Strona główna Finanse i Prawo Co oferują dobre biura księgowe?

Co oferują dobre biura księgowe?

2104
Kalkulator i długopis

Zarówno przedsiębiorca, jak również każdy inny człowiek zobowiązany jest do tego, by prowadzić rozliczenia księgowe i podatkowe. Pomocy w takich przypadkach udzielają biura księgowe, które świadczą swoje usługi każdemu, kto tego potrzebuje i nie trzeba mieć do tego własnej firmy. Czym jednak charakteryzuje się dobre biuro rachunkowe? W jakich przypadkach można liczyć na ich pomoc?

Czym jest księgowość?

Mówiąc o księgowości, mamy na myśli dział rachunkowości, który zajmuje się ewidencją gospodarczą. Na tej podstawie można określić źródła majątku danej osoby czy przedsiębiorstwa, a także poszczególne zmiany jakie zachodziły w danym czasie. Innymi słowy księgowość to sposób na zweryfikowanie tego, jakie elementy składają się na dany majątek przez nas posiadany. Rzecz jasna księgowość nastawiona jest głównie na jednostki gospodarcze, czyli przedsiębiorstwa lub konkretne działalności gospodarcze, ale nie tylko. Osoby prywatne chcące się rozliczyć, na przykład z urzędem skarbowym, także mogą zgłosić się do biura rachunkowego, które udzieli pomocy w sposób profesjonalny i rzetelny.

Czym zajmuje się biuro księgowe?

Zakres działania biur księgowych może być różny, choć zazwyczaj obejmuje on najczęściej podobny rodzaj usług. Niektóre z nich mogą być nastawione na wsparcie dla przedsiębiorców, inne skupiać się przede wszystkim na rozliczeniach podatkowych, albo kierować swoje usługi do określonych grup zawodowych czy branż. Z zakresem usług biur księgowych można zapoznać się bezpośrednio na ich stronach internetowych (przykład: www.jasta.pl/uslugi-ksiegowe.html), co pozwala na lepsze rozeznanie w ofercie. Warto jednak pamiętać, że dobre biuro rachunkowe ma trzy podstawowe działy usług: podatki, kadry, a także wszystkie inne czynności, które wykraczają poza dwie pierwsze grupy, np. pomoc przy ubieganiu się o dofinansowania.

Co obejmują usługi księgowo-podatkowe?

Jest to największy dział w działalności biur księgowych. Polega on przede wszystkim na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, rozliczaniu podatku dochodowego, przygotowywaniu sprawozdań finansowych czy też nadzorowanie lub asystowanie księgowe, które są czasowym wsparciem dla działalności działu księgowości w danej firmie. Przede wszystkim są jednak działania nakierowane na pomoc dla przedsiębiorcy, czyli przygotowania rozliczeń, a także przypominanie o takich ważnych kwestiach jak konieczne do zrealizowania płatności.

Będąc klientem indywidualnym można liczyć przede wszystkim na rozliczenie podatku dochodowego, bo choć obecnie można to robić w internecie lub przekazać to zadanie Urzędowi Skarbowemu, wiele osób wciąż ceni sobie przede wszystkim pracę dobrej księgowej, która zna wszelkie niuanse prawa podatkowego i jest w stanie pomóc nawet w przypadkach wyjątkowo skomplikowanych.

Lieczenie na kalkulatorze

Czym są usługi kadrowo-płacowe?

Usługi kadrowo-płacowe będą dotyczyć firm i przedsiębiorstw zatrudniających pracowników. Biura księgowe zajmują się wówczas opracowywaniem umów cywilno-prawnych i umów o pracę, a także kwestiami związanymi z rozliczeniem urlopów. Do ich obowiązków należy także prowadzenie akt osobowych pracowników. Innymi słowy, biuro księgowe zajmuje się wszystkim tym, co związane jest z pracownikami i ich formalnym zatrudnieniem oraz czasem pracy.

Jakie jeszcze usługi oferują biura księgowe?

Coraz częściej spotykaną ofertą dostępną w biurach księgowych jest także doradztwo biznesowe i finansowe. Jeżeli więc na przykład planujemy założenie firmy, albo jej rozwinięcie i szukamy sposobu na zdobycie środków finansowych, doradcy księgowi są w stanie takiej pomocy udzielić. Nie można też zapomnieć o tym, że biura rachunkowe zajmują się również gromadzeniem i przechowywaniem dokumentów, które powinny być odpowiednio zabezpieczone przez niepożądanym wyciekiem informacji i danych.

Jak szukać dobrego biura księgowego?

Biur rachunkowych mamy naprawdę wiele, dlatego szukając tego odpowiedniego powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Po pierwsze czy chcemy aby to biuro było w naszym miejscu zamieszkania, czy nie jest to konieczne. Po drugie, jaki zakres usług nas interesuje? Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na doświadczenie takiego biura, a także czy posiada ono Licencję Ministerstwa Finansów, co będzie miało wpływ na jego wiarygodność. Powinno się także zweryfikować je pod kątem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz to, czy wybrana przez nas firma księgowa należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub podobnych grup stowarzyszeń branżowych. Będzie to przede wszystkim wpływało na bezpieczeństwo oraz pewność oferowanych usług.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here