Strona główna Zdrowie i Choroby Czym zajmuje się balneolog? W czym może pomóc Tobie balneolog?

Czym zajmuje się balneolog? W czym może pomóc Tobie balneolog?

1874
Medycyna naturalna

Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie wód leczniczych oraz surowców naturalnych w leczeniu przewlekłych schorzeń, czym zajmuje się jedna z dziedzin wiedzy medycznej – balneologia. W jakich przypadkach jest wskazana? I w czym może pomóc balneolog?

Co to jest balneologia?

Niewiele osób, nawet korzystających na co dzień z medycyny uzdrowiskowej, wie o tym, że balneologia jest jedną z najstarszych dziedzin medycyny, która bada właściwości lecznicze wód podziemnych oraz borowin, które często przez lekarzy zalecane są jako wspomaganie klasycznych terapii. Co ważne, balneologia jako dziedzina wiedzy posiada własne metody lecznicze, rehabilitacyjne i diagnostyczne. Ponadto lekarz, który pracuje jako specjalista-balneolog musi posiadać również specjalizację kliniczną.

W balneologii stosuje się przede wszystkim bogate w dobroczynne składniki chemiczne wody chlorkowo-sodowe, siarczkowo-siarkowodoowe, wodorowęglanowe oraz termalne. Najbardziej popularne są kąpiele solankowe, które pomagają przy problemach reumatycznych, neurologicznych oraz przy wszelkich urazach lub chorobach ortopedycznych. W zależności od schorzenia, zaleca się również inhalacje, irygacje i kuracje pitne. Co ważne, zabiegi te pomagają nie tylko w zmniejszeniu objawów choroby, ale także poprawiają wygląd skóry.

Z równie dużym powodzeniem wykorzystywane są właściwości lecznicze borowiny, błota oraz gliny. W ofertach uzdrowisk i sanatoriów, o czym można przekonać się na http://medicalsensus.pl/sanatorium/poradnia-balneologiczna.html, znajdują się m.in. kąpiele borowinowe, okłady całkowite i częściowe oraz zabiegi z pasty borowinowej wykonywane przez lekarzy-balneologów.

Co istotne, w Polsce występują bogate złoża wód podziemnych oraz borowin co sprawia, że medycyna uzdrowiskowa intensywnie rozwija się w naszym kraju.

Czym zajmuje się balneolog?

Jak zostało to już wspomniane, balneolog musi posiadać dwie specjalizacje – pierwsza z nich związana jest z medycyną kliniczną, druga natomiast z balneologią i medycyną fizykalną. Dzięki temu posiada możliwość zlecania oraz przeprowadzania zaawansowanych badań mających na celu określenie stanu zdrowia pacjenta i przepisaniu mu optymalnej, bezpiecznej dla jego organizmów terapii.

A co wchodzi w zakres jego obowiązków? Przede wszystkim ma za zadanie dokładnie zbadać oraz zinterpretować stan zdrowia pacjenta, w razie konieczności rozszerzając analizę o ocenę układu mięśni, kości i stawów, co pozwala ustalić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegów.

Lekarz-balneolog może również wykonać m.in. testy wodne czy biodozymetrii, a także wypisywać skierowania na leczenie. Ponadto jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji medycznej, wypisuje również recepty i zwolnienia. Jeśli natomiast pacjent chce zostać zakwalifikowany do ciepłolecznictwa, elektrolecznictwa, terapii laserem czy ultradźwiękami, musi najpierw zgłosić się do balneologa.

Należy przy tym zaznaczyć, że specjalista patrzy na stan zdrowia pacjenta w sposób kompleksowy, stosuje się do zasad medycyny holistycznej.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegów medycyny uzdrowiskowej

Najczęstszymi wskazaniami do zabiegów balneologicznych są choroby reumatologiczne i ortopedyczno-urazowe, choroby układu krążenia, oddechowego, nerwowego i układu wydzielania wewnętrznego, a także choroby skóry.

Do terapii nie mogę zakwalifikować się pacjenci z ostrymi i przewlekłymi chorobami zakaźnymi, dużym stopniem nietrzymania moczu, chorobami psychicznymi, czynnymi chorobami nowotworowymi oraz z padaczką. Przeciwwskazaniem jest również m.in. pełnoobjawowa niewydolność krążenia, alkoholizm, całkowita niesprawność, groźne zaburzenia rytmu serca oraz skazy krwotoczne.

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy nie słyszałam takiej nazwy jak balneolog… człowiek uczy się całe życie 🙂 Za to wiele moich koleżanek zachwalało takie kąpiele borowinowe. Korzystały z nich w sanatoriach i mówiły, że czuły się po tym dużo lepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here