Strona główna Finanse i Prawo Polisolokaty co to jest? Co senior powinien wiedzieć o polisolokatach?

Polisolokaty co to jest? Co senior powinien wiedzieć o polisolokatach?

1936
Ubezpieczenie na życie

Obecnie do czynienia mamy z wieloma formami ubezpieczeń na życie, które w prosty sposób mają nam pomóc na przyszłość. Oprócz standardowych polis ubezpieczeniowych, dostępne są jeszcze polisolokaty. To szczególny produkt finansowy, który swego czasu wywołał duże poruszenie, przez wzgląd na nieuczciwość danych firm ubezpieczeniowych. Co warto wiedzieć o polisolokatach? Czym one są? Gdzie szukać pomocy w razie kłopotów z nieuczciwym ubezpieczycielem?

Czym są polisolokaty?

Polisolokaty to połączenie dwóch pojęć: standardowej polisy ubezpieczeniowej oraz lokaty oszczędnościowej, takiej jaki dostępna jest w bankach. Niestety jednak to połączenie, choć mówi o ubezpieczeniu, ma z nim niewiele wspólnego, ponieważ w zdecydowanej większości skupia się na inwestowaniu i tylko niewielkie środki pieniężne przeznaczane są na ubezpieczenie. I tak brzmi nie najgorzej? Pewnie nie byłoby źle, gdyby nie fakt, że przez wzgląd na dość specyficznie skonstruowane umowy, ludzie decydujący się na polisolokatę, ale po pewnym czasie chcący z niej zrezygnować… tracili sporą część zebranych środków. Z tego też powodu zaczęto polisolokaty zwalczać, a rząd wziął się za naprawianie szkód, przed lepsze formułowanie prawa, broniącego klientów tych form finansowania.

Dlaczego ludzie tak chętnie sięgali po polisolokaty?

Połączenie lokaty i polisy brzmiało bardzo korzystnie, a każdy z nas chce się przecież zabezpieczyć na przyszłość, zwłaszcza że były to umowy zawierane często na wiele lat. Decydowali się na to zarówno ludzie młodzi, jak i starsi, chcąc w ten sposób zabezpieczyć byt swój i swojej rodziny, przez wpłacanie określonych sum. Polisolokata miała gwarantować zdecydowanie wyższe oprocentowanie, a przez to i wyższy zysk, a także uniknięcia płacenia podatki Belki. Miał to być w pełni bezpieczny produkt, jak się jednak okazało, wcale tak nie było.

Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się kłopoty, a kancelarie prawne miały ręce pełne roboty. Same polisolokaty to szeroki temat (można przeczytać o polisolokatach na kpsi.pro/polisolokaty), który niestety narobił sporo problemów osobom, które zdecydowały się na ich wybór. Zaczęły pojawiać się straty finansowe, a chcąc rozwiązać umowę, płaciło się za to słono.

świnka skarbonka

Czym są opłaty likwidacyjne?

Gdy polisolokaty zaczęły przynosić straty, albo też dana osoba zdecydowała się, że nie jest w stanie dalej płacić składek, zaczęto masowo rozwiązywać umowy. I tutaj pojawił się problem. Umowa zawierała klauzulę, według której, jeżeli klient zdecydował się na zerwanie umowy we wcześniejszym terminie, zobowiązany był do uiszczenia opłat likwidacyjnych. I nie były to małe koszty, ponieważ często wynosiły one nawet do 90% wpłaconych środków! Jak się okazało, takie praktyki były nie tylko nieuczciwe, ale i niezgodne z prawem.

Jak odzyskać stracone środki z polisolokaty?

Niestety nie jest to proste, a jednym najskuteczniejszym sposobem jest udanie się do sądu i walka o swoje właśnie na sali sądowej. Wiele kancelarii prawnych zaczęło się interesować tym tematem i bardzo szybko powstała nowa specjalizacja, w której pomagano osobom poszkodowanym właśnie przez nieuczciwych ubezpieczycieli. Do wyboru były w sumie dwie możliwości: pozew zbiorowy oraz pozew indywidualny – jedno i drugie ma swoje wady i zalety. W przypadku pozwu zbiorowego będą to mniejsze koszty, przy indywidualnym, szybsze załatwienie sprawy. Wybór jest więc tutaj zależny od tego, co uznamy za lepsze rozwiązanie.

Jak polisolokaty mają się do seniorów?

Aby uzyskać polisolokatę, trzeba było spełniać konkretne warunki, także wiekowe, w końcu umowy były zawierane na wiele lat do przodu. Mimo to, sporo osób także w wieku starszym się na to decydowało. Zostali otumanieni przez ubezpieczycieli wysokimi zyskami i dużym bezpieczeństwem, co nie było prawdą. Zagrożenie jest tutaj takie, że zdecydowanie łatwiej jest namówić seniora na skorzystanie z danego produktu finansowego, niż w przypadku osoby młodszej. Z tego też powodu, o wiele łatwiej takim firmom oszukać seniorów, a potem bazując na ich niewiedzy ciągnąc z tego zyski. Dlatego też tak bardzo istotne jest, by uważać na wszystko, co proponują nam w bankach czy firmach ubezpieczeniowych, dobrze jest też przestrzegać przed tym innych. Wiedza oraz znajomość swoich praw to podstawa.

1 KOMENTARZ

  1. Dlatego ja nie ufam takim nowym produktom bankowym… Zawsze na początku gwarantują, że to bezpieczne, a potem okazuje się zupełnie inaczej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here