Strona główna Finanse i Prawo Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego? Porady dla seniorów

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego? Porady dla seniorów

1994
komputery

Współczesny świat zapewnia nam wiele udogodnień, z których chętnie korzystamy, niestety wraz z ułatwieniami pojawiają się także nowe zagrożenia. Narażeni na niebezpieczeństwa związane m.in. z wyłudzeniami pieniędzy czy atakami hakerskimi jesteśmy wszyscy, jednak wyjątkowo łatwym celem wydają się być osoby starsze, które nie zawsze dobrze odnajdują się w świecie nowych technologii. Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów podczas korzystania z kont bankowych? Na co uważać, o czym pamiętać, jeśli posiadamy rachunek z dostępem przez aplikację lub stronę internetową?

Zagrożenia związane z bankowością internetową

Zagrożeń, które czyhają na nas w sieci, jest wiele, dlatego zawsze należy zachować czujność. Pierwszym z nich są wirusy, które mogą wykraść nasz login i hasło do bankowości internetowej. Banki oczywiści starają się z tym walczyć, stosując jak najlepsze zabezpieczenia. Warto wziąć pod uwagę te kwestie wybierając bank, w którym planujemy założyć rachunek. Bezpieczne konta bankowe prezentuje Bankier, jest to wartościowa podpowiedź, z której dobrze skorzystać, szukając sprawdzonego produktu.

Wśród innych zagrożeń warto wymienić Phishing. Jest to metoda polegająca na tym, że oszust podszywa się pod inną osobę (np. pod członka rodziny bądź przedstawiciela jakiejś instytucji) i próbuje wyłudzić takie informacje, jak dane do logowania, czy szczegółowe informacje z karty kredytowej. Zdarza się, że oszuści nakłaniają ofiary do wykonania określonych działań, dzięki którym mogą przejąć dostęp do ich konta bankowego.

Zdarzają się również takie sytuacje, w których robiąc zakupy na nieznanych nam zbyt dobrze stronach, podajemy dane karty płatniczej online, w wyniku czego złośliwe oprogramowanie może przechwycić dane karty, dzięki czemu haker dokona zakupów online na nasz rachunek.

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego? Porady dla seniorów

Czasy, w których złodzieje planowali skoki na bank już w zasadzie przeminęły. W związku z wprowadzeniem zaawansowanych systemów zabezpieczeń, oszuści starają się znaleźć w nich dziurę, która umożliwi dokonania kradzieży, gdyż „tradycyjne” metody nie dają zbyt wysokich szans na powodzenie. Najczęściej cyberprzestępcy starają się zdobyć od klientów banków takie dane, jak login i hasło, a następnie kody sms, oraz numer i rodzaj telefonu wraz z oprogramowaniem (np. wersja systemu Android).

Aby nie dać się okraść, seniorzy, a także inni użytkownicy bankowości internetowej powinni trzymać się kilku ważnych zasad, które wymienimy poniżej.

  1. Nigdy nie podajemy osobom trzecim danych logowania do swojego konta bankowego, ani informacji z karty kredytowej lub płatniczej. Należy przy tym pamiętać, że banki w żadnym wypadku nie proszą swoich klientów o podawanie tego typu danych, wysyłając do nich maile lub smsy.
  2. Należy na bieżąco aktualizować system operacyjny (np. Windows, Android, itd.), program antywirusowy i zaporę sieciową (firewall), oraz przeglądarki internetowe.
  3. Należy zachować szczególną uwagę przy ściąganiu programów niewiadomego pochodzenia czy wchodzenia na podejrzane strony internetowe.
  4. Podczas logowania do bankowości internetowej należy zawsze zwracać uwagę na to, czy strona logowania nie wygląda inaczej niż zwykle, a także czy jej adres nie budzi wątpliwości (np. domena strony w adresie powinna być niezmieniona). Jeśli coś budzi nasze wątpliwości, zawsze można skontaktować się z bankiem poprzez jego infolinię.

Bezpieczne logowanie do konta bankowego

Przeglądarki internetowe również stosują pewne zabezpieczenia, dzięki którym cyberprzestępcy powinni mieć utrudnione zadanie. Aby mieć pewność, że strona, której używamy do zalogowania się do swojego konta bankowego, jest bezpieczna i szyfrowana, w adresie strony musi pojawić się protokół https:// oraz znaczek kłódki. Wyjątkiem jest tu przeglądarka Opera, która zrezygnowała z wyświetlania protokołu https://, jednak po kliknięciu kłódki powinien pojawić się komunikat, że połączenie jest potwierdzone i bezpieczne.

Wykonując przelewy z internetowego konta bankowego, zawsze należy upewnić się, czy dobrze przepialiśmy numer lub, czy skopiowany przez nas numer konta jest prawidłowy.

3 KOMENTARZE

  1. Ja podałam wnuczce numer karty, żeby zrobiła mi zakupy, bo nie umiem sama. Co mam teraz zrobić, żeby nikt mnie nie okradł? Jestem zdruzgotana!!!!

  2. Nie no moja babcia się nie nadaje do bankowości mobilnej. Płacenie kartą jej idzie okej, wypłacanie z bankomatu też, nawet przelewy z bankowości internetowej da radę zrobić (ma laptopa). Ale choć ma smartfona i nawet go ogarnia, to nie instaluję jej apki z banku. Za dużo jest różnych ataków właśnie w sms itp. Lepiej niech ma mniej innowacyjnych rozwiązań, ale i większe poczucie bezpieczeństwa.

  3. Wierzę, że dla osób starszych, które nie korzystały z komputerów całe życie, tak jak młodsze pokolenia, to wszystko brzmi jak czarna magia. Myślę, że dużą rolę odegrać tu powinny dzieci i wnuki, aby wytłumaczyć im w czym rzecz, i na co muszą uważać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here