Strona główna Zdrowie i Choroby Jak dobrać aparat słuchowy? 4 sposoby na ochronę słuchu

Jak dobrać aparat słuchowy? 4 sposoby na ochronę słuchu

1640
Badanie słuchu u seniora

Wraz z wiekiem słuch staje się coraz słabszy, zaczynają występować problemy z usłyszeniem niższych dźwięków. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda profilaktyka ochrony słuchu i jak dobrać odpowiedni aparat korygujący działanie tego narządu.

Jak chronić słuch? 4 wskazówki

Zanim przejdziesz do tego, jak działa i czym się kierować podczas zakupu aparatu słuchowego, zapoznaj się z kilkoma sposobami na codzienną ochronę słuchu. Dzięki temu Twój narząd dłużej będzie „młody”.

Lubisz słuchać muzyki? A może codziennie oglądasz telewizję? Zacznij kontrolować poziom emisji dźwięków. Najlepszym sposobem jest ściszenie odtwarzacza do minimum i stopniowe zwiększanie głośności. Zatrzymaj się, gdy dźwięki będą wyraźne i przyjemne dla ucha.

Właśnie trwa spotkanie rodzinne i wszyscy muszą się przekrzykiwać, żeby coś usłyszeć? Znowu ścisz sprzęty (radio, telewizor, odtwarzacz CD), tak, aby stanowiły miłe tło, ale nie przeszkadzały w rozmowie. To ułatwi Ci swobodną komunikację z dziećmi czy wnukami.

Jeśli przebywasz w miejscu, w którym panuje harmider (przy Twoim domu trwa właśnie budowa nowego obiektu, podczas pilnowania wnucząt na placu zabaw inne dzieci nieustannie krzyczały, a może w czekając w przychodni dochodziły do Ciebie jednocześnie rozmowy kilkunastu osób), daj Twoim uszom „odpocząć”. W domu nie załączaj żadnych odtwarzaczy lub udaj się do parku i poczytaj książkę w ustronnym miejscu.

Możesz tez stosować specjalne zatyczki, dzięki którym w pewnym stopniu odgrodzisz się od dźwięków lub uniemożliwisz przedostawanie się wody do uszu, np. podczas kąpieli (wilgoć gromadząca się w kanale słuchowym może prowadzić do infekcji).

Taka codzienna profilaktyka jest bardzo pomocna. Dlatego nie zapominaj o tym, aby dbać o komfort Twoich uszu. Im częściej będą narażone na nieustanne hałasy, tym szybciej narząd zacznie słabnąć i wtedy konieczny może okazać się zakup aparatu słuchowego.

Jak działa aparat słuchowy?

Choć istnieje kilka rodzajów aparatów słuchowych, to większość z nich składa się z podobnych elementów: słuchawki, mikrofonu, wzmacniacza, czipa komputerowego i baterii. Ich głównym celem jest wzmacnianie dźwięków, przy czym jednocześnie wpływają też na pobudzenie narządu słuchu, dlatego powinny być stosowane codziennie. W konsekwencji mogą zahamować proces zaniku zdolności słyszenia.

A jakie są rodzaje aparatów słuchowych? Wyróżnia się kilka głównych typów: urządzenia zauszne (umieszcza się je za małżowiną uszną), douszne (wkłada się do kanału słuchowego) oraz na przewodnictwo kostne (zalecane są w przypadku, gdy dwa wcześniej wspomniane modele nie mogą być stosowane; umieszcza się je np. w oprawkach okularów).

Jak dobrać aparat korygujący słuch?

Przede wszystkim aparat słuchowy trzeba dobierać razem z lekarzem, specjalistą. Najpierw należy przymierzyć kilka modeli – założone urządzenie na początku wywołuje pewien dyskomfort w noszeniu, ważne jest jednak, aby jak najszybciej się do niego przyzwyczaić – dlatego musi być idealnie dopasowany. Gdy z protetykiem ocenisz, który aparat jest najlepszy, trzeba go odpowiednio zaprogramować.

Do tego służy chip komputerowy montowany w aparatach słuchowych. Pozwala na pełne dostosowanie jego parametrów do potrzeb pacjenta. Jeśli zostanie dobrze dostrojony, słyszenie przy jego pomocy powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Z tego względu bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i dokładne określanie wrażeń dźwiękowych – nie można lekceważyć żadnej wizyty.


Na koniec warto wiedzieć, że jeśli ubytek słuchu wynosi 40 dB, przysługuje Ci refundacja z NFZ na aparat słuchowy. Ze względu na to, iż nie jest to tanie urządzenie, warto zadbać o dokładną diagnozę.

1 KOMENTARZ

  1. Warto pamiętać o tych refundacjach. Dotyczą one nie tylko aparatów słuchowych, ale także innych urządzeń dla seniorów, np. materaców przeciwodleżynowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here