Czy warto na emeryturze brać się na prowadzenie działalności gospodarczej? I co będzie z emeryturą, jeżeli działalność zacznie przynosić zyski?
- Czy warto prowadzić działalność gospodarczą na emeryturze?
- Jak założyć działalność gospodarczą na emeryturze?
- Działalność gospodarcza na emeryturze a ZUS
- Czy prowadząc działalność gospodarczą traci się emeryturę?
Czy warto prowadzić działalność gospodarczą na emeryturze?
Czy emerytura to odpowiedni czas, by założyć działalność? Z wielu względów jest to pomysł, który jak najbardziej warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim dlatego, że emerytura, nawet jeśli nie tak wysoka, jakbyś chciał, jest stałym, comiesięcznym dochodem pasywnym, zapewnia ci więc przynajmniej w pewnym stopniu finansowe bezpieczeństwo. To daje pewien komfort przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej, bo przecież trzeba mieć świadomość, że nie każdy biznes okaże się równie zyskowny.
Oprócz stałego dochodu z emerytury, emeryci często mają też odłożone oszczędności, uzbierane w ciągu lat. Dlatego w przeciwieństwie do młodych, nie mają takich kłopotów z wkładem własnym.
Ale pieniądze to nie jedyny zasób, jaki zapewnia ci emerytura. Innym bogactwem jest wolny czas. Na emeryturze masz go wreszcie pod dostatkiem, dzięki czemu więcej uwagi możesz w tym etapie życia przeznaczyć na własną działalność.
Jak założyć działalność gospodarczą na emeryturze?
Co trzeba zrobić na początek? Jakie formalności trzeba wypełnić, by móc wystartować z własnym biznesem? Nie jest taką prostą sprawą rozpoczęcie działalności na emeryturze – znajdziesz wsparcie u prawnika (lexadvena.com), który poinstruuje cię, w jaki sposób przejść przez ten proces. Emeryci zakładają działalność na podstawie standardowej procedury. To oznacza, że najpierw w Urzędzie Gminy należy złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek taki pełni jednocześnie funkcję zgłoszenia do ZUS lub KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.
To jeszcze nie wszystkie formalności. To, jakie dokumenty jeszcze będziesz musiał wypełnić, zależeć będzie od tego, jaki wariant wybierzesz. Druk ZUS ZFA przeznaczony jest dla płatników składek będących osobami fizycznymi Druk ZUA powinieneś wypełnić, jeśli zdecydujesz się na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a druk ZUS ZZA, jeśli wystarczy ci obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Warto przemyśleć też sprawę finansowania – własne środki mogą okazać się niewystarczające. Emeryci mogą korzystać z niektórych funduszy unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych, ale nie ze wszystkich, dlatego najpierw trzeba zorientować się w sytuacji.
Działalność gospodarcza na emeryturze a ZUS
A jak dla emerytów rozpoczynających działalność gospodarczą przedstawia się kwestia składek ZUS? Otóż po przekroczeniu wieku emerytalnego jesteśmy zwolnieni z opłacania większości związanych z ubezpieczeniem społecznym składek. Jedyną obowiązkową jest ubezpieczenie zdrowotne. Składka wynosi 9% podstawy, a sama podstawą do jej wyliczenia jest zadeklarowana kwota, która jednak nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
Ubezpieczenia zdrowotnego nie musimy opłacać, jeżeli nasza emerytura nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a dodatkowe przychody z prowadzonej przez nas działalności nie przekraczają 50% kwoty najniższej emerytury albo opłacany jest podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Możemy wtedy zostać zwolnieni z tego obowiązku z tytułu prowadzonej działalności.
Czy prowadząc działalność gospodarczą traci się emeryturę?
Jedną z większych obaw emerytów chcących rozpocząć własną działalność gospodarczą, jest to, czy ZUS nie odbierze im wtedy emerytury (mimo, że przecież to z ich zarobków przez cały ich staż pracy były na tę emeryturę odkładane pieniądze).
Nie stracisz prawa do świadczeń, jeśli przekroczyłeś wiek emerytalny lub pobierasz świadczenie z „mundurówki”. Gorzej wygląda sprawa, jeżeli znajdujesz się na wcześniejszej emeryturze. Tutaj wszystko zależy od wysokości dodatkowych przychodów. Jeżeli przekroczą one 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, twoje świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone. Jeśli przekroczą 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, emerytura zostanie odebrana w całości.
Jeśli ktoś nadal czuje się na siłach, to otwarcie działalności gospodarczej na emeryturze jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Mam wielu znajomych, którzy po sześćdziesiątce otwarli swój biznes i idzie im to całkiem nieźle.