Alzheimer jest jedną z najpoważniejszych chorób podeszłego wieku. Atakuje układ nerwowy, co prowadzi do problemów z pamięcią, wywołuje otępienie organizmu. Dlatego warto wiedzieć jakie są przyczyny powstawania zwyrodnienia układu nerwowego, najczęściej występujące objawy oraz w jaki sposób łagodzi się skutki tej choroby.
- Co to jest Alzheimer?
- Jakie są przyczyny choroby otępiennej?
- Objawy choroby Alzheimera
- Diagnostyka i leczenie choroby neurodegeneracyjnej
Co to jest Alzheimer?
Alzheimer jest do nieuleczalna, postępująca choroba neurodegeneracyjna, która po raz pierwszy została opisana w 1906 roku przez Aloisa Alzheimera. Powoduje szybki zanik komórek nerwowych w mózgu, co prowadzi do stanu otępienia, utraty pamięci oraz zdolności poznawczych.
Choroba ta najczęściej dotyka osób starszych, znajdujących się w ok. 60-65 roku życia – wtedy mowa jest o sporadycznej postaci Alzheimera. Istnieją jeszcze dziedziczne przyczyny tej choroby, które mogą rozwinąć się nawet u bardzo młodych osób – taka sytuacja ma miejsce, gdy przynajmniej jeden z rodziców cierpiał na ten rodzaj otępienia umysłowego.
Jakie są przyczyny choroby otępiennej?
Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, jedną z przyczyn powstawania choroby otępiennej jest występowanie zaburzeń w rodzinie. Największe ryzyko zachorowania istnieje w przypadku, gdy jedno z rodziców cierpi na Alzheimera, aczkolwiek warto zapoznać się również z historią chorobową dalszej rodziny.
Choć Alzheimera zdiagnozowano ponad 100 lat temu, lekarze nadal nie wiedzą zbyt wiele na temat tej choroby. Dlatego dokładne przyczyny występowania degradacji komórek nerwowych nie są zbadane. Jako czynniki ryzyka wymienia się wiek powyżej 60-65 lat, cukrzycę, urazy głowy, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu LDL oraz mutacje genetyczne. Zauważono również, że na Alzheimera częściej zapadają kobiety oraz osoby z niskim wykształceniem.
Objawy choroby Alzheimera
Wyróżnia się trzy etapy rozwoju tej choroby – otępienie łagodne (etap wczesny), o średnim nasileniu (etap pośredni) oraz zaawansowane (etap ciężki). W zależności od tego, na którym etapie znajduje się pacjent, objawy będą się od siebie różnić.
Otępienie łagodne może występować nawet u bardzo młodych ludzi, u rodziców których zauważono degradację układu nerwowego – to początkowe stadium choroby. Wtedy najczęściej występują problemy z pamięcią oraz koncentracją, przy czym dotyczy to sytuacji obecnej, np. osoba chora nie pamięta, gdzie odłożyła dany przedmiot. Najczęściej zaczyna rozwijać się także depresja, która poprzedza poważniejsze objawy.
W stadium otępienia o silnym nasileniu można zauważyć problemy z mową, zaburzenia orientacji w terenie, co prowadzi do tego, że chory na Alzheimera nie potrafi np. wrócić do domu. Na tym etapie pacjenci nie rozpoznają członków rodziny, osób bliskich, ze względu na poważne problemy z pamięcią oraz urojenia stają się agresywne.
Chory w stanie zaawansowanego otępienia nie potrafi samodzielnie wykonywać codziennych czynności, takich jak jedzenie, ubieranie się, rozmawianie. Nie rozpoznaje najbliższego otoczenia, rodziny, a nawet pór dnia.
Diagnostyka i leczenie choroby neurodegeneracyjnej
Zarówno diagnostyka, jak i leczenie osób cierpiących na Alzheimera jest problematyczne. Na początku wykonuje się różne badania przesiewowe w celu wykrycia, czy u pacjenta może nastąpić rozwój choroby. Następnie należy zlecić specjalistyczne badania neuropsychologiczne, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Najczęściej polega to na wykluczeniu innych chorób, które mogą powodować te samy objawy co Alzheimer.
Nie można mówić o skutecznym leczeniu pacjentów – obecnie łagodzi się jedynie objawy, można też „zatrzymać” na kilka miesięcy/lat postępowanie zaniku komórek nerwowych. Mowa jest głównie o leczeniu farmakologicznym – osoby chory przyjmują leki, które opóźniają cały proces. Oprócz tego zaleca się wykonywanie ćwiczeń aktywizujących pamięć oraz ćwiczeń ruchowych.
W przypadku tej choroby bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie objawów – wtedy można zahamować cały proces nawet o kilka lat. Niestety, obecnie medycyna nie jest w stanie wyleczyć osób chorujących na Alzheimera, jedynie łagodzi objawy zaburzeń.
Alzheimer to straszna choroba…
Zastanawiam się tylko, czy można temu jakoś zapobiec? Na przykład, jeśli senior stale się rozwija – chodzi na różne warsztaty, do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozwiązuje krzyżówki – czy wtedy jest szansa, że uniknie takiej choroby lub nie będzie się ona tak nasilać?