Strona główna Zdrowie i Choroby Jak dbać o protezy zębowe? Jak czyścić sztuczną szczękę?

Jak dbać o protezy zębowe? Jak czyścić sztuczną szczękę?

3776
Sztuczna szczęka

Protezy zębowe zalecane są w przypadku występowania znacznych ubytków w jamie ustnej – z wiekiem, gdy zęby kruszeją, niszczą się oraz wypadają, ich stosowanie w wielu przypadkach jest nieuniknione. Jakie są rodzaje protez, na co się zdecydować i jak o nie dbać? Podpowiadamy.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe stosuje się w przypadku częściowego lub całkowitego ubytku zębów. W zależności od sytuacji i możliwości finansowych pacjenta można wyróżnić protezy stałe lub ruchome. Czym się charakteryzują?

Protezy stałe, jak łatwo się domyślić, są na stałe przytwierdzane do zębów, nie trzeba pamiętać o ich wyciąganiu. Najbardziej popularnym rodzajem są wkłady koronowe, których zadaniem jest odtworzenie korony zęba. Inne, popularne rozwiązania to licówki, czyli nakładki przyklejane do zewnętrznej powierzchni zęba oraz mosty protetyczne, które umożliwiają uzupełnienie kilku ubytków. Wykonanie stałych protez jest jednak bardzo kosztowne, dlatego wiele osób starszych decyduje się na tańsze rozwiązanie – protezy ruchome.

Protezy ruchome, czyli tzw. sztuczne szczęki, są zamieszczane na specjalnym łuku, który dopasowywany jest do kształtu szczęki. Ich użytkownik musi pamiętać o samodzielnym wkładaniu i wyciąganiu protez, ponieważ nie są przytwierdzone na stałe. Ze względu na to, że jest to o wiele częściej wybierana metoda uzupełnienia ubytków, warto się przyjrzeć temu zagadnieniu bliżej.

Podział protez ruchomych

Protezy ruchome dzieli się na częściowe oraz całkowite. Do rozwiązań częściowych zalicza się protezy szkieletowe oraz osiadające.

Protezy szkieletowe wykonuje się w przypadku rozległych ubytków, których nie można już uzupełnić poprzez zastosowanie mostu protetycznego. Są wykonane z metalowego szkieletu z klamrami i cierniami, które nie wywołują żadnego dyskomfortu podczas użytkowania.

Protezy osiadające, zwane również nakładowymi, wykorzystywane są przy resztkowym uzębieniu, są bardziej wytrzymałe i mniej widoczne od szkieletowych, jednak mogą sprawiać problemy podczas ich noszenia.

Natomiast całkowite protezy ruchome to tzw. sztuczne szczęki, które wykonuje się dla pacjentów z bezzębiem. Są najmniej komfortowe i stabilne ze wszystkich rodzajów protez, muszą być też noszone codziennie, aby możliwym było przyzwyczajenie się do nich. Ponadto mogą ograniczać możliwości żucia oraz utrudniać mówienie (mowa staje się mniej wyraźna). Droższym, aczkolwiek bardziej komfortowym rozwiązaniem jest sztuczna szczęka stabilizowana na implantach.

Czyszczenie sztucznej szczęki

Zarówno o protezy częściowe, jak i ruchome, należy szczególnie dbać. Odkładające się resztki pokarmów prowadzą do powstawania drobnoustrojów powodujących stany zapalne i infekcje grzybicze. O czym pamiętać?

Przede wszystkim należy dokładnie czyścić protezę przy pomocy pasty oraz specjalnej szczoteczki. Warto robić to po każdym posiłku. Na noc należy też ściągać sztuczną szczękę. U starszych ludzi panuje przekonanie, że najlepiej odłożyć ją do szklanki z wodą – nic bardziej mylnego. Protezę należy dokładnie osuszyć oraz schować do pojemnika, w którym nie osadza się wilgoć. Należy również co kilka tygodni czyścić sztuczną szczękę przy pomocy środków antyseptycznych i bakteriobójczych. Nie można też zapomnieć o podstawowej higienie jamy ustnej.


To najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać. Warto regularnie chodzić do dentysty, który będzie w stanie skontrolować stan uzębienia – jeśli zawczasu rozpoczniesz leczenie, może uda Ci się uniknąć bezzębia, które uniemożliwia zastosowanie jednego z bardziej komfortowych sposobów na uzupełnienie ubytków.

1 KOMENTARZ

  1. Dobra proteza posłuży na lata. Moja mama ma protezę wykonaną przez protetyka w Koninie, swoją drogą świetny gabinet, bo ja również robiłam tam licówki. Jeśli chodzi o protezę mamy to ona jej wcale nie czuje, a zęby wyglądają jak jej własne. Cieszę się, że mogę widzieć ją uśmiechniętą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here