Powszechnie wiadomo, że szachy to dyscyplina sportu, która skutecznie podnosi uzdolnienia młodego człowieka zwłaszcza w dziedzinie matematyki i innych nauk ścisłych. Jednak nigdy nie jest zbyt późno, by rozpocząć naukę gry w szachy, a emerytura to doskonały czas na początek przygody z tym sportem. Jak nauczyć się grać w szachy na emeryturze? Dlaczego seniorzy powinni grać w szachy?
Szachy dla seniora – czy każdy może grać?
Jeżeli jesteś już na emeryturze, masz więcej czasu na przyjemności i zamierzasz nadrobić zaległości, pomyśl o nauce gry w szachy. Pamiętaj, że to dziedzina sportu, w której nigdy nie jest zbyt późno na debiut. Szachy nie są zarezerwowane dla określonych kategorii wiekowych, nie wymagają kondycji fizycznej na wysokim poziomie, ani specjalistycznego sprzętu.
To również niedrogi sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywność umysłową, nie potrzebujesz do tego wielu pieniędzy. Tutaj wystarczą chęci do nauki, plansza, pionki oraz odrobina zmysłu taktycznego. Każdy emeryt może grać w szachy, nawet jeżeli Twoja wiedza w tej kwestii jest w powijakach, możesz śmiało rozpocząć swój pierwszy mecz szachowy i uczyć się nowych strategii.
Gdzie nauczyć się grać w szachy na emeryturze?
Wielu seniorów spędza zdecydowaną większość czasu w domu, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa to okres kiedy lepiej unikać kontaktów w większym gronie. Jest wiele miejsc, w których możesz zasięgnąć elementarnej wiedzy na ten temat. Gdzie można nauczyć się grać w szachy podpowiada klubszachowy.pl, znajdziesz tam szereg ciekawych i wartościowych informacji dotyczących tej dyscypliny sportu.
Zanim usiądziesz przed szachownicą przeczytaj poradniki dla początkujących, w których spisano podstawowe zasady i reguły rządzące tym światem. Idealnym sposobem na naukę gry w szachy jest Internet, gdzie można rozpocząć rozgrywki online. Szachowe kursy w przestrzeni wirtualnej, interaktywne lekcje to doskonały sposób na spędzenie czasu. Szukaj wskazówek dotyczących zasad i reguł na fachowych serwisach i blogach w sieci. Jeżeli zależy Ci na bezpośredniej grze z przeciwnikiem, zapisz się do miejscowego klubu szachowego dla seniora. W ten sposób znajdziesz okazję do zawarcia nowych znajomości i spędzisz wolny czas gimnastykując swój umysł.
Dlaczego warto grać w szachy na emeryturze?
Szachy na emeryturze to doskonały sposób na aktywizację szarych komórek, już samo przyswojenie zasad gry przekłada się na poprawę sprawności intelektualnej seniora. Jesień życia to czas, w którym głowa potrzebuje gimnastyki, rozgrywki szachowe to mentalna siłownia, doskonale wpływa na zwiększenie koncentracji i pamięci.
Szachy pozytywnie oddziałują na zdolność logicznego myślenia, odmładzają umysł, dzięki czemu poprawia się sprawność psychomotoryczna. Gra w szachy na emeryturze to również doskonała okazja do nawiązania kontaktów interpersonalnych, dla wielu samotnych seniorów to wspaniały czas spędzony w gronie innych osób.
Zdecydowanie lepszy pomysł na podtrzymanie dobrej kondycji mózgu niż krzyżówki 🙂 Ja sam z sąsiadem gram co parę dni i nam to na dobre wychodzi 🙂 A jak sąsiada braknie to teraz są takie możliwości, że hoho. Aplikacje ( polecam Lichess) czy strony internetowe do samodzielnego grania z rywalami z całego świata bądź z komputerem zapewniają nam nieustanne wyzwanie 🙂 Pozdrawiam, Piotr:)
Jak dla mnie szachy na emeryturze to za duże wyzwanie. Za dużo do spamiętania, a umysł już nie ten… 🙁