Strona główna Senior za kółkiem Jak wybrać wiarygodny alkomat? Jaki alkomat kupić? Jak poprawnie używać alkomatu?

Jak wybrać wiarygodny alkomat? Jaki alkomat kupić? Jak poprawnie używać alkomatu?

2388
alkomat

Dzisiaj wielu kierowców kupuje sobie alkomaty. Nic dziwnego – jeszcze zanim wsiądą za kierownicę chcą mieć pewność, że mogą prowadzić samochód. Jednak aby przekonać się, czy tak w istocie jest, trzeba mieć urządzenie, które będzie wiarygodne. Jaki alkomat kupić? Jak poprawnie go używać? Podpowiadamy!

Jak wybrać wiarygodny alkomat?

Przede wszystkim, jak czytamy na: www.lucann.pl/pl/c/Jak-wybrac-alkomat/147 istotne podczas wyboru alkomatu jest to, jaki producent go oferuje. Okazuje się, że marka ma znaczenie.

Zwłaszcza, jeśli zależy nam na wiarygodnych pomiarach i trwałym sprzęcie. Tutaj nie ma miejsca na oszczędności. Lepiej zapłacić więcej, ale mieć pewność, że alkomat nie zawiedzie. Na jakiego producenta postawić? Dobre, ale w dość przystępnych cenach są alkomaty AlcoDigital i AlcoFind. Ich produkty w zupełności wystarczą do użytku domowego. Do firmy zdecydowanie lepiej wybrać alkomat marki Lifeloc, Drager, AlcoScan. Dobrze, gdy firma posiada własny serwis i laboratorium do kalibracji.

Jaki alkomat kupić?

Kolejną kwestią do rozważenia jest to, jaki sensor ma mieć urządzenie. Wyróżnia się 3 rodzaje sprzętów:

  • Alkomat półprzewodnikowy – jest dość tani, ale mało wytrzymały. Co więcej, z uwagi na sensor istnieje ryzyko, że pomiar będzie mało wiarygodny. Działa tak, że jeżeli w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, to utlenia się powierzchnia elektrody, a więc zwiększa się przewodność półprzewodnika. Niestety na wynik pomiaru wpływ może mieć stan baterii, wielokrotne użycie w krótkich odstępach czasu, a nawet spożyte jedzenie, napoje. Okazuje się, że nawet temperatura może zakłamywać wyniki. Co więcej taki alkomat półprzewodnikowy szybko się zużywa, wymaga częstej kalibracji, może się przegrzać przy silniejszym dmuchnięciu.
  • Alkomat elektrochemiczny pozwala na zdecydowanie bardziej wiarygodne pomiary dzięki platynowemu czujnikowi elektrochemicznemu. Związki chemiczne sensora wchodzą w reakcję z alkoholem, czego wynikiem jest kwas octowy, który powoduje wytworzenie prądu elektrycznego. To urządzenia idealne dla osób, które mają zamiar z nich regularnie korzystać. Spożyte jedzenie nie zaburza wyniku. Dobrze, gdy alkomat ma baterię, którą można ładować.
  • Alkomat spektometryczny – to urządzenie stacjonarne, które wykorzystuje podczerwień. Z takiego alkomatu można korzystać masowo. Właśnie dlatego najczęściej używa go policja i inne służby. Takie sprzęt jest bardzo drogi, ale też wiarygodny. Zdecydowanie nie ma potrzeby kupowania go do domu.

Jak poprawnie używać alkomatu?

Warto wiedzieć, że to, jak używamy alkomatu nie tylko ma znaczenie dla wiarygodności pomiaru, ale i dla działania urządzenia. Nie stosując się do pewnych zasad można szybko zniszczyć sprzęt.

Przede wszystkim przed dokonaniem pomiaru należy powstrzymać się 20 minut od spożywania alkoholu, ale i palenia papierosów. Nie mówiąc o płynie do płukania ust, kroplach i syropach leczniczych. Niektórzy są zdania, że najlepiej odczekać nawet godzinę. Wówczas najwięcej alkoholu jest we krwi, za to w jamie ustnej nic nie powinno się znaleźć.

Pomiędzy pomiarami należy zachować odstępy czasu. Najlepiej, gdy odczeka się nawet 15 minut. Ustnik należy umyć lub wymienić na nowy, gdyż zostają na nim opary alkoholu. Powinno się zawsze go trzymać osobno, gdyż ślina może dostać się do jego wnętrza i uszkodzić podzespoły.

Oczywiście nie można zapomnieć o kalibracji. Zaleca się jej przeprowadzanie przynajmniej co 6 – 12 miesięcy lub po wykonaniu ok. 500 pomiarów.

1 KOMENTARZ

  1. Porządny alkomat jest dosyć drogi… ale warto wydać te kilkaset złotych i mieć pewność, że można prowadzić.
    Te zasady używania alkomatu, o których mówicie są bardzo ważne. Niestety wiele osób nie zwraca na to uwagi, nie wie jak używać tego urządzenia, a potem mówią, że sprzedano im „zepsuty” alkomat…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here