Strona główna Zdrowie i Choroby Wkrótce będzie trzecią przyczyną umieralności na świecie. Co to jest POChP?

Wkrótce będzie trzecią przyczyną umieralności na świecie. Co to jest POChP?

56
senior

Są takie choroby, którym można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Należy do nich Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Pomimo dobrego rozpoznania jej przyczyn i czynników ryzyka, nadal choruje około 380 milionów ludzi, z czego około 2 milionów w Polsce. Co to jest POChP? Jakie daje objawy? Czy można ją wyleczyć? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP to choroba będąca konsekwencją stanu zapalnego w układzie oddechowym, wywołanego długotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak m.in. pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza i dym tytoniowy. Choroba ta charakteryzuje się stałą obecnością objawów takich jak m.in. duszność, kaszel, odkrztuszanie plwociny czy męczliwość.

W przebiegu POChP dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowego, co jest związane ze stanem zapalnym w oskrzelach, zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych. Więcej o tym, co to jest POChP, dowiesz się ze strony internetowej: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

POChP to poważne zagrożenie zdrowotne

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc występuje na całym świecie, u przedstawicieli obu płci i wszystkich ras. Stanowi nie tylko jedną z najpoważniejszych chorób układu oddechowego. Współczesna medycyna klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na funkcjonowanie całego organizmu.

POChP może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak m.in. osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Niepokojące są przewidywania Światowej Organizacji Zdrowia, która prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią główną przyczyną umieralności. Tylko do końca tej dekady liczba zgonów bezpośrednio spowodowanych POChP może wzrosnąć o ponad 30%.

Objawy POChP

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc charakteryzuje się kilkoma objawami, które mogą się nasilać wraz z rozwojem choroby. Co ważne, POChP często latami rozwija się bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy, nad którymi wielu chorych przechodzi do porządku dziennego, odkładając wizytę u lekarza.

Do najbardziej charakterystycznych objawów POChP możemy zaliczyć:

  1. Przewlekły kaszel – POChP może towarzyszyć kaszel poranny, wieczorny, jak i pojawiający się w ciągu dnia, co ważne – niemający charakteru napadowego, za to nasilający się pod wpływem czynników drażniących, jak kurz, dym, pyłki roślinne etc.
  2. Duszność – zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej czy w czasie snu.
  3. Odkrztuszanie plwociny – czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze. Jeśli plwocina zawiera ślady krwi, to należy pilnie zgłosić to lekarzowi, ponieważ może to być objaw poważnej choroby układu oddechowego.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku – czyli męczliwości, awersja do wysiłku fizycznego, wolna regeneracja, trudności z wchodzeniem po schodach bez zadyszki, a z czasem także z wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego, jak umycie się, posprzątanie mieszkania, przyrządzenie posiłku etc.

Co ważne, objawy te nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różny stopień nasilenia, w zależności od stadium choroby.

Grupy ryzyka POChP

POChP częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Chorują głównie osoby starsze, natomiast ryzyko zachorowania rośnie już po 40. roku życia i jest największe wśród osób używających wyrobów tytoniowych lub narażonych na środowiskowe zanieczyszczenie powietrza – bierne palenie, smog czy zapylenie i zadymienie występujące w miejscu pracy (m.in. górnicy, hutnicy, pracownicy budowlani, operatorzy maszyn czy rolnicy).

Czynnikiem ryzyka są także środki chemiczne w aerozolu, na które narażone są osoby wykonujące takie zawody jak: kosmetyczka, fryzjer, mechanik samochodowy, pracownik zakładów chemicznych czy sprzątaczka.

Leczenie POChP

Wiedząc, co to jest POChP, znając objawy i czynniki ryzyka choroby, możesz łatwiej ocenić, kiedy należy zgłosić się do lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie dotyczące Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ na podstawie zgłoszonych objawów i podstawowego badania osłuchowego podejmie decyzję, czy zasadne jest skierowanie pacjenta na szczegółową diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

POChP można zdiagnozować (lub wykluczyć) w oparciu o szereg specjalistycznych badań, w tym spirometrię (badanie spirometryczne). Jest to nieinwazyjne, badanie, które polega m.in. na wdmuchiwaniu całego zgromadzonego w płucach powietrza do aparatu spirometrycznego.

Pamiętajmy natomiast, że jest to choroba, której nie można wyleczyć. POChP poddaje się leczeniu i profilaktyce, natomiast ma to na celu przede wszystkim złagodzenie objawów towarzyszących chorobie i tym samym danie choremu szansy na zachowanie samodzielności, uniknięcie inwalidztwa i utrzymanie relatywnie dobrego komfortu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here