgniarskiej lub opiekuńczej – nie potrafią samodzielnie zaspokoić wszystkich potrzeb. W takich sytuacjach trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy dla osoby starszej i kiedy można zgłosić się do instytucji państwowych.

Opieka nad osobami starszymi

W wielu przypadkach jest tak, że seniorzy nie chcą obciążać swoją rodzinę dodatkowymi problemami związanymi z opieką nad nimi lub bliscy mieszkają zbyt daleko, by codziennie im pomagać. Wtedy można szukać dodatkowej pomocy. Jakie są możliwości?

Można skorzystać z domowej opieki pielęgniarskiej, usług opiekuńczych z pomocy społecznej lub wynająć opiekuna dla osoby starszej. Na czym polega każde z tych rozwiązań?

Domowa opieka pielęgniarska – komu przysługuje?

Przewlekle chorzy pacjenci, którzy nie podlegają hospitalizacji oraz nie korzystają z usług hospicjum, mogą uzyskać długoterminową opiekę pielęgniarską w domu. Aby taka możliwość przysługiwała seniorom, należy uzyskać skierowanie od lekarza oraz wybrać ośrodek, w którym oferowane są takie usługi. Podczas pierwszej wizyty pielęgniarka wykonuje ocenę stanu zdrowia w skali Barthel, dzięki której możliwe jest określenie, w jakim stopniu pacjent jest samodzielny.

Następnie opracowywany jest plan opieki – pielęgniarka przychodzi z wizytą nie rzadziej niż 4 razy w tygodniu, w dni robocze, między godzinami 8:00 a 20:00. W ramach opieki długoterminowej pacjent może liczyć m.in. na pomoc w podaniu leków i zastrzyków oraz podczas codziennych czynnościach higienicznych.

Przy okazji warto wiedzieć, że pielęgniarską opieką długoterminową mogą zostać objęci nie tylko seniorzy, ale osoby w każdym wieku, które spełniają podstawowe wymagania zdrowotne.

Opiekun dla seniora – jak wybrać?

Czasami osoby w podeszłym wieku wymagają pomocy związanej ze zrobieniem zakupów, przygotowaniem obiadu czy posprzątaniem. Opiekun często pełni też rolę towarzyską, a jego zadaniem jest przede wszystkim rozmowa z seniorem, aby nie czuł się osamotniony.

To rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, dlatego należy starannie wybrać opiekuna, który co więcej – zatrudniany jest legalnie, a nie „na czarno”. Najlepiej skorzystać z poleceń znajomych lub umówić się na rozmowę wstępną z kandydatami. Czym powinien wyróżniać się opiekun osoby starszej? Musi odznaczać się sprawnością fizyczną, która potrzebna jest podczas pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, ale również empatią i przyjaznym podejściem do innych. Ważne aby była to osoba, która swoją pracę wykonuje z powołania, a nie z przymusu.

Usługi opiekuńcze z pomocy społecznej – dla kogo?

Osoby, których nie stać na prywatną opiekę, mogą skorzystać z usług opiekunek środowiskowych, które pracują w ośrodkach pomocy społecznej. Co istotne, w tym przypadku to ośrodek pomocy społecznej przyznaję prawo do wizyt opiekunek oraz ustala zakres, miejsce i okres świadczeń. Najczęściej zakres pomocy jest ten sam, co w przypadku prywatnej opieki – doświadczony opiekun osoby starszej wykona zakupy, zawiezie seniora do lekarza, posprząta lub dotrzyma towarzystwa.


W sytuacji, gdy rodzina nie może w odpowiednim stopniu zająć się osobą starszą, istnieje wiele możliwości pomocy, zarówno płatnej, jak i darmowej. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie należy się zgłosić.