Strona główna Czas dla siebie i Hobby Dlaczego siwieją nam włosy? Poznaj przyczyny siwienia włosów i tego czy można...

Dlaczego siwieją nam włosy? Poznaj przyczyny siwienia włosów i tego czy można to powstrzymać

1403
Mężczyzna z siwymi włosami

Starość jednoznacznie kojarzy nam się z siwizną włosów. Są one oznaką naszego wieku i przez długi czas uznawane były za dowód nie tyle starości, co dużego życiowego doświadczenia. Dlaczego w ogóle włosy siwieją? Jakie są tego przyczyny? Czy da się powstrzymać siwienie włosów?

Dlaczego włosy siwieją?

Mówiąc najprościej, siwienie włosów jest zwyczajnym procesem fizjologicznym, który dotyczy każdego człowieka bez wyjątku. Dotyczy to zresztą nie tylko włosów na głowie, ale i ogólnie całego ciała. Trzeba tutaj również nadmienić, że pierwsze siwe włosy są wynikiem zmian w cebulkach włosowych, a odpowiedzialna jest za to melanina, czyli naturalny pigment naszego ciała. Gdy się starzejemy, nasze ciało zaczyna tracić swoje właściwości i poszczególne jego funkcje ulegają zaburzeniu, w tym właśnie wytwarzanie melaniny, a konkretnie melanocytów odpowiedzialnych za barwę naszych włosów. Organizm nie wytwarza już takiej ilości komórek, a przez to nasze włosy tracą barwę, stając się siwe.

Kiedy zaczynami siwieć?

Zazwyczaj siwienie kojarzy nam się z osobami starszymi i najczęściej właśnie tak jest. Nie ma tutaj określonej granicy wieku, ponieważ każdy proces siwienia jest kwestią bardzo indywidualną i może zależeć od bardzo wielu czynników, jak genetyki, stylu życia czy nawet ilości czynników stresowych. Coraz częściej zdarza się przecież, że nawet całkiem młode osoby zaczynają mieć siwe włosy, za co może odpowiadać właśnie stres.

Mieszki włosowe są silnie powiązane z zakończeniami nerwowymi z całego organizmu. Jeżeli w naszym życiu pojawia się wiele stresu i żyjemy w ciągłym napięciu, może to powodować blokowanie wytwarzanie melaniny przez melanocyty, a co za tym idzie, zahamowanie wytwarzania barwy naszych włosów. Mimo wszystko do dziś proces siwienia nie jest aż taki jasny.

Mogą się też zdarzyć osoby, które pomimo dość sędziwego wieku, nadal cieszą się naturalną barwą włosów, a tych siwych nie mają wcale, albo tyle co nic. Niestety nie mam tutaj żadnej reguły, która byłaby receptą na siwienie.

Jakie są rodzaje siwienia?

Właściwie dwa typy siwienia włosów już zostały tutaj wymienione: siwienie właściwe, zwane także naturalnym, które zazwyczaj pojawia się mniej więcej po 40 roku życia oraz siwienie przedwczesne, którego przyczyną najczęściej jest silny stres, zbyt szybkie tempo życia oraz ogólnie niezbyt zdrowy tryb życia. Ten rodzaj siwienia może również dotknąć osoby z anemią złośliwą.

Wyrywać siwe włosy czy nie wyrywać?

Oto jest pytanie – wyrywać czy nie wyrywać, gdy pojawią się pierwsze siwe włosy? Mitów na ten temat narosło sporo i od razu należy powiedzieć wprost – nie wyrywa się siwych włosów! I nie dlatego, że w jego miejsce wyrośnie kilka nowych to akurat nieprawda, po prostu to nic nie da. Proces siwienia postępuje w miarę czasu i z z biegiem lat jest coraz bardziej widoczny. Można próbować spowolnić siwienie, ale się go nie zatrzyma. Wyrywając więc pierwsze siwe włosy odwleka się jedynie to, co nieuniknione. Prędzej czy później i tak się osiwieje. Jest to proces nieodwracalny i dotyka każdego. Co najwyżej siwe włosy można zafarbować.

Jak opóźnić proces siwienia włosów?

Czasami się nie da, szczególnie gdyby wziąć pod uwagę genetykę, jednak nic straconego. Wprawdzie są prowadzone badania nad siwieniem i wpływu genów na zmianę koloru włosów oraz możliwości odwrócenia tego procesu, ale póki co nadal jest to kwestia teoretyczna, która jednak daje nadzieję.

Można też samemu o siebie zadbać, na co wpływ może mieć zarówno nasz tryb życia, jak również dieta. Jeżeli odżywiamy się prawidłowo i dostarczamy organizmowi wszystkich najważniejszych witamin i minerałów, nie tylko zadbamy o swoją kondycję i zdrowie na starość, ale także możemy mieć wpływ na to, kiedy osiwiejemy. Udowodniono bowiem, że zdrowy tryb życia może mieć wpływ na proces starzenia, w tym także na siwienie włosów.

Czasem jednak wystarczy po prostu zaakceptować ten stan, w końcu białe włosy to nic strasznego, ale przez wielu uważane są nawet za atrakcyjne, szczególnie w przypadku panów. Siwe włosy mogą być więc naszym atutem, wszystko będzie tylko zależało od naszego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here