Rynek zalewa nas całym mnóstwem artykułów oferując mniej lub bardziej przystępne, promocyjne i okazyjne ceny oraz chwaląc się najwyższą jakością. Dotyczy to wszystkich sektorów gospodarczych oferujących sprzedaż i usługi. Jak jednak nie zagubić się w tym gąszczu i nie dać nabrać na marketingowy bełkot? Jak być świadomym konsumentem i kupować w sposób przemyślany?
- Jak kupować świadomie?
- Jak nie dać się reklamom?
- Czy znana marka to zawsze najwyższa jakość?
- Jak kupować żywność świadomie?
- Seniorzy na zakupach – jak nie wpaść w pułapkę?
- Czym kierować się przy zakupach?
Jak kupować świadomie?
Idąc do sklepu czy to po żywność, czy cokolwiek innego, najczęściej mamy ściśle określoną listę zakupów. Chcemy kupić dane rzeczy i szukamy ich w sklepie, po jakimś czasie wychodzimy i dziwimy się, że kupiliśmy więcej niż planowaliśmy oraz po wyższej cenie, niż mogliśmy przypuszczać. Wynika to poniekąd z tego, że żyjemy w czasach pośpiechu, często nawet nie zastanawiamy się nad tym, co bierzemy i za ile, uznając że jest to dla nas korzystne i jest to akurat to, czego chcemy.
Zwracamy uwagę na cenę i ilość i nie zastanawiamy się nawet nad tym, w jaki sposób dany produkt został stworzony. Naprawdę nie trzeba wiele – wystarczy nieco zwolnić i trochę pomyśleć, a posiadanie świadomości tego, co się kupuje jest dobra zarówno dla nas, jak i dla innych, szczególnie tych, którzy pracują przy wytworzeniu dóbr, które kupujemy.
Jak nie dać się reklamom?
”Kup trzy, zapłać za dwa!”, „Tylko dziś promocja na wszystko 50%!”, „Jedz zdrowo i pożywnie tylko z…”. Każdy z nas kojarzy reklamy, otaczają nas z każdej strony, reklamują się różne marki, a także kuszą nas reklamy promocji i obniżek cenowych. Wszystko to potrafi naprawdę zaplątać nas w marketingowy bełkot i wymusić na nas zakupy, które niekoniecznie są nam niezbędne, albo dane produkty wcale nie są tak dobre, jak je reklamują.
Najlepiej podchodzić do wszystkich tego typu reklam z dystansem i rozsądkiem. Zanim poddamy się zakupowym szaleństwom, najlepiej zadać sobie kilka pytań: „Czy to jest mi naprawdę potrzebne?”, „Czy w innym miejscu mogę kupić to taniej?”.
Czy znana marka to zawsze najwyższa jakość?
Kolejne dość istotne pytanie i dotyczyć to będzie zarówno ubrań, sprzętów elektronicznych, jak i jedzenia. Dla wielu osób, jeżeli coś jest pod szyldem znanej powszechnie marki i do tego jest drogie, oznacza że musi być dobre i wysokiej jakości. Ale czy na pewno?
Na decyzję zakupowe najczęściej wpływa marketing i rozpoznawalność danej marki na rynku, trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj wysokie ceny danych produktów wiążą się właśnie z tym konkretnym logo, a nie tym jakiej jakości jest oferowany produkt. Czasem zakup produktu mało znanej albo lokalnej marki może być zdecydowanie lepszym wyborem, niż nabijanie kieszeni wielkich firm.
Jak kupować żywność świadomie?
Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór produktów spożywczych, a idąc do sklepu czy pierwszego lepszego marketu, by zderzyć się z całą masą produktów na półkach. Zazwyczaj kierujemy się znanymi markami, albo interesującymi opakowaniami, ale mało który konsument zwraca uwagę na informacje związane z wartościami odżywczymi.
Czasami wystarczy kilka chwil poświęcić na to, by przeczytać opis na etykiecie, co może być o tyle istotne, że związane z naszymi potrzebami żywieniowymi. W końcu jeden produkt może mieć całą masę składników, które niekoniecznie będą dla nas zdrowe. Choć przepisy mówią jasno, jakie dodatki są dopuszczane w żywności, wiele firm się przed tym uchyla, serwując nam chemiczną papkę, a my to łykamy i nawet się nie zastanawiamy nad tym
Seniorzy na zakupach – jak nie wpaść w pułapkę?
Nie od dziś wiadomo, że seniorzy to grupa najbardziej narażona na oszustwa i naciąganie ze strony firm marketingowych. Owszem, osoby starsze nauczone doświadczeniem potrafią oszczędzać i szukać tanich produktów, ale z drugiej strony bardzo łatwo jest jest je namówić na nieprzemyślane i niepotrzebne zakupy. Prostym przykładem mogą być powszechne i częste prezentacje różnego rodzaju produktów, które często są zachwalane jako wysokiej jakości, bardzo zdrowe i pomocne. Nie raz i nie dwa wiele osób starszych dawało się naciągnąć na ich zakup, który opiewał na kwotę kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Takie osoby potem zmuszone są spłacać zobowiązanie finansowe często biorąc też na to pożyczki czy kredyty.
Należy się przed tym przestrzegać i pamiętać, że super oferty tak naprawdę nie mają służyć naszej pomocy, a zwyczajnie wyciągnąć od nas pieniądze. Działania marketingowe są nastawione na zysk, a bardzo łatwo jest naciągnąć jedną ze słabszych grup społecznych jakimi są osoby starsze. Trzeba mieć świadomość zagrożeń, jakie serwuje nam rynek.
Czym kierować się przy zakupach?
Bycie świadomym konsumentem wcale nie jest takie trudne. Nie tylko cena czy ilość się liczy. Idąc więc na zakupy powinno się wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze, należy dokładnie przemyśleć swoje zakupy – kupowanie pod wpływem impulsu rzadko wychodzi na dobre nam i naszemu portfelowi. Po drugie, warto czasem zamiast wielkich producentów, wybierać lokalne produktu małych firm, dzięki czemu można nie tylko szczędzić, ale i wspiera się rodzimą gospodarkę oraz zwiększa różnorodność rynkową.
Miejmy dystans do akcji reklamowych oraz śledźmy wszelkie zmiany, także prawne, dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie produkty trafiają do naszego koszyka. Warto też zadbać o środowisko, przy czym istotne będzie tutaj korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, a także kupowanie produktów w opakowaniach z recyklingu. Wszystko to powinno pomóc nam w byciu świadomym konsumentem.
Warto też wspomnieć o świadomych zakupach odzieżowych – o tym, że skład ubrań ma znaczenie, tak samo miejsce w którym się kupuje. W miarę możliwości, dobrze jest wspierać lokalne małe marki 🙂