Strona główna Finanse i Prawo Pożyczka i kredyt dla seniora. Gdzie szukać, na co zwracać uwagę wybierając...

Pożyczka i kredyt dla seniora. Gdzie szukać, na co zwracać uwagę wybierając pożyczkę i kredyt?

1126
Pieniędze na kredyt

Wiele się mówi o braniu pożyczek i kredytów. Nie jest to temat nowy i oczywistym jest, że w tym przypadku niezbędna jest odpowiednia wiedza, aby nie dać się naciągnąć i wpaść w długi. W przypadku osób starszych niebezpieczeństwo jest jeszcze większe, dlatego też warto wiedzieć na co zwracać uwagę chcąc wziąć kredyt lub pożyczkę.

Dlaczego seniorzy biorą pożyczki?

Ludzie biorą pożyczki z różnych powodów, bo albo czegoś potrzebują, a nie mają na to pieniędzy, albo znaleźli się w trudnej finansowej sytuacji, przy której pieniądze są wręcz niezbędne do życia. Niestety często ten problem dotyka osób starszych, które z powodu niskiej emerytury nie są w stanie pokryć kosztów na najważniejsze wydatki. Często też chcą pomóc najbliższym sobie osobom, dzieciom czy wnukom i dla nich popadają w długi.

Jaki kredyt dla emeryta?

Wśród wielu instytucji finansowych najbezpieczniejszą formą zapożyczania się jest skorzystanie z ofert banków, które mimo wszystko dają nam pewną gwarancję. Oczywiście każdy bank ma swoje własne zasady względem przyznawania kredytów i dotyczy to także seniorów. Na to, czy otrzyma się zgodę na kredyt wpływa kilka rzeczy i są to: wiek, historia kredytowa oraz wysokość i regularność dochodów.

Bank musi mieć pewność, że dłużnik będzie w stanie spłacić dług, czyli że nie umrze przed jego spłacaniem, a jego dochody są na tyle wysokie, że będzie w stanie spłacać go regularnie. Fakt, że w przeszłości nie miał innych zobowiązań finansowych, albo się z nich wywiązywał, także ma duże znaczenie.

Jaka pożyczka dla seniora?

W przypadku pożyczek sprawa jest nieco prostsza, bo zazwyczaj firmy pożyczkowe nie mają tak wymagających kryteriów do spełnienia. Często można otrzymać pieniądze niemalże od ręki, co jednak rodzi dodatkowe niebezpieczeństwo. Mogą to być wysokie odsetki, a także bardzo krótki okres spłaty zadłużenia, który może być nierealny dla seniora. Jednakże łatwo otrzymania pieniędzy bywa bardzo nęcąca, dlatego też należy trzymać się na baczności.

Oczywiście w wielu przypadkach, tak jak w bankach, tak i w firmach pożyczkowych zwraca się dużą uwagę na wiek, historię kredytową oraz otrzymywane dochody. Wszystko jednak będzie zależało przede wszystkim od konkretnej firmy.

Zagrożenia związane z kredytem i pożyczką dla seniora

Trzeba też pamiętać o tym, że zapożyczanie się, zawsze wiąże się z zobowiązaniem finansowym, które należy spłacić. Zanim więc zdecyduje się czy to na kredyt w banku, czy na pożyczkę pozabankową trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i przeliczyć swoje możliwości. Zaciąganie zobowiązań finansowych bez przemyślenia sprawy, może skończyć się popadnięciem w długi nie do spłacenia.

Na rynku można też spotkać wiele firm, które oferują kredyty i pożyczki specjalnie dedykowane dla seniorów, gwarantując prostotę zasad, minimum formalności i pieniądze od ręki. Trzeba uważać! Najczęściej ostateczne warunki spłaty mogą okazać się bardzo niekorzystne i zdecydowanie przewyższać kwotę pożyczki. Wiele firm chce w ten sposób żerować na naiwności i trudnej sytuacji osób starszych, wyciągając z nich ostatnie pieniądze.

Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu czy pożyczki, najlepiej jest sprawdzić konkretne oferty i je ze sobą porównać. To da nam pewien pogląd na sytuację i zminimalizuje zagrożenie popadnięcia w kłopoty finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here