Strona główna Zdrowie i Choroby Jak pokonywać schody na wózku inwalidzkim? Wózki schodowe, schodołazy…

Jak pokonywać schody na wózku inwalidzkim? Wózki schodowe, schodołazy…

2104
wózek inwalidzki

Niepełnosprawność ruchowa i związana z nią konieczność używania wózka inwalidzkiego może sprawiać wiele utrudnień w codziennym życiu. Do niezwykle mozolnych zadań z całą pewnością zaliczyć można pokonywanie schodów. Warto wiedzieć, w jaki sposób można zrobić to szybko, bezpiecznie i wygodnie.

Czym są wózki schodowe? Rodzaje

Wózki schodowe to różne rodzaje (opisuje je innow.pl) sprzętów pozwalających osobom na wózkach inwalidzkich na łatwiejsze pokonywanie schodów, jak i opiekunom czy sanitariuszom na wygodny transport chorych. Na rynku wyróżniamy ich 3 rodzaje:

  • wózek schodowy ręczny,
  • wózek schodowy kroczący,
  • gąsienicowy wózek do wnoszenia po schodach.

Pierwszy z nich stanowi najprostsze urządzenie, które koniecznie musi być obsługiwane przez 2 osoby, by zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo transportowanego chorego. Najczęściej ma on zastosowanie wśród ratowników medycznych, stanowi wyposażenie karetek. Jego zaletą jest to, że jest modelem składnym, niezwykle kompaktowym i łatwym w transporcie oraz przechowywaniu. Wózek kroczący jest nieco bardziej zaawansowanym sprzętem i może być obsługiwany jedynie przez jedną osobę. Warunkiem koniecznym jest to, aby była ona w stanie utrzymać 1/4 masy transportowanej osoby. Bardzo często znaleźć go można w: ośrodkach zdrowia, fundacjach, szpitalach, a także prywatnych domach, jednak w ostatnim przypadku jest to stosunkowo rzadkie rozwiązanie, ze względu na wymiary sprzętu.

Gąsienicowy wózek do wnoszenia po schodach – jak działa?

Gąsienicowy wózek do wnoszenia po schodach jest bardzo wygodnym rozwiązaniem wśród urządzeń ułatwiających pokonywanie schodów osobom na wózkach inwalidzkich. Człowiek, który go obsługuje, nie musi wkładać żadnego wysiłku w pomoc transportowanej osobie w pokonaniu schodów. Wózek porusza się samoczynnie po stopniach, dzięki zastosowaniu elastycznych gąsienic (co ważne – nie niszczą one schodów!). Warto jednak podkreślić, że jest to stosunkowo ciężki sprzęt, a zakres jego skrętu nie jest nieograniczony, dlatego nie sprawdzi się np. na krętych schodach. Najczęściej znajduje on zastosowanie w domach, ponieważ korzystanie z niego jest niezwykle proste i wygodne. Podczas wyboru tego wózka, ręcznego oraz kroczącego, warto zwrócić uwagę na certyfikaty producenta danego sprzętu – pozwalają one na zachowanie pełni bezpieczeństwa transportowanej osoby.

Jak działa schodołaz platformowy?

Schodołazy transportowe stanowią rozwiązanie alternatywne do opisanych powyżej wózków. Ich konstrukcja zasadniczo różni się, stanowią najbardziej nowoczesne rozwiązanie spośród urządzeń posiadanych w ofertach firm ze sprzętem medycznym. Aby skorzystać z urządzenia, należy najechać wózkiem inwalidzkim na platformę, działa ona w pełni automatycznie. Sprawdza się do wózków każdego rodzaju, w tym wózków inwalidzkich dla dzieci. Działanie schodołazów jest w pełni zautomatyzowane. Obsługa tego sprzętu potrzebuje pomocy drugiej osoby, jednak niewymagany jest od niej wysiłek, dodatkowo jest ona bardzo prosta i intuicyjna. Schodołaz platformowy to urządzenie bardzo lekkie, z możliwością złożenia, dzięki czemu można z łatwością przewieźć je samochodem i używać nie tylko w domu, ale i w przestrzeni miejskiej.

Ze względu na najbardziej zautomatyzowane działanie spośród wszystkich opisanych urządzeń, podczas wyboru schodołazu należy skupić się na kilku istotnych kwestiach, by móc zapewnić osobie niepełnosprawnej maksymalny komfort korzystania ze sprzętu. Wśród nich wyróżnić można:

  • ilość pięter, które sprzęt może pokonać,
  • hałas emitowany podczas pracy,
  • kontrolery bezpieczeństwa i hamowania,
  • regulacja stopnia nachylenia,
  • stabilność,
  • udźwig schodołazu,
  • waga i wymiary urządzenia,
  • wskaźnik poziomu naładowania baterii.

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Sama miałam duży problem na początku swojej pracy jako opiekunka. Co prawda wózki schodowe to specjalistyczny sprzęt, ale bardzo ułatwiają życie. Mało osób wie o takich rozwiązaniach, a według mnie warto się zainteresować takim rozwiązaniem.

  2. Wybór odpowiedniego wózka dla starszych osób musi być ważny. Jednakże większość placówek ma specjalne podjazdy, windy dla takich osób, aby mogły bezproblemu dotrzeć do celu.

  3. Marzę, że kiedyś nasz kraj będzie bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych i takie problemy, jak zakup specjalistycznego wózka nie będą już dręczyć zwykłych ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here