Coraz więcej osób podejmuję naukę w późnym wieku. Seniorzy robią to poprzez kursy językowe lub doszkalające z różnych dziedzin wiedzy. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest Uniwersytet Trzeciego Wieku. Co to jest i na czym polega? Postaramy się wyjaśnić, dlaczego warto podjąć edukację w każdym wieku.
- Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?
- Edukacja w późnym wieku – dla kogo?
- Rodzaje nauczania dla seniorów
Co to jest Uniwersytet Trzeciego Wieku?
Uniwersytet trzeciego wieku to placówka dydaktyczna skierowana dla osób znajdujących się w wieku poprodukcyjnym. Dotyczy to przede wszystkim kobiet w wieku od 60 lat oraz mężczyzn w wieku od 65 lat. Ma to na celu aktywizację umysłową seniorów, a także poprawę jakości ich życia.
Pierwszy taki ośrodek edukacyjny powstał w 1975 roku w Warszawie, a obecnie na terenie Polski działa ok. 400 placówek, które zrzeszają łącznie kilkadziesiąt tysięcy słuchaczy.
Co stoi za ideą powstawania uniwersytetów trzeciego wieku? Przede wszystkim chęć aktywizacji osób starszych oraz wykorzystania ich potencjału na rynku pracy. Ponadto uczelnie dla seniorów umożliwiają zdobycie przez nich wiedzy, wykształcenia oraz umiejętności, co często w latach młodości było niemożliwe (szczególnie dotyczy to osób, które dorastały w czasie wojny).
To jednak nie wszystko – bardzo istotny jest towarzyski aspekt działania Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To miejsce spotkań dla osób znajdujących się w podobnym wieku, rozumiejących swoje problemy oraz dzielących te same pasję. Dzięki temu osoby, które chcą nieustannie poznawać nowych ludzi, mogą otworzyć się na społeczeństwo.
Edukacja w późnym wieku – dla kogo?
Po latach pracy, zajmowania się rodziną, dziećmi, wnukami, przychodzi okres stagnacji, zobojętnienia. Nawet jeśli seniorzy znajdują się w gronie rodzinnym, to każdy zajęty jest swoimi sprawami, nieustannie pędzi w różnych kierunek. Najczęściej właśnie wtedy u osób starszych następuje spadek aktywności życiowej. Placówki dydaktyczne dla seniorów skierowane są właśnie do takich osób, które nie potrafią poradzić sobie z nadmiarem wolnego czasu, a ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na ciągłe podróżowanie czy uczestniczenie w ważnych wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych.
A gdzie można znaleźć uniwersytety trzeciego wieku? Najczęściej działają przy uczelniach wyższych oraz szkołach podyplomowych. Często organizują są też przez kluby emerytów. Aby podjąć edukację w późnym wieku, należy zapłacić wpisowe, które najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych za cały semestr, co zwiększa ich dostępność dla każdego seniora. Tak mała składka jest możliwa m.in. dzięki temu, że placówki dydaktyczne dla osób starszych dostają dofinansowanie z budżetu miasta, uczelnie łożą na nie dodatkowe środku lub poszukiwani się sponsorzy.
Rodzaje nauczania dla seniorów
W ramach uniwersytetów trzeciego wieku najczęściej prowadzone są seminaria, wykłady i konwersatoria dla chętnych słuchaczy. Popularnością cieszą się zajęcia z nauki języków obcych oraz warsztaty artystyczne, które umożliwiają rozwijanie kreatywnych pasji.
Oprócz zajęć typowych dla każdego ośrodka edukacyjnego, dostępne są kursy ruchowe, rehabilitacyjne, organizowane są imprezy kulturalne i turystyczne oraz można uczestniczyć w klubach tematycznych lub kołach zainteresowań. Oferta programowa szkół dla seniorów jest naprawdę szeroka, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Dzięki uczestnictwu w takich zajęciach możliwe jest odzyskanie radości życia, poznanie oraz utrzymywanie kontaktów z rówieśnikami dzielącymi te same pasje. Co więcej, aktywność fizyczna oraz umysłowa wpływa na zdrowie osób starszych, opóźnia również proces starzenia się. Dlatego warto sprawdzić listę uniwersytetów trzeciego wieku działających w Twoim regionie.
Moja babcia zaczęła się uczyć właśnie na emeryturze. Po prostu jej się nudziło, a że żyła w czasach, kiedy trudno było zapewnić dobrą edukację, to zawsze się czuła źle z tego powodu. A teraz widzę, jaka jest szczęśliwa. No i poznała sporo koleżanek.