Strona główna Emerytura i Renta Jak zdobyć dodatkowe pieniądze na emeryturze: wynajem nieruchomości, złota rączka, opieka nad...

Jak zdobyć dodatkowe pieniądze na emeryturze: wynajem nieruchomości, złota rączka, opieka nad dziećmi?

1487
nieruchomość

Emerytura może nie wystarczyć na wszystkie wydatki, a w każdym razie bywają sytuacje, gdy przydaje się dodatkowa gotówka. Jak można sobie dorobić, będąc na emeryturze? Jakie możliwości mają emeryci dla poprawienia swoich finansów?

Wynajem nieruchomości

Jeżeli masz nieruchomość, z której nie korzystasz, warto pomyśleć o tym, żeby ją komuś wynająć. To dość wygodny sposób na zarobek, ponieważ nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych ani pracy (oczywiście w sytuacji, gdy nieruchomość jest już przystosowana do zamieszkania). Nie trzeba samemu przygotowywać nieruchomości do wynajęcia, ani na własną rękę starać się o pozyskanie najemców – obsługę wynajmu mieszkania można zlecić, o czym przeczytasz na www.wnetrzeistyl.pl. Zresztą nie trzeba mieć nieużywanej nieruchomości, by czerpać zarobek z wynajmu – można wynająć nawet pojedynczy pokój.

Z takiej oferty często korzystają studenci. Zwykle decydują się oni na długi okres najmu, co zapewni ci stabilność dodatkowych dochodów. Kiedy wynajmujesz komuś pokój, warto pobrać kaucję w wysokości dwu lub trzymiesięcznego czynszu, na wypadek gdyby zaszła potrzeba pokrycia kosztów ewentualnych zniszczeń.

Opieka nad dziećmi

Emeryci mogą być prawdziwymi specjalistami od opieki nad dziećmi dzięki swojemu życiowemu doświadczeniu z własnymi dziećmi i wnukami. Żeby zostać przyjętym do takiej pracy, warto jednak spełniać też dodatkowe wymogi. Na przykład posiadanie prawa jazdy zapewnia cenioną mobilność. Osoba do opieki nad dziećmi powinna być dyspozycyjna, ale też kreatywna i zdolna do szybkiej reakcji w trudnych, nieprzewidywalnych sytuacjach. Właśnie osoby starsze mogą w tych sferach demonstrować swoją przewagę. Ich większe doświadczenie sprawia, że wiedzą, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i zachowują większe opanowanie.

Złota rączka

Emeryt może też sobie dorobić, wykorzystując swoje zawodowe doświadczenie. Do najczęściej wybieranych przez emerytów profesji należy kierowca, stróż nocny, sprzedawca i kasjer, ale szukają pracy także jako złota rączka, czyli osoba zajmująca się różnego rodzaju naprawami i pracami remontowymi. Właśnie ta ostatnia praca cieszy się szczególną popularnością ze względu na zarobki. Złota rączka może zarobić od 20 do nawet 35 zł na rękę za godzinę.

Oczywiście do takiej pracy warto mieć odpowiednie kwalifikacje. Najlepiej spisują się tu osoby z wykształceniem technicznym. Jednak ważniejsze od wykształcenia jest doświadczenie – to życie weryfikuje umiejętności złotej rączki. Żaby pracować jako złota rączka do wynajęcia, należy oczywiście założyć działalność gospodarczą.

Pomoc domowa

Inną pracą zarobkową często wykonywaną przez emerytów jest praca w charakterze pomocy domowej. Chodzi tu o sprzątanie, prasowanie, podlewanie kwiatów czy wykonywanie drobnych zakupów. Praca ta może obejmować też gotowanie, zmywanie, dbanie o ogród, opiekę nad domowymi zwierzętami. Trzeba tutaj dostosować się do wymogów określanych przez pracodawcę – każdy, kto wynajmuje pomoc domową, może mieć odmienne potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here